Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Kai kaimynai – psichikos ligonio įkaitai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2023-11-21

Nestabilios psichikos ir agresyviai besielgiantis žmogus – rimta problema daugiabučių kaimynams.

Melioratorių g. 75 namo Kretingoje gyventojai kreipėsi į redakciją, prašydami pagalbos vienam šio namo gyventojų – jaunam vyrui, kaip jie mato, turinčiam akivaizdžią psichikos ligą ir besielgiančiam neadekvačiai, dėl ko kenčia ir visos laiptinės gyventojai.

Kenčia nuo birželio

„Prašome pagalbos V. V.: vaikinas su psichikos sutrikimais vienas paliktas gyventi neseniai artimųjų nupirktame bute. Visą parą triukšmauja, daužo sienas, nuolatos su kažkuo kovoja, grasina, kažką mato ir iškeikia. Neseniai kumščiu išdaužė virtuvės langą. Tokį jo elgesį laiptinės gyventojai kenčia nuo birželio. Šio vaikino būklė yra prasta, manome, kad niekas juo nesirūpina. Kelis kartus kvietėme policiją, bet pareigūnų įspėjimai nepadeda. Jis ir toliau elgiasi panašiai, nes matyt nesuvokia savo elgesio pasekmių“, – rašoma Melioratorių g. 75 namo gyventojų prašyme.

Viena šį kreipimąsi inicijavusių kaimynių, prašiusi neviešinti jos pavardės, svarstė: „Kas ten dedasi to buto viduje, sunku net įsivaizduoti, turbūt viskas išdaužyta ir išlaužyta. Be to, buvo paviešinta, kad pas | V. V. aptikta narkotikų. Kas jam jų atneša, iš kur jų gauna, nesuvokiama. Bijome kištis, nes jaunas vyras fiziškai stiprus, neprognozuosi jo reakcijos“, – kalbėjo moteris.

Kreipėsi į namiškius

Skaitytoja teigė, kad namo bendrijos pirmininkė buvo susisiekusi su vaikino motina, kuri kartu su kitu sūnumi gyvena ir dirba užsienyje, pranešė jiems apie situaciją. Namiškių patarimas – kviesti policijos pareigūnus ir greitosios medicinos pagalbos medikus kartu, įspėjant, kad V. V. yra agresyvus, pavojingas ir jau gydytas psichiatrijos ligoninėje.

Moteris tikino, kad tokį pat prašymą, kaip redakcijai, jie įteikę ir Kretingos psichikos sveikatos centro vadovui. „Psichikos sveikatos centre mums paaiškino, kad žmogus pats turi norėti gydytis, o ne kaimynai ar artimieji. Bet kaip elgtis mums, kaimynams, kai ramybės neturime nei dieną, nei naktį? Tenka miegoti virtuvėje ir nepailsėjus kitądien eiti į darbą. Betgi kiek ilgai taip galima – patys tapsime ligoniais nuo tokio gyvenimo“, – guodėsi skaitytoja.

Kviesti pareigūnus ir medikus

Kretingos psichikos sveikatos centro direktorius Vidmantas Jurgaitis paaiškino, kad, esant panašiai situacijai, kai asmuo kelia grėsmę sau ir aplinkiniams, žmonės turėtų skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112 ir būtinai pranešti, kad asmuo elgiasi agresyviai. „Tuomet yra siunčiami du ekipažai – policijos pareigūnų ir Greitosios medicinos pagalbos. Atvykę jie išvien nusprendžia, neadekvačiai besielgiantį asmenį gabenti pas mus į skyrių ar tiesiai į psichiatrinės ligoninės stacionarą. Kitokio įstatymu grįsto sprendimo nėra“, – tvirtino V. Jurgaitis.

Su šia situacija supažindintas Kretingos policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas ją komentavo taip: „Situacija mums yra žinoma ne tiesiogiai iš gyventojų pranešimų, o per 112 tarnybą – pranešama, kad asmuo triukšmauja. Atvykus jis geranoriškai įsileidžia, bet be medikų mes negalime konstatuoti – žmogus psichiškai sveikas ar ne. Jeigu iškvietimai būtų dažnesni, galėčiau labiau apibūdinti, tačiau jo būklę konkrečiai nustato tik medikai. Todėl išvien su pareigūnais būtina kviesti ir medikus. Specialios kitos tarnybos tokiems atvejams nėra.“

A.Pužausko teigimu, pareigūnai negali peržengti kompetencijos ribų: tam, kad agresyviai besielgiantį asmenį išvežtų priverstinai gydyti, jis turi padaryti nusikalstamą veiką. „Duokdie, kad taip neįvyktų, – nuogąstavo pareigūnas, patikinęs, kad šioji problema – ne vienintelė mieste. – Būna, kad per savaitę į gydymo įstaigą išvežame ir po 3 asmenis.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas