Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šiuo savo viešu pasisakymu noriu paskatinti daugiabučių namų gyventojus dalyvauti sprendžiant jų gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo klausimus ir atverti akis kolegoms Savivaldybės taryboje, kad šį ketvirtadienį įvyksiančiame posėdyje nepritartų Daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programai.

Esu darbo grupėje, kuri kartu su Savivaldybės administracijos specialistais turėjo parengti daugiabučių namų teritorijų tvarkymo programą, nuostatus. Grupė buvo susirinkusi šių metų sausio mėnesį, sutarėme, kad rengiant programą labai svarbi yra daugiabučiuose gyvenančių žmonių nuomonė, kad į ją būtina atsižvelgti. Vasario mėnesį sukvietė daugiabučių namų atstovus ir jiems pristatė daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programos projektą. Susirinkimo dalyviai pareiškė pastabą kitą, tačiau esu įsitikinęs, kad daugelis programos projekto, parašyto painia biurokratine kalba, nesuprato. Tą programą pirmiausia reikėjo išversti į žmonių kalbą, kad ir gyventojams, ne vien Savivaldybės specialistams, būtų aišku.

Po vasarį įvykusio susitikimo su gyventojais buvo pertrauka, ramybė. Ir staiga lapkričio 11 d. Savivaldybės tarybos Ekonominės plėtros ir ūkio komitetas svarstyti gavo lapkričio 26 d. tarybos posėdžiui tvirtinti teikiamą Savivaldybės specialistų parengtą rajono daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programą, kurioje neatsižvelgta nė į tas kelias vasarį per susitikimą išsakytas gyventojų mintis. Apie gyventojų įtraukimą į platesnę diskusiją per visą tą ramybės laikotarpį nebuvo girdėti. Drįstu tvirtinti, kad rengiant programą gyventojai buvo ignoruojami, nors daugelis į Savivaldybės tarybą patekusių politikų, tarp jų ir „kraštiečiai“, per rinkimus rinkėjams prisiekinėjo, kad sprendžiant savivaldos klausimus gyventojų nuomonė bus svarbiausia. Dabar patogu viską sukarti ant karantino, tačiau susisiekti su gyventojais buvo galima ir elektroniniais laiškais, kitomis šiuolaikinių ryšių priemonėmis. Deja, šis, su gyventojais susijęs liečiantis klausimas buvo sprendžiamas vien Savivaldybės kabinetuose, užuot jį kantriai derinus su bendruomene, kuriai priklauso apie pusė rajono gyventojų, gyvenančių apie 180 daugiabučių namų.

Pagal rajono politikams svarstyti pateiktą programą gyventojai, norintys gauti Savivaldybės paramą savo daugiabučio namo teritorijai sutvarkyti, privalės įsiteisinti tam daugiabučiui priskirtą sklypą ir mokėti žemės nuomos mokestį.

Savivaldybės parama teritorijai sutvarkyti priklausys nuo namo gyventojų prisidėjimo – kuo daugiau savo pinigų gyventojai skirs tam aplinkos sutvarkymo projektui, tuo didesnė bus tikimybė jam gauti Savivaldybės paramą. Daugiabučių kiemų tvarkymo programai skiriamos Savivaldybės biudžeto lėšos bus ribotos.

Gyventojai gali nenorėti įteisinti namo sklypą ir mokėti žemės mokestį, nors jis būtų menkas, prisidėti savo pinigais tvarkant kiemus, tačiau tai nėra svarbiausios priežastys, dėl kurių teikiama programa pasmerkta žlugti. Tų priežasčių, ir rimtų, yra daugiau. Daugiabučiai namai mūsų rajone daugelyje Kretingos kvartalų – Topolių aklg., Žaliosios g., kitų – yra sugrūsti, jiems priskiriami sklypai maži, daugelis sklypų yra praeinami, pravažiuojami, gal tik koks 10 proc. iš 180-ies daugiabučių gali turėti teritorijos privatumą. Kęstučio, Melioratorių, Savanorių gatvių daugiabučių kiemai priraizgyti inžinerinių tinklų, kurie turi savo apsaugines zonas. Bet kokį šių tinklų pajudinimą tektų derinti su juos eksploatuojančiomis įmonėmis, tad tokių teritorijų tvarkymas pabrangtų, užtruktų ilgiau.

Įsiteisinti žemės sklypą ir mokėti už jį mokestį neturint tame sklype jokio privatumo, mano manymu, tolygu įsigyti gabalą Kretingos centrinės Vilniaus gatvės, kuria važiuoja visi. Savivaldybė iš to daugiabučių gyventojų žemės nuomos mokesčio irgi nepraturtės. Ar čia reikia erzinti gyventojus?

Siūlau paprastesnį ir pigesnį variantą daugiabučių kiemams sutvarkyti – Savivaldybei vien savo biudžeto lėšomis, nereikalaujant pinigų iš gyventojų, atnaujinti daugiabučių namų rajonuose esamus takus, kiemų, gatvių dangas. Einant šiuo keliu nereikėtų nei tų techninių projektų rengti ir rangovams būtų paprasčiau tokius darbus padaryti. Taip kasmet galėtume sutvarkyti iki 10–15 daugiabučių namų teritorijų, kai pagal Savivaldybės specialistų parengtą ir Savivaldybės tarybai tvirtinti pateiktą programą per metus vieną du kiemus atnaujintume, tikrai ne daugiau. Vykdant šią programą įsisuktų viešųjų pirkimų karuselė techniniams projektams parengti, darbų rangovams parinkti. Žinant, kad mūsų Savivaldybėje viešųjų pirkimų konkursai retai iš pirmo karto pavyksta, įprastai jų net keleto prireikia. Ilgiau truktų ir techninių projektų parengimas, suderinimas. Be to, Savivaldybėje turime karčią patirtį, kai konkursą laimėję rangovai darbus pradeda ir meta, ir tada tenka vėl skelbti viešąjį jau nebaigtų darbų pirkimą, papildomai išlaidauti įvertinant atliktus darbus, taisant pirmojo rangovo paliktą broką. Pritarę paprastam remontui, kurį siūlau, sutaupytume laiko ir pinigų, būtų patenkinti ir gyventojai, greičiau gražėtų mūsų miestas. O su šia Savivaldybės daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijų tvarkymo programa siūlo Sizifo darbą – akmenį ritinti į kalną. Jei tą programą Savivaldybės taryba patvirtins, o programa strigs ar išvis neveiks, bus galima apkaltinti gyventojus, kad šie nebuvo suinteresuoti savo kiemų sutvarkymu, kaip antai – neįsiteisino sklypo (neįvykdė svarbiausios sąlygos techniniam teritorijos sutvarkymo projektui rengti), neįvykdė kitų programoje nustatytų reikalavimų. Kam reikalinga tokia neracionali beviltiška programa? Apgauti žmones, kad Savivaldybės valdžia neva dirba, rūpinasi jų reikalais, šiuo atveju jų gyvenamosios aplinkos gražinimu?

Konstantinas SKIERUS

Rajono Savivaldybės tarybos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas