Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Salantų savivaldybei pasakė “ne”

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2007-11-13
Salantiškiai buvo vieninteliai, kurie už naujos savivaldybės steigimą pasisakė 100 proc. “taip”, tuo parodydami rūpestį dėl savo krašto ateities.

Praėjusį sekmadienį įvyko mūsų rajono Salantų miesto, Imbarės, Kūlupėnų, Darbėnų seniūnijų, Skuodo rajono Mosėdžio ir Notėnų seniūnijų bei Plungės rajono Platelių ir Šateikių seniūnijų gyventojų apklausa dėl ketinimo steigti naują Salantų savivaldybę.

Preliminariais duomenimis, apklausoje dalyvavo 3 tūkst. 788 gyventojai, iš kurių naujai savivaldybei “taip” pasakė 1 tūkst. 115 gyventojų, arba 29,4 proc. dalyvavusiųjų apklausoje. “Ne” pasakė 2 tūkst. 673 gyventojai, arba 70,6 proc. dalyvavusiųjų apklausoje.

Apklausos dalyvių buvo prašoma “taip” arba “ne “ atsakyti į klausimą “Ar pritariate, kad būtų steigiama nauja Salantų savivaldybė, apimanti Kretingos rajono savivaldybės Darbėnų, Imbarės, Kūlupėnų ir Salantų miesto seniūnijų, Plungės rajono savivaldybės Platelių ir Šateikių seniūnijų bei Skuodo rajono savivaldybės Mosėdžio ir Notėnų seniūnijų teritorijas?”.

Apklausa vyko ne slaptu balsavimu, o tiesiog pasirašant parengtuose sąrašuose.

Apklausos klausimą parengė Lietuvos Vidaus reikalų ministerija.

Kaip teigė gyventojų apklausos vykdymo komisijos pirmininkas, Klaipėdos apskrities sekretorius Vaidotas Linkus, Vidaus reikalų ministerija dar peržiūrės apklausos protokolus, perskaičiuos ir per 15 dienų patikslins duomenis. Rajonų savivaldybės per 5 dienas rajono spaudoje privalės paskelbti tikslius apklausos duomenis.

Apklausa vyko nuo 8 iki 22 val. Komisijos pirmininkas V.Linkus patvirtino, jog apklausos dieną jokių incidentų neįvyko, viskas vyko sklandžiai, be trikdžių. Komisijose dirbo po 3-4 žmones iš Klaipėdos ir Telšių apskričių bei vietos bendruomenių.

Preliminariais duomenimis, Salantų mieste ketinimui steigti naują savivaldybę pritarė visi 572 į apklausą atėję gyventojai. Jie – vieninteliai, dėl Salantų savivaldybės steigimo “taip” pasakę 100 proc.

Nedaug nuo jų teatsiliko Imbarės seniūnijos gyventojai: “taip” pasakė į apklausą atvykę 466 žmonės, arba 98, 9 proc. dalyvavusiųjų apklausoje. “Ne” pasakė 5 gyventojai (1,1 proc.).

Kūlupėnų seniūnijoje iš dalyvavusių apklausoje “taip” pasakė 15 gyventojų (arba 10,4 proc.), “ne” – 129, arba 89,6 proc. dalyvavusiųjų apklausoje.

Darbėnų seniūnijos žmonės Salantų savivaldybei pasakė griežtą “ne”: neigiamą nuomonę išsakė 751, arba 98,9 proc. apklausoje dalyvavusių gyventojų; nuomonę “taip” išsakė tik 8, arba 1,1 proc. dalyvavusių apklausoje.

213, arba 97, 3 proc., Skuodo rajono Mosėdžio seniūnijos gyventojų pasakė “ne”, o 6, arba 2,7 proc. dalyvavusiųjų apklausoje išsakė teigiamą nuomonę.

Notėnų bendruomenės 148 gyventojai, arba 77, 9 proc. dalyvavusiųjų apklausoje pasakė “ne”, o 42 (22,1 proc.) – “taip”.

Plungės rajono Šateikių seniūnijos 742 žmonės (99,5 proc.) pasakė “ne”, 4 (0,5 proc.) – “taip”.

Platelių bendruomenės nuomonė tokia: 685 (99,7 proc.) – “ne”, 2 gyventojai (0,3 proc.) - “taip”.

Per pustrečios valandos – nė vieno “taip”

Nors prie Šateikių seniūnijos pastato būriavosi nemažai žmonių – vieni jau buvo atlikę pilietinę pareigą, kiti dar tik rengėsi tai padaryti, komisijos teigimu, per pustrečios apklausos valandos nebuvo pasakyta nė vieno”taip”. Kalbinti šateikiškiai tvirtino, jog viskas daroma prieš žmonių valią.

“Prieš apklausą su mumis niekas nesusitiko, niekas nepaaiškino, kodėl tokia apklausa vykdoma ir kam reikia naujos Salantų savivaldybės. Juk tam, kad mes nuvažiuotume į Salantus, mums reiktų vykti per Kretingą ar Plungę”, - kalbėjo Šateikių seniūnijos Aleksandravo kaimo žmonės, kurių nuomone, norint priartinti valdžią prie žmogaus, ne nuo to galo pradėta: pakaktų stiprinti seniūnijas, suteikti joms daugiau galių, ir valdžia – šalia žmogaus.

Apie 11 val. į Kūlupėnų seniūniją pareikšti savo nuomonės buvo atėję 14 žmonių. Visi jie pasakė “ne”. Didesnio antplūdžio žmonių komisija laukė po pamaldų.

Prie seniūnijos sutikti kūlupėniškiai Kazys, Zita ir Zina teigė, kad Kūlupėnai jau 57 metus priklauso Kretingos rajonui, ir žmonės su tuo apsipratę. Be to, žmones jaudina paprasti gyvenimiški dalykai: ko važiuoti į Salantus, jeigu ten negausi nei gydytojo paslaugų, nebūtų kur ir normaliai apsipirkti. “Mes, pagyvenę žmonės, vargu ar besulauktume naujų pokyčių. Be to, būkime teisingi – dėl rimtų, pavyzdžiui, sveikatos problemų vis tiek visi net ne į Kretingą, o į Klaipėdą važiuojame”, - savo nuomonę išsakė pašnekovai.

Dėl nepatogaus susisiekimo, dėl nuvykimo pas gydytojus neigiamą nuomonę išsakė ir Mosėdžio seniūnijos žmonės. Svarbiausia, anot jų, - turto reikalai: iš kur reiksią imti pinigų, kai esant naujai savivaldybei, tektų perregistruoti turtą – žemę, namus. Pinigai – viena. Antra, - prieš apklausą su žmonėmis niekas nesusitiko, nepaaiškino, kas pasikeistų, atsiradus naujai savivaldybei.

Darbėniškiai buvo supykę ir žada protestuoti

“Jeigu kada kursime Darbėnų rajoną, tikrai kad salantiškių nevarysime balsuoti į Grūšlaukę”, - pasipiktinęs kalbėjo darbėniškis Stasys Burba, kurio nuomone, apklausa buvo surengta skubotai, kad tik žmonės dėl ko nors nesusigaudytų.

Papiktino darbėniškius ir tai, kad prieš rengiant apklausą buvo kalbama, kad į naująją savivaldybę pakliūtų tik Grūšlaukės kaimas, kaip kad ir yra buvę istoriškai. Kitos Darbėnų seniūnijos vietovės niekada nėra buvusios Salantų rajono dalimi, tačiau kelios dienos prieš apklausą buvo aišku, kad apklausoje turi dalyvauti visa Darbėnų seniūnija, kuriai priklauso 62 kaimai ir kurios viena iš ribų atsiremia į Liepojos plentą.

“Seniūnija yra per toli nuo Salantų, kad taptų jų dalimi. Apklausa yra surengta skubotai, suveltai, - kalbėjo Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas. – Jeigu į Darbėnų seniūnijos nuomonę nebus atsižvelgta, žmonės yra pasirengę protestuoti ir rinkti parašus, nes apklausa per daug papiktino Darbėnų seniūnijos žmones”.

Darbėniškių nuomone, apklausa buvo vykdoma, diskriminuojant ligonius, senyvo amžiaus žmones, kurie savarankiškai negalėjo atvykti į Grūšlaukę, kadangi apklausos vykdymo komisija nebuvo įpareigota tokių žmonių nuomonę išklausyti atvykus į vietą. “O ir kokios tos komisijos: dirba 4 žmonės, kai seniūnijoje galinčių balsuoti – puspenkto tūkstančio. Juk kai vyksta rinkimai, veikia 8 apylinkės, kurių kiekvienoje dirba iki 10 žmonių”, - apie prastą apklausos darbo organizaciją kalbėjo seniūnas bei kiti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas