Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vienas 22 metų kretingiškis, įtariamas sausio 13 dieną Rotušės aikštėje peiliu mirtinai subadęs 26 metų baubliškį Marių Žeimį, sulaikytas mėnesiui. Policija žino ir dar dviejų įtariamųjų - panašaus amžiaus, kaip ir sulaikytasis, kretingiškių - asmenybes. Jų dar ieškoma. Visi įtariamieji į teisėsaugos akiratį buvo patekę anksčiau.

Tai - antroji žmogžudystė mūsų rajone per pastaruosius septynis mėnesius: 2007 metų liepos 7-ąją Padvarių kaime buvo nužudytas 59 metų kretingiškis Virgilijus Pučkorius. Jo nužudymu kaltinami trys nepilnamečiai ir vienas dvidešimtmetis bus teisiami vasarį.

Nors ši tragedija sukrėtė kretingiškius, tačiau be diskusijų, kaip pažaboti smurtą, niekas nepasikeitė. Gyventojai tebesiskundžia, kad naktimis vaikščioti Rotušės aikštėje ar kitur – nesaugu, ir abejingumu kaltina policiją bei rajono valdžią.

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Jonas Petrikas: „Jei turėčiau dar vieną patrulių ekipažą, skirčiau jį budėti mieste. Tačiau po žmogžudystės policijoje etatų nepadaugėjo, pareigūnų darbas nepasikeitė“.
- Kokių priemonių imtasi po Mariaus Žeimio nužudymo? - „Pajūrio naujienos“ paklausė Kretingos rajono policijos komisariato viršininko Jono Petriko.

- Šis nusikaltimas tikrai bus išaiškintas. Bus padaryta viskas, kaip priklauso pagal kodeksą.

- Ar galėjote numatyti, kad Rotušės aikštėje įvyks tokia nelaimė?

- Nužudymo niekas nelaukė. Tačiau turint mintyje, kad 80 proc. Lietuvos gyventojų girtauja, tai nužudymas tikėtinas kiekvienu atveju.

- Dėl pastarosios nelaimės kaltinate alkoholį?

- Svarbu ne tik alkoholis, bet ir žmogaus charakteris. Vienas išgėręs eina miegoti ir nekelia kojos iš namų, kitą traukia ieškoti nuotykių.

- Ar yra žinoma, kad Marių Žeimį nužudę vyrai buvo neblaivūs?

- Negaliu taip tvirtinti. Suradus įtariamuosius, bus praėję laiko ir nebegalėsime nustatyti jų blaivumo. Tačiau tokia tikimybė yra – tik išgėrę gali šitaip viešoje vietoje švaistytis. Kiek tokių nusikaltimų išaiškiname, tiek kiekvienu atveju nors viena pusė yra neblaivi.

- Ar Jums teko girdėti gyventojų atsiliepimų, kad Rotušės aikštėje naktimis yra nesaugu?

- Man asmeniškai gyventojai to nėra sakę. Kai atsiranda girtų, todėl - neprognozuojamų, žmonių – ir būna nesaugu. Įvardinti, kad Rotušės aikštė yra ypač nesaugi vieta, negalėčiau. Kažkada parkelyje už Kultūros centro buvo nesaugu – grupelė jaunuolių atiminėdavo rankines ir telefonus. Birutės gatvėje taip pat vienas žmogus yra gavęs su buteliu į galvą.

Sutinku, kad Rotušės aikštė – sudėtinga vieta: žmones traukia parduotuvė „Maxima“, šiai užsidarius, – kampinė alkoholio parduotuvė, kuri dirba visą parą. Tokių, kuriems pritrūko paskutinio butelio, visada atsiras.

Pastaruoju nužudymo atveju – įtariamieji į Rotušės aikštę tikrai atėjo ne peiliais badytis. Nelaimė įvyko spontaniškai. Matyt, nesutapo charakteriai, suveikė alkoholis.

- Kaip turėtų sutapti charakteriai, jei užpuolikas veržiasi į tavo automobilį?

- Kad įsiveržtų į automobilį, prieš tai būna žodžiai, veiksmai, gestai, kurie iššaukia konfliktą. Retai konfliktas kyla be jokių aplinkybių, nebent – apiplėšimas. Šiuo atveju, kažkas kažką išprovokavo.

- Ar Jūs pats jaučiatės saugus eidamas naktį Rotušės aikšte? Ar Jums būtų ramu, jei naktimis ten vaikščiotų artimieji?

- Nežinau, ką atsakyti. Naktimis mažai kur vaikštau. Jei po darbo valandų ar savaitgaliais važiuoju į komisariatą, lėtai pravažiuoju ir Rotušės aikšte. Žmonės stovi grupelėmis, tačiau negeria, padangų necypina. Kol kas tokių žmonių, su kuriais reiktų susibarti, neteko pamatyti.

- Ar iš tikrųjų policijos pareigūnai bijo veltis į konfliktus Rotušės aikštėje ir, apsimetę, kad nieko nematė, nuvažiuoja?

- Kad būtų atvažiavęs policininkas ir nieko nepadaręs – man niekas nesakė. Tačiau tokias šnekas girdžiu. Reikėtų žinoti konkrečius atvejus: kada kas ir kur kvietė. Jei žinočiau nors automobilio numerius – galėčiau šnekėti. Į kiekvieno pareigūno galvą neįlįsiu ir nesužinosiu, ką jis galvoja.

- Kaip manote, ką reikėtų padaryti, kad Rotušės aikštėje žmonės jaustųsi saugiai?

- Videokameros drausmintų – dėl jų „mušuosi“ antri metai. Šnekėsime su Visuomenine taryba, Savivaldybe, kaip pagerinti padėtį. Kitaip būtų, jei turėčiau dar vieną patrulį, kuris budėtų mieste.

- Gal galėtų pagelbėti policijos rėmėjai?

- Jie galėtų sudrausminti žodžiu. Tačiau kažin, ar žmonės sutiktų naktimis vaikščioti po aikštę. Juk jie turi savo darbų. O laisvesniems žmonėms – pensininkams – tai būtų per sunku.

- Prisiminkime Virgilijaus Pučkoriaus nužudymą. Kas buvo padaryta, kad tokių nelaimių būtų išvengta ateityje?

- Metus –dvejus kalbama, kaip sureguliuoti naktinį nepilnamečių gyvenimą, tačiau Savivaldybė gina nepilnamečių teises. Tikriausiai čia reikia veikti respublikiniu mastu.

Visuomenė reikalauja, kad valdžia, policija vykdytų savo pareigas, tačiau pati jas pamiršta.

Po V.Pučkoriaus nužudymo policijoje etatų nepadaugėjo, pareigūnų darbas nepasikeitė. Kokios specialios priemonės turėtų būti? Užtverti tvora ir uždaryti vaikus? Juk negalime suimti žmogaus ir jam pasakyti: „Tu tikriausiai kažką padarysi“.

Kretingos rajono meras Valerijonas Kubilius: „Žmonės mano, kad valdžia viską gali išspręsti. Tačiau daugybė tarnybų, tarp kurių ir policija, prokuratūra, teismas, mums yra nepavaldžios. Patys apie tragiškus įvykius sužinome tik kitą dieną iš žiniasklaidos“.
Apie smurtą Kretingoje kalbėjomės ir su rajono meru Valerijonu Kubiliumi.

- Kaip reagavote į žinią, kad Rotušės aikštėje buvo nužudytas žmogus?

- Blogai. Įvyko tragedija, didelė nelaimė tėvams, šeimai, kitiems. Sunku įsivaizduoti, kad kultūringoje visuomenėje gali vykti tokie dalykai.

- Ar buvo galima numatyti, kad Rotušės aikštėje įvyks tokia nelaimė?

- Neįsivaizduoju, kaip būtų galima tai numatyti. Vakarais išeinu pasivaikščioti. Jaunimas būriuojasi ir prie vadinamojo šv.Antano namelio. Į pasimatymus suvažiuoja mašinomis, garsiai groja muzika. Matau, kaip moterys eina pro šalį atsargiai, prisibijodamos. Gal tos mašinos ir nieko bloga – tačiau paskui jas susirenka ir chuliganai. Juk ir į Airiją važiuoja ne tik norintys dirbti, paskui juos – ir tie, kurie reketuoja tautiečius.

- Ar teko girdėti gyventojų skundų dėl netvarkos Rotušės aikštėje naktimis?

- Ne tik teko girdėti. Su Policijos komisariatu ne kartą diskutavome, ką daryti dėl ten vykstančių lenktynių, jaunimo būriavimosi. Susitarėme, kad policija dažniau stebės, patruliuos aikštėje. Iš policijos esu girdėjęs, kad jaunimas, pamatęs uniformuotą pareigūną, elgiasi pavyzdingiau.

Taryboje buvome priėmę sprendimą skirti 70 tūkst. Lt, kad būtų įrengtos šešios kameros. Taryba negalėjo priimti sprendimo finansuoti 10 metų, nes baigėsi jos kadencija. Reikėjo skelbti konkursą – o kas būtų pasirašęs po sutartimi? Teiksime tarybai visą programą. Jei pritars ją finansuoti 10 metų – skelbsime konkursą.

- Ar be vaizdo kamerų dar yra priemonių, kaip užtikrinti žmonių saugumą?

- Draudimas – vienkartinis dalykas. Reikia veikti kompleksiškai. Visų pirma nusikalstamumas priklauso nuo auklėjimo, žmonių požiūrio. Nedideliuose miestuose žmonės vieni kitus pažįsta, žino chuliganus.

Kai Darbėnuose ant akmeninių tvorų sėdėdavo chuliganai su beisbolo lazdomis, pro juos bijodavo praeiti žmonės. Ten įsteigėme nuovadą. Pareigūnai dažniau patruliuoja ir padėtis pagerėjo. Nuovadą įsteigėme ir Salantuose.

- Ar buvo svarstoma galimybė uždrausti nepilnamečiams be suaugusiųjų nuo tam tikros valandos būti viešoje vietoje?

- Tai būtų labai teigiamas dalykas, apie tai svarstėme komitetuose. Sužinojome, kad Seimas ruošia šias taisykles visai šaliai. Tačiau prasidėjo ginčai – komendanto valanda pažeistų asmenybės laisvės teises. Jei mes savo rajone įvesime tokias taisykles, tai kas jas vykdys? Policija mums nepavaldi. Šios taisyklės būtų neįstatyminės.

- Kokių priemonių buvo imtasi po Virgilijaus Pučkoriaus nužudymo?

- Paprašėme policijos dažniau patruliuoti. Tai yra pagrindinis dalykas. Pats vaikščiodamas vakarais kartais sutinku policininkus. Kažko nesuorganizuosi.

- Ar Jums ši priemonė - sustiprinti patruliavimą - skamba realiai? Juk per parą dirba tik du policijos ekipažai.

- Policija mums nepriklauso. Kištis į jų veiklą – draudžiama. Mes bendraujame su policija, išsakome savo pastabas, skiriame papildomai lėšų, padėjome įsteigti nuovadas. Norėčiau, kad būtų daugiau patrulių, būtų sudaryti būriai – bet to padaryti aš negaliu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas