Pajūrio naujienos
Help
2024 Vasaris
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe291623
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar pasigendate naujų rajono Savivaldybės projektų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kompensacijoms už šildymą – kone milijonas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2023-01-24

Prašymus kompensuoti už būsto šildymą pateikę Kretingos rajono gyventojai jau sulaukė kompensacijų už šildymą praėjusį lapkritį ir gruodį. Bendra jų suma Kretingos rajone siekia kone milijoną – išmokėta 929 tūkst. Eur: iš jų 168 tūkst. Eur – už centralizuotą būstų šildymą ir 761 tūkst. Eur – už privačių būstų šildymą dujomis, elektra ar kietu kuru.

Keliskart daugiau negu pernai

Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotojos Margaritos Lipskienės teigimu, šio, 2022–2023 metų, šildymo sezono dalies valstybės jau išmokėtų kompensacijų suma keliskart viršijo praėjusio sezono kompensacijas už spalį–gruodį.

2021–2022 m. už šį laikotarpį išmokėtos kompensacijos

1 tūkst. 751 centralizuotai būstus besišildančiam asmeniui, o šį sezoną – 3 tūkst. 563 asmenims, tad ir kompensacijų suma padidėjo dukart. Kompensacijos praėjusį šildymo sezoną buvo skirtos 1 tūkst. 139 privačiuose būstuose gyvenantiems ir malkomis, dujomis ar kitu kietu kuru besišildantiems asmenims. O jau šį šildymo sezoną per lapkritį–gruodį kompensacijos skirtos 4 tūkst. 109 asmenims, ir pinigų suma, lyginant su praėjusio sezono tuo pačiu laikotarpiu, viršyta 3,6 kartus.

„Taip yra todėl, kad stipriai išaugus šildymo kaštams, gerokai daugiau žmonių turi teisę gauti valstybės kompensacijas, kad sumažintų asmenines ar šeimos išlaidas. Išmokamos kompensacijos dydis įvairus – nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų“, – sakė M. Lipskienė.

Privalo rūpintis ir patys

Teisę į kompensaciją už būsto šildymą turi asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą konkrečiame būste arba būstą nuomojantys asmenys, jei paramos prašymo metu kiekvienas vyresnis negu 18 metų asmuo, arba vaikas nuo 16 iki 18 metų atitinka bent vieną piniginei socialinei paramai gauti nurodytų sąlygų. Taip pat kompensacijas gali gauti ir įsiskolinusieji už būsto šildymą ir vandenį, kurie su tiekėjais yra sudarę sutartis dėl dalies skolos apmokėjimo, kas mėnesį grąžinant iki 20 proc. gaunamų pajamų, arba kuriems teismas yra priteisęs apmokėti skolas.

„Tačiau kompensacijos už šildymą negali tikėtis motina ar tėvas, vieni auginantys vaiką ar vaikus, jeigu nėra prisiteisę alimentų jiems išlaikyti iš teisėto tėvo ar motinos. Valstybės požiūriu, tokia motina ar tėvas patys nėra išnaudoję finansinių šeimos ūkio pagerinimo galimybių“, – akcentavo M. Lipskienė.

Dokumentai galioja 6 mėnesius

Kreipiantis dėl paramos būsto šildymui į Socialinės paramos skyrių, asmuo privalo pateikti šiuos dokumentus: asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą; namo inventorinę bylą; pažymą iš seniūnijos apie gyvenamosios vietos deklaravimą; sutartį su dujų tiekėju, jei šildomasi elektra – sertifikatą apie kuro deginimo įrenginį. Visais atvejais būsto šildymo būdas turi būti viešai registruotas Registrų centre.

Pensininkams pažymos apie jų gaunamą pensiją nereikia, nes ją Socialinės paramos skyrius gauna iš Sodros sistemos, laikinai nedirbančių – iš Užimtumo tarnybos. Dirbantys asmenys iki šildymo sezono pradžios privalo pristatyti pažymą apie darbo užmokestį, o užsiimantys individualia veikla – pateikti individualios veiklos žurnalą. Šie dokumentai galioja 6 mėnesius.

Jeigu dirbančių besikreipiančių paramos asmenų pajamos per šildymo sezoną nekinta, po naujų metų perkopus į antrąją šildymo sezono pusę, pristatyti pažymos apie darbo užmokestį nebereikia. Tačiau, jei pajamos yra kintančios, vasario pradžioje vėl teks pateikti pažymą apie darbo užmokestį lapkričio–gruodžio–sausio mėnesiais, kaip ir ligi tol buvo būtina pažyma už pajamas rugpjūtį–rugsėjį–spalį.

Pavėlavusieji dar gali spėti

Į pajamas nėra įskaičiuojama: vienišo asmens išmoka, išmokos vaikams, transporto išlaidos neįgaliesiems, vaiko laikinosios priežiūros išmoka, globos išmokos, tikslinės kompensacijos ir priedai.

Iki 2024 m. yra pratęstas terminas, kai, skiriant piniginę paramą, nevertinamas nuosavas turtas. Tačiau, skaičiuojant pajamas, įskaitomos iš žemės, būsto, automobilių ar kito turimo turto nuomos gaunamos pajamos. Tam tikrais atvejais, siekiant išvengti piktnaudžiavimo, Savivaldybė gali paprašyti asmens pateikti tam tikrus dokumentus, tarkim: pirkimo – jei asmuo turi nuosavo miško ir būstui šildyti malkų neperka.

Paklausta, ar dar gali tikėtis kompensacijų už būsto šildymą tie žmonės, kurie nežinojo, kad jam ji priklauso, arba pavėlavo pateikti dokumentus, A. Lipskienė atsakė: „Jeigu asmuo ligi šiol dar nesikreipė į mūsų skyrių, jis gali tai padaryti ir dabar. Kompensacija priklauso už 3 praėjusius mėnesius, taigi – nuo praėjusių metų lapkričio.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas