Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Trimis haubicos šūviais Kretinga paminėjo gimtadienį ir pagerbė miesto įkūrėją J. K. Chodkevičių.

Šeštadienį Kretingoje nugriaudėjo trys haubicos salvės: šitaip pradėtas visus metus truksiančių renginių ciklas, skirtas miesto įkūrėjo, Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus 400 metų mirties sukakčiai paminėti.

Būtent sausio 23-iąją pradėti renginius nuspręsta neatsitiktinai: 1609 metų sausio 23 dieną Jono Karolio Chodkevičiaus rūpesčiu Kretingai buvo suteiktos Magdeburgo teisės.

Prie iš Kretingos kilusio architekto Adomo Skiezgelo sukurto 2009-aisiais metais atidengto paminklo vienai iškiliausių Lietuvos istorinių asmenybių, Lietuvos didžiajam etmonui, Vilniaus vaivadai, Žemaičių seniūnui J. K. Chodkevičiui šeštadienį iš haubicos buvo iššautos trys salvės: Lietuvai Tėvynei, Kretingos miestui ir Lietuvos didžiajam etmonui Jonui Karoliui Chodkevičiui.

Dėl pandemijos apie renginio laiką neskelbta – prie paminklo atvyko tik Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, vicemeras Dangiras Samalius, renginį sumaniusio Kretingos rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus atstovai, Kretingos parapijos klebonas Juozapas Marija Žukauskas bei broliai pranciškonai. Jiems J. K. Chodkevičiaus atminimas itin brangus, nes šio Lietuvos ir Lenkijos karo vado ir Lietuvos valstybės veikėjo rūpesčiu Kretingoje iškilo bažnyčia ir vienuolynas, nuo kurių ir prasidėjo miestas.

Trys salvės buvo iššautos iš Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionui priklausančios haubicos. Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ visuomenės informavimo specialistas Nerijus Čapas, juos su J. K. Chodkevičiumi sieja labai glaudus ryšys – Lietuvos didysis etmonas yra brigados įkvėpėjas ir globėjas.

Meras Antanas Kalnius (kairėje) ir klebonas Juozapas Marija Žukauskas prisiminė miesto įkūrėją ir bažnyčios bei vienuolyno statytoją.

Pasak N. Čapo, J. K. Chodkevičius svarbus ne tik kaip Kretingos miesto įkūrėjas – šis didis karvedys svarbus ir Lietuvai, ir visai Europai, tačiau daugelį dešimtmečių jis buvo paliktas istorijos paraštėse. Tad, Lietuvos Respublikos Seimui 2021 metus paskelbus Jono Karolio Chodkevičiaus metais, bus daug progų garsiai priminti šios istorinės asmenybės darbų svarbą ir reikšmę, kuriuos atskleis įvairūs renginiai, laidos, parodos ir leidiniai.

Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė priminė, kad LR Vyriausybė patvirtino Krašto apsaugos ministerijos parengtą programą, skirtą atminti vieną iškiliausių Lietuvos istorinių asmenybių: jis buvo Lietuvos didysis etmonas, Vilniaus vaivada, Žemaičių seniūnas bei ėjo ir kitas valstybei, Abiejų Tautų Respublikai svarbias pareigas. Planuojami renginiai vyks Kretingoje, Vilniuje ir Kaune.

J. K. Chodkevičiui atminti bus sukurtas medalis, atminimo lentos. Numatyta, kad Lietuvos nacionalinis dailės muziejus įrengs istorinę karo palapinę kaip specialų edukacinių renginių centrą Chodkevičių rūmų kieme Vilniuje. Vytauto Didžiojo karo muziejus parengs interaktyvią virtualią parodą apie J. K. Chodkevičių bei Lietuvos ir Lenkijos jungtinės kariuomenės pergalei prieš Osmanų imperijos kariuomenę ties Chotynu paminėti. 

Vasarą Kretingos dvaro parke numatoma surengti akmens skulptorių plenerą „Atminties ženklai Jonui Karoliui Chodkevičiui“ ir organizuoti renginių ciklą, skirtą miesto įkūrėjo J. K. Chodkevičiaus 400-ųjų mirties metinių ir Kretingos miesto 768-ojo gimtadienio iškilmėms.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas