Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Iki šių metų pabaigos tęsis rugpjūtį Plungės kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose prasidėjusi V-oji Pasaulio žemaičių dailės paroda. Į ją savo darbus - paveikslus, skulptūras, raižinius - pristatė 150 menininkų, tarp kurių 14 - iš Kretingos.

Anot parodos rengėjų, žemaičių menininkams įtaką daro etnoso ypatumai. Susitapatinimas kūryboje su istoriniu–kultūriniu paveldu išskiria juos iš kitų Lietuvos regionų menininkų kūrybos.

Į parodą pristatyti ne vien žemaičių pagal kilmę, tačiau ir čia kūrusių ar kuriančių menininkų darbai.

Kretingiškis dailininkas Andrius Miežis į parodą pristatė du skirtingos tematikos darbus - dekoratyvų ir persmelktą grotesku. „Esu vilnietis, tačiau jau daugel metų gyvenu Kretingoje. Be to, mano šaknys – Žemaitijoje: iš Kretingos kilęs mano senelis. Parodoje vyrauja geras, profesionalus menas. Ir nėra jokio pojūčio: čia Žemaitija, čia Lietuva, o čia – Australija. Man buvo smagu susipažinti su pasaulinėmis kūrybos tendencijomis“, - A.Miežis dalyvių darbuose nesistengė įžvelgti vien žemaitiškų akcentų.

Tautodailininkė Valdonė Sausaitytė–Karaliūnienė, į parodą pristačiusi tris paveikslus, sakė, jog jai itin stiprų įspūdį paliko darbų įvairovė. „Vienoje parodoje – ir stiprūs, ir silpnesni darbai. Jie sudėlioti atitinkamose vietose. Paroda – labai įvairi, kaip ir patys menininkai žemaičiai - iš visų pasaulio kampų, netgi tolimosios Australijos. Įprastai menininkai – uždari, nelinkę bendrauti žmonės. Labai šaunu, kad Plungės muziejus bei tautodailininkai ėmėsi iniciatyvos surinkti pastarųjų metų jų darbus ir prakalbinti juos viena kalba“, - įspūdžiais pasidalijo kretingiškė menininkė.

Nuolatinę parodą papildo po įvairias Žemaitijos vietoves „keliaujantys“ renginiai. Rugpjūtį Baubliuose buvo atidengtas paminklas žemaičių skulptoriui Rimantui Dauginčiui. Plateliuose, Dvaro svirne, atidaryta žemaičių fotomeno paroda. Telšiuose veikė Vilniaus dailės akademijos Telšių dailės fakulteto studentų kūrybos darbų paroda.

V-osios Pasaulio žemaičių dailės parodos laureatų pagerbimas Plungėje įvyks rugsėjo 8 dieną.

Parodai išleistame specialiame albume pateiktos I-osios žemaičių parodos, surengtos 1938 m., kuratoriaus ir tuometinio Telšių „Alkos“ muziejaus direktoriaus Prano Genio mintys: „Žemaičių žemė yra išauginusi daug didžių asmenybių, religijos, mokslo, karo ir valstybės vyrų, žodžio kūrėjų – poetų rašytojų ir kitų meno šakų talentų. Žemaičių žemė turi garbingą senosios kartos tradiciją ir didžiausią kultūros palikimą. Jaunoji žemaičių karta, išaugusi naujo gyvenimo sąlygomis, kuria naujas vertybes ir sugrįžta į savo gimtąjį kraštą su savo vertingais kūrybos vaisiais (...)“.

II-oji pasaulinė žemaičių paroda buvo surengta 1940 m. Net II pasaulinis karas nenumarino Žemaitijos menininkų idėjos rengti pasaulines parodas. III-oji paroda buvo surengta 1943 m. Tačiau ši idėja sovietmečiu buvo atmesta, ir atgijo tik Sąjūdžio laikais. IV–oji Pasaulio žemaičių paroda atgijo Telšių intelektualų dėka 1989 m.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas