Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Galbūt už vairo galės sėdėti ir septyniolikmečiai

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2007-07-31

Seimo darbo grupė parengė ir Lietuvos Respublikos Seimui pateikė svarstyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo naują redakciją. Viena iš siūlomų naujovių – suteikti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones nuo 17 metų.

Šis pasiūlymas sukėlė rezonansą šalyje, nes avaringumas keliuose sparčiai auga. Vairavimo mokyklos „Rida“ ilgametę vairavimo mokytojo patirtį turintis Romanas Vizgaudas tokiai pataisai pritaria ir neigia nuomonę, kad nelaimių kelyje didėja tik dėl jaunų vairuotojų nedrausmingumo.

R.Vizgaudas mano, kad elgseną kelyje lemia ne vairuotojo amžius, o jo vidinė kultūra. „Ir keturiasdešimtmečiai kvailioja kelyje“, - sakė pašnekovas. Anot jo, vaikai visų pirma šeimoje turėtų išmokti elgtis atsakingai, vertinti ir savo, ir kitų saugumą, gyvybę.

R.Vizgaudas sakė pastebėjęs, kad šešiolika metų – imliausias amžius mokytis.

Beveik penkiasdešimt metų vairavimo mokytoju dirbantis R.Vizgaudas pamena, kad maždaug prieš penkiolika metų laikyti B kategorijos transporto priemonių vairavimo egzaminą galėjo ir šešiolikmečiai. Tačiau gavęs teises jaunas vairuotojas privalėjo dvejus metus važiuoti tik kartu su suaugusiuoju, kuris galėjo ir nemokėti vairuoti. Suaugęs žmogus tiesiog prižiūrėjo šešiolikmetį, kad šis už vairo elgtųsi atsakingai.

„Tačiau buvo paskelbta, kad šešiolikmečiai padaro daug avarijų ir tada buvo leista laikyti teises tik nuo 18 metų. Aš iš savo praktikos nepastebėjau, kad jaunesni žmonės eismo įvykių būtų sukėlę daugiau negu kiti. Be to, mopedu galima važiuoti nuo penkiolikos, motociklu – nuo šešiolikos metų. O juk vairuoti šias transporto priemones dar pavojingiau“, - stebėjosi R.Vizgaudas.

Vairavimo mokytojas pamena, kad sovietmečiu buvo galima vairuoti nuo keturiolikos, tačiau tik prižiūrint trejų metų vairavimo stažą turinčiam žmogui. Jaunuoliai teises galėjo gauti sulaukę šešiolikos metų.

R.Vizgaudas mano, kad geriausia būtų leisti vairuoti B kategorijos transporto priemones nuo šešiolikos metų. Gavęs teises, jaunuolis po dvejų metų turėtų laikyti pakartotiną egzaminą. Kelių etapų vairavimo mokymas yra populiarus daugelyje šalių.

„Girdėjau, kad sprendimas neleisti mokytis vairuoti nuo šešiolikos metų motyvuotas tuo, kad yra judrus eismas gatvėse. Tačiau tuomet būtų galima mieste ar miestelyje išskirti specialų maršrutą, sudarytą iš kokių keturių sankryžų. Čia riboti greitį iki kokių 40 km per valandą, specialiais ženklais pažymėti, kad šioje vietoje mokomasi vairuoti. Šiuo maršrutu savo vaikus galėtų mokyti ir vairavimo teises turintys tėvai“, - savo mintis dėstė R.Vizgaudas.

Šiuo metu nuo šešiolikos metų galima laikyti B1 kategorijos transporto priemonės vairavimo teises.

B1 kategorijos transporto priemonės – tai automobiliai trimis ar keturiais ratais, kurių maksimalus konstrukcinis greitis didesnis kaip 45 km/h ir (arba) variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 kub. cm. Nepakrautos transporto priemonės masė turi būti ne didesnė kaip 550 kg.

„Prieš porą metų skaičiau, kad visoje Lietuvoje buvo užregistruotos tik šešios B1 kategorijos transporto priemonės. Man pačiam neteko nė vieno žmogaus mokyti B1 kategorijos automobilio vairavimo. Nėra ir tuo besidominčių. Į Lietuvą niekas neatveža B1 kategorijos transporto priemonių. Jei kokia šalis jų importuotų daugiau, gal ir atsirastų norinčių laikyti tokias vairavimo teises,“ – svarstė R.Vizgaudas.

Vairavimo mokytojas prakalbo ir apie kitą idėją. Kretingoje būtų galima įrengti vairavimo aikštelę, kurioje mokyti vairuoti galėtų ne tik vairavimo mokytojas, bet ir giminaičiai, turintys vairavimo teises. Aikštelės naudotojai už tam tikrą laiką galėtų sumokėti nustatytą mokestį. Šiuo metu mokiniai gali mokintis vairuoti tik su vairavimo mokytoju. Kai vairavimo mokykla išduoda pažymėjimą, kuris patvirtina, jog yra išlaikytas mokyklinis egzaminas, toliau mokinti vairuoti gali artimos giminės, turinčios penkių metų vairavimo stažą.

Šiuo metu vairavimo mokyklos išduoti pažymėjimą gali tik tada, kai mokiniui sukanka 17 metų ir 11 mėnesių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas