Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate naujų rajono Savivaldybės projektų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kada laikas sėti moliūgus

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-03-24

“Pajūrio naujienų” laikraščio prenumeratoriai jau gavo redakcijos dovaną – moliūgų sėklas. Norėdami paįvairinti tradicinę Moliūgo šventę, kuri įvyksta kiekvieną rudenį, skaitytojams padovanojome skirtingų veislių ir rūšių moliūgų sėklas: šiemet skaitytojai augins stambiavaisius, aliejinius ir dekoratyvinius moliūgus.

Moliūgo šventei nebūtina išauginti didžiausią moliūgą. Štai šie moliūgai, praėjusiais metais išauginti darbėniškio Antano Juškos, buvo pripažinti metų dvyniais, nes abu svėrė vienodai – po 5,5 kg.

Stambiavaisiai moliūgai užauga iki 50-70 kg svorio, yra ryškios oranžinės ar geltonos spalvos. Aliejiniai, vertinami dėl jų sėklų, užauga gerokai mažesni – iki 7-10 kg, jie – žalios spalvos arba šiek tiek margi. Dekoratyviniai moliūgai žavi savo spalvomis, formomis ir jų vaisių skersmuo retai kada būna didesnis negu 10-15 cm. Taigi Moliūgo šventei išaugintas moliūgų derlius tikrai bus ir spalvingas, ir įvairus.

Jau nebe pirmus metus laikraščio redakcija nominuoja ne tik didžiausią moliūgą.Apdovanojame ir įdomiausios kompozicijos, ir metų mažylio, ir spalvingiausio, ir įmantriausios formos moliūgų augintojus. Nominacijų gali būti pačių įvairiausių, tad nusiminti, negavus moliūgų milžinų sėklų, - tikrai neverta. Svarbiausia – išauginti moliūgus taip, kad derlius būtų garantuotas, kad turėtume ką sunešti į Moliūgo šventę.

Mėgsta šilumą ir drėgmę

Moliūgai – šilumamėgės daržovės. Todėl jiems auginti parenkama nuo vėjų apsaugota, gerai apšviesta, saulėta ir šilta vieta. Moliūgams tinka lengva, greitai įšylanti priesmėlio ar priemolio dirva, gausiai patręšta mėšlu. Sėjami moliūgai tuomet, kai dirvos temperatūra būna 10-14 laipsnių šilumos, t.y. paprastajai alyvai sužydėjus. Kas metrą į 5 cm gylio duobutę sėjama po 3-4 sėklas. Kai jos išdygs ir moliūgai suformuos pirmuosius tikruosius lapelius, “lizde” paliekamas vienas - pats stipriausias daigas. Moliūgai sudygsta greičiau, kai sėklos prieš sėją pamirkomos arba padaiginamos. Tačiau tokios sėklos sėjamos tik į drėgną dirvą. Jeigu drėgmės trūksta, į duobutę įpilama vandens. Svarbiausia moliūgus pasėti tuomet, kai praeina šalnų pavojus: vienintelis moliūgo trūkumas – jautrumas šalnoms.

Norint gauti ankstyvą ir gausų moliūgų derlių, sodinami iš anksto išauginti daigai. Jie su 2-3 tikraisiais lapeliais sodinami birželio viduryje tokiu pat atstumu, t.y. kas metrą. Sėklos daigams išauginti sėjamos į 8x8 arba 10x10 cm dydžio puodelius balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje, šiltnamyje arba kambaryje. Kai moliūgo daigas suformuoja 2-3 tikruosius lapelius, daigus po truputį reiktų pripratinti prie lauko sąlygų, ir tik tuomet sodinti moliūgams paruoštoje vietoje.

Moliūgai greičiau auga, kai stiebai, ant kurių užsimezgę vaisiai, sutrumpinami, virš vaisiaus paliekant 4-6 lapus. Rekomenduojama išpjauti ir šoninius stiebus. Auginant stambiavaisius moliūgus, ant augalo paprastai paliekama po 3-4, o norint užauginti ypač stambius vaisius – tik 1-2 užmegztus vaisius. Kitos vaisių užuomazgos nuskinamos, žiedams dar neišsiskleidus.

Moliūgai labai reiklūs drėgmei, tad, kai dirva sausa, juos būtina laistyti.

Moliūgus nuskinti reiktų prieš šalnas, paliekant 10-15 cm kotelį, nes be jo moliūgai prasčiau laikosi.

Nei gėlė, nei daržovė

Dekoratyviniai moliūgai žavi savo lapais, žiedais ir miniatiūriniais vaisiais, kurie būna pačių įvairiausių formų ir atspalvių. Dekoratyviniai moliūgai – praktiški augalai: jei užauga iki 4 metrų ilgio, ir gali papuošti sodo tvorą, arką, pavėsinę, namo sieną. Dekoratyviniai moliūgai, kurių vaisių valgyti nerekomenduojama, auga nepaprastai greitai, ir liepos viduryje iš jų išauginta širma būna jau pakankamai tanki ir aukšta. Maksimaliai dekoratyvūs šie moliūgai būna rugpjūtį, kada džiugina ir žiedais, ir jau užsimezgusiais vaisiais. Auginant dekoratyvinius moliūgus, būtinos dvi sąlygos: tvirta atrama ir saulėta vieta. Sėjami dekoratyviniai moliūgai taip pat, kaip ir valgomieji: arba sėklos sėjamos tiesiai į dirvą, arba išauginami daigai. Dekoratyviniai moliūgai taip pat jautrūs šalnoms, drėgmės trūkumui. Patartina dekoratyvinius moliūgus ir patręšti – nuo to jie augs dar geriau.

Dekoratyvinių moliūgų vaisiai gražiai atrodo augdami, o nuskynus derlių, iš jų galima daryti įvairiausias kompozicijas. Kad dekoratyvinių moliūgų vaisiai laikytųsi gerai ir ilgai, juos būtina nuskinti iki šalnų. Laikymui skinami tik visiškai subrendę dekoratyvinių moliūgų vaisiai, t.y., kai jų odelė yra kieta ir gruboka. Norint išsaugoti dekoratyvinių moliūgų spalvą, nepatartina jų laikyti ten, kur patenka tiesioginiai saulės spinduliai.

Ir maistas, ir vaistas

Moliūgai buvo pradėti auginti prieš 5 tūkst. metų Šiaurės Amerikoje. Indėnai moliūgų riekeles kepdavo tiesiog ant laužo. Šis moliūgų paruošimo būdas tinka ir mūsų dienomis: pats paprasčiausias būdas suvalgyti moliūgą – jį nulupti, supjaustyti gabalėliais ir iškepti orkaitėje.

Nepaisant to, kad 90 proc. moliūgo sudaro vanduo, ši daržovė – puikus karotino, vitaminų šaltinis, ir ypač naudingas tiems, kurie serga širdies-kraujagyslių ligomis. Moliūgai – nekaloringi, tad tinka norintiems numesti svorio. Moliūgų sėklose gausu riebalų, baltymų, vitaminų ir mineralinių druskų. Sėklose ypač gausu organizmą jauninančio vitamino E ir cinko druskų, kurios teigiamai veikia vyrų organizmą.

Moliūgai – universali priemonė, gerinanti organizmo medžiagų apykaitą, turi skysčių šalinimo iš organizmo skatinančių savybių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas