Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lapkričio 16 dieną, penktadienį, būrys rajono pedagogų dalyvaus įspėjamajame streike. Kai kuriose mokyklose streikas vyks per 1 ir 2 pamoką, kitose – 5 ir 6 pamoką. Dviejų valandų įspėjamasis streikas – priemonė atkreipti Vyriausybės dėmesį į susikaupusias švietimo problemas.

Apie jas bei įvyksiantį įspėjamąjį streiką “Pajūrio naujienoms” mintis išsakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) Kretingos rajono susivienijimo pirmininkas Darius Petreikis bei Vydmantų vidurinės mokyklos pedagogų profesinės sąjungos pirmininkas Vilius Adomaitis.

- Kas iš rajono mokyklų priėmė sprendimą dalyvauti streike?

D.P. – Streike dalyvaus ir profsąjungos nariai, ir pedagogai, nepriklausantys šiai sąjungai. Sprendimą dalyvauti streike priėmė ir jį savo mokyklų vadovams įteikė Pranciškonų, Jurgio Pabrėžos, Salantų gimnazijų bei Kartenos ir Vydmantų vidurinių mokyklų mokytojai. Sprendimą - dalyvauti streike ar ne - kiekvienos mokyklos mokytojai priėmė slaptu balsavimu. Dauguma minėtų mokyklų pedagogų pasisakė “už” streiką ir pasirengę tai padaryti. Oficialų raštą profsąjungai pateikė Vydmantų lopšelio- darželio darbuotojai – nespėję sutvarkyti formalumų, jie išsakė oficialią nuomonę dėl paramos kolegų streikui. Formalumų nespėjo sutvarkyti ir Rūdaičių pagrindinė mokykla. Šios ugdymo įstaigos pedagogai pažadėjo per pertraukas surengti palaikymo akciją, pakabinti skelbimą, kad palaiko mūsų iniciatyvą. Manau, kad susitvarkę formalumus, kiek vėliau streikuos ir Marijono Daujoto vidurinės mokyklos pedagogai.

- Mokyklų rajone – tikrai ne penkios. Dėl kokių priežasčių streikuos tik išvardintų mokyklų pedagogai? Gal kitos mokyklos ko nors baiminasi?

D.P. – Buvimas profsąjungos nariu nėra būtina sąlyga organizuoti ar dalyvauti streike. Galbūt dalyvavimas streike yra labiau susijęs ne su baimėmis, o su pilietiškumu. Mano ir mano kolegos Viliaus nuomone, mokytojas turi būti pilietiškai aktyvus. Galbūt tose mokyklose, kuriose neketinama streikuoti, ir yra gerų specialistų, bet nėra pilietiškų mokytojų. Ne kažkokia reakcija buvo ir į skelbimą dėl streiko rajono spaudoje. Vadinasi, mokytojai arba pilietiškai neaktyvūs, arba gerai gyvena.

V.A. – Tai, kad streike dalyvaus pagrindinių ir didžiausių mokyklų, parodančių geriausius ugdymo rezultatus, pedagogai, manau, jau dabar reikia suprasti kaip laimėjimą. Streike savo stiprioms mokykloms atstovaujantys mokytojai tam tikra prasme parodo ir streiko kokybę.

- Kaip į būsimą streiką reaguoja mokyklų vadovai?

D.P. - Pagal įstatymą, streiko reikalavimai yra pateikiami darbdaviui, kuris šiuo atveju – mokyklos vadovas. Mūsų žiniomis, mokyklų vadovai yra “už” streiką, tačiau kaip darbdaviai streikuoti negali, nors tai – absurdiška: mokyklų vadovai, būdami darbdaviai, iš esmės negali daryti įtakos, pavyzdžiui, mokytojų atlyginimų politikai. Tai - ministerijos kompetencija. Beje, Švietimo ir mokslo ministerijai mūsų susivienijimas taip pat yra išsiuntęs raštą, kuriuo informuojame ministrę dėl įspėjamojo streiko Kretingos rajono mokyklose.

- Ko tikitės iš įspėjamojo streiko?

D.P. – Visų pirma, kad būtų atsižvelgta į mūsų reikalavimus. Reikalaujame, kad nuo kitų metų sausio 1 d. mokytojų, pedagogų, švietimo sistemos darbuotojų darbo užmokestis būtų padidintas 50 proc., taip pat – kad būtų mažinama mokytojų darbo apimtis; kad būtų stiprinamas teisinis ir socialinis pedagogo saugumas ir kad tai būtų įtvirtinta įstatymuose, ginančiuose mokytoją nuo agresyvių mokinių ir jų tėvų; kad būtų parengta ilgalaikė darbo užmokesčio didinimo mokytojams, pedagogams, švietimo darbuotojams programa.

V.A. – Be to, tikimės, kad streikas atkreips visuomenės, mokinių tėvų dėmesį į esamą situaciją švietimo sistemoje. Ypač į mus dėmesį turėtų atkreipti tėvai: mokytojų mažėja, vaikus moko ne specialistai, arba kelias disciplinas moko vienas mokytojas, į mokyklas neina dirbti mokytojai vyrai.

Tikimės ir mokytojų solidarumo – jį išsiugdę, būsime pasirengę kitiems veiksmams.

- Kokie atsiliepimai apie jau įvykusius mokytojų streikus?

D.P. - Mokytojų streikų banga perėjo per visą Žemaitiją. Mes – vieni iš paskutiniųjų, kurie rengiame streiką. Jau sulaukėme palaikymo iš Panevėžio, streikuoti ketina Pietų Lietuvos mokytojai.

- Ką ketinate daryti, jeigu streikas nesuveiks?

D.P. - Tada gruodžio-sausio mėnesį įvyks jau nebe įspėjamasis, bet neterminuotas streikas, kuris gali vykti 1-2 dienas, o gal – ir visą savaitę. Streikuosime tol, kol bus įvykdyti mūsų reikalavimai. Jeigu ir tai nepadės, visko gali būti, kad pavasarį prieisime iki egzaminų boikoto.

- Negi dėl to, kad nesuveiks mokytojų profsąjungos numatytos priemonės, turės nukentėti mokiniai? Juk kažkam reikia ir egzaminams ruoštis, juos laikyti…

V.A. - Vyriausybės pozicija ir yra tokia – ji apeliuoja į mūsų, mokytojų, sąžinę, kad dėl mūsų reikalavimų kenčia vaikai. Manau, geriau dvi neišmoktos formulės, negu pilietiškai pasyvus žmogus. Iš esmės, per streiką mokiniai gaus dvi puikias pilietiškumo pamokas.

D.P. – Streikuojant mokytojams, mokiniais bus pasirūpinta: už jų saugumą bei mokyklos turtą atsako mokyklų vadovai, streiko komiteto nariai. Jie sugalvos, kuo užimti vaikus, kad šie nesiaustų mokykloje.

Mokytojams, kurie dalyvaus streike, nebus mokama už dviejų valandų darbą. Tačiau mokytojai sako, kad jaučiasi gerai, netgi pakylėtai: pagaliau visi kažką darome, o tuos negautus 20 litų investuojame ne tik į savo, bet ir į mokinių ateitį.

- Kokia švietimo ir mokslo ministrės pozicija, ar susidūrėte su jos nuomone?

- D.P. – Ministrės Romos Žakaitienės pozicija – gana keista. Ji paskelbė, kad streikai yra neteisėti. Teisėtumo ar neteisėtumo klausimas yra teismo kompetencija. Ministrė daro įtaką švietimo skyrių vedėjams, neapsisprendusiems ir visko bijantiems mokytojams, mokyklų vadovams. Baudžiamajame kodekse yra numatyta atsakomybė už trukdymą piliečiams teisėtai skelbti streiką. Todėl LŠDPS vykdomasis komitetas konsultuojasi su teisininkais dėl galimybės šveitimo ir mokslo ministrę Romą Žakaitienę paduoti į teismą.

V.A. – Vietoj to, kad ieškotų sprendimų, ministrė, vykstant streikams, išvyksta į Kopenhagą, taip parodydama, kad švietimo reikalai jai nerūpi. Mūsų žiniomis, į švietimo skyrius ministerija yra išsiuntusi streiko eigos komentarą, kurį profsąjunga vertina kaip nuorodas švietimo skyrių vedėjams ir mokyklų vadovams trukdyti teisėtiems piliečių veiksmams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas