Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vietines kanalizacijos duobes pakeis naujas nuotekų tinklas

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2007-07-31
Pabaigus darbus, per Padvarius, J. Basanavičiaus ir Šventosios gatvėmis Kretingoje, nusitęs 2 tūkst. 423 metrai vandentiekio ir 7 tūkst. 228 metrai nuotekų tinklų.

Iki šių metų pabaigos Kretingos rajono Padvarių gyvenvietė turės vandentiekio ir nuotekų tinklą. Apie 22 milijonus kainuosiantis bendras projektas, nusitęsiantis į Jono Basanavičiaus, Šventosios gatves, išvaduos padvariškius nuo nuolatinio nuotekų ir fekalijų išvežimo, per metus vienai šeimai kainuojančio apie šimtą litų.

Daugiau nei dešimtmetį vandentiekį turinti gyvenvietė iki šiol gyveno be kanalizacijos. Nuotekos keliaudavo į lauko tualetus, daržus, vietines kanalizacijos duobes.

Teršia gruntinius vandenis

„Dažniausiai žmonės specialias mašinas kanalizacijos duobėms išsiurbti kviečia pavasarį ir rudenį. Mašinoje telpa apie tris kubinius metrus nuotekų ir fekalijų. Vienas išvežimas kainuoja apie 50 litų. Iš vietinių kanalizacijos duobių išsiurbtas turinys išvežamas į nuotekų priėmimo šulinį, kuris yra Tiekėjų gatvėje, Kretingoje“, - sakė vyriausias bendrovės „Kretingos vandenys“ inžinierius Alfonsas Grikšas.

Pasak jo, du kartus per metus išvalyti vietines kanalizacijos duobes nėra problema. Tačiau kanalizacijos tinklas yra būtinas, nes nuotekos ir fekalijos kenkia valymo įrenginiams, teršia gruntinius vandenis bei geriamojo vandens šulinius.

„Išsiurbus vietinių kanalizacijos duobių turinį, nustatome bendrą deguonies suvartojimą. Tai yra kokį kiekį deguonies suvartoja besidauginančios bakterijos. Leistina norma yra apytikriai 285 mililitrai litre per septynias paras. Iš Padvarių ar kitų kanalizacijos neturinčių kretingiškių išvežtos nuotekos siekia apie 40 tūkst. mililitrų litre bendro deguonies suvartojimo. Kenksmingos medžiagos iš nesandarių kanalizacijos duobių patenka ne tik į tvenkinius ar kitus vandens telkinius, bet ir į šulinius. Jų vandenį žmonės naudoja ir maistui gaminti, jį geria“, - kalbėjo A. Grikšas.

Vamzdynas į namus – savomis lėšomis

Per Padvarių gyvenvietę eisiantys 2 tūkst. 423 metrų vandentiekio ir 7 tūkst. 228 metrų nuotekų tinklai taip pat nusitęs į Šventosios, J. Basanavičiaus gatves.

Tačiau Padvarių gyvenvietės nuošalesnių gatvių gyventojai kanalizacijos vamzdynus turės nusitiesti nuo pagrindinės kanalizacijos linijos – ne visoms gatvėms užteks lėšų.

„Kanalizacijos tinklui pasirinktos ne visos gatvės, kadangi trūksta Europos Sąjungos skirtų lėšų. Nuo pagrindinių kanalizacijos linijų visi gyventojai turės patys nusivesti vamzdynus iki savo namų. Kol kas sunku pasakyti, kiek kainuos kanalizacijos įvedimas į individualius namus, nes brangsta paslaugos ir medžiagos. Tačiau jau renkama brigada, kuri dirbs specialiai tam, kad padėtų Padvarių gyventojams į namus įsivesti kanalizacijos vamzdynus“, - pasakojo bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorė Irina Vigelienė.

Pasak vyriausiojo inžinieriaus A.Grikšo, vieno metro tinklo nutiesimas gali kainuoti apie du šimtus litų. Taigi kanalizacijos įvedimo kainą nulems tai, kiek toli nuo pagrindinės kanalizacijos magistralės bus individualus namas.

Padvariškė Diana Paulauskienė sakė neturinti problemų, kai tenka išsikviesti mašiną fekalijoms išvežti. Tačiau kanalizaciją į savo namus įsivesti ji ketina.

„Nuotekos ir fekalijos nuteka į kanalizacijos duobę, lauko tualetą. Mašiną kviesti reikia tik du kartus per metus, tačiau nepatogu, kai atvyksta svečiai. Norisi, kad viskas būtų tvarkinga ir patogu“, - sakė D. Paulauskienė. Ji pasakojo, kad specialios brigados jai nereikės samdyti: griovius iki namų jie išsikas patys – taip pigiau.

Padvariškė Eugenija Degimienė sako, kad jai pigiau kanalizacijos duobės turinį išvežti negu įsivesti kanalizacijos vamzdyną.

Neįsivedusiems kanalizacijos – pagalba tik iš Klaipėdos

Viena pati Padvariuose gyvenanti Eugenija Degimienė pagalbos kreipsis į brigadą. „Sūnus ir žentai turi savų rūpesčių. Iki pat šiol gyvenau be kanalizacijos, ir jokių problemų nekilo. Per metus kanalizacijos duobės turinį išvežti man kainuoja apie 80 Lt. Taigi nauja kanalizacija man neatsipirks – išvežti mašina nuotekas gerokai pigiau. Tačiau jei labai brangiai nekainuos ir galėsiu susimokėti, kanalizaciją būtinai įsivesiu“, - tikino E.Degimienė.

A.Grikšas pasakojo, kad vestis kanalizacijos vamzdynus į savo namus nėra prievartos. Tačiau jos neįsivedę, turės deklaruoti, kur išveš vietinių kanalizacijos duobių turinį. „Tai būtina, nes kenksmingos nuotekų ir fekalijų medžiagos kenkia aplinkai. Deklaruojant jų išvežimą bus galima išvengti neteisėtos fekalijų realizacijos“, - sakė vyriausias inžinierius.

Kita išeitis, nenorintiems vestis kanalizacijos - sutartis su Klaipėdos įmonėmis. „Neįsivedusiems kanalizacijos padvariškiams „Kretingos vandenys“ nebeteiks fekalijų išvežimo paslaugos. Tada teks sudarinėti sutartis su Klaipėdos bendrovėmis ir vežti kanalizacijos duobės turinį į Klaipėdos sąvartyną. O vienas toks išvežimas kainuoja apie du šimtus litų“, - sakė A.Grikšas.

Gyventojai nutiestais tinklais galės naudotis tik prijungus vandentiekio ir nuotekų tinklus prie jau esamų tinklų bei atlikus jų bandymus. Gyventojai savo lėšomis turės paruošti projektus, gauti statybos leidimus. Pasak A. Grikšo, dėl kanalizacijos įvedimo projekto galima kreiptis į bet kurią projektavimo įmonę. Jos dažniausiai už projektą prašo 8-9 proc. nuo sąmatinės darbų vertės. „Jei kanalizacijos įvedimo darbai kainuos, tarkim, 5 tūkst. litų, projekto vertė bus apytiksliai penki šimtai“, - kalbėjo A. Grikšas.

Šiais metais taip pat buvo planuota, kad Vytauto, Jono Jablonskio, Melioratorių gatvių bei vadinamojo Lapyno mikrorajono ir Kretingsodžio gyventojai taip pat turės kanalizaciją. Tačiau šiems rajonams pritrūko lėšų. „Kiek Europos Sąjunga skiria lėšų, tiek ir turi užtekti, daugiau pinigų nėra iš kur gauti. Todėl minėtoms gatvėms šiais metais kanalizacijos tinklas nebus nutiestas. Vis dėlto joms finansavimas bus skirtas ir kanalizacija įvesta“, - patikino I. Vigelienė.

Pasak direktorės, Kretingos mieste likęs ne vienas rajonas, kuriame nėra kanalizacijos. Tačiau planuojama, kad iki 2013-ųjų m. visas Kretingos miestas bei rajonai turės kanalizacijos tinklus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas