Pajūrio naujienos
Help
2022 Birželis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar teisinga įvesti nekilnojamojo turto mokestį, kuriuo būtų apmokestintas pirmasis gyvenamasis būstas?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lyg pareinančio laiko simbolis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2015-08-14

„Dalis Palangos ir Kretingos miestelių, jų apylinkių istorijos būtų nugrimzdusi nebūtin, jei ne fotografai Paulina Mongirdaitė bei Ignas Stropus“, – šviežiais spaustuvės dažais tebekvepiančio fotoalbumo „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė. Ignas Stropus“ pratarmėje rašo jo autorė kretingiškė fotomenininkė, ikonų kūrėja Jolanta Klietkutė, kurios dėka ir buvo prikeltos šios primirštos pajūrio krašto asmenybės bei jų palikimas.

Pakutuvėnų erdvėse, tarp pačios puoselėjamų levandų, Jolanta Klietkutė atrado vieną iš savo herojų – Igną Stropų. Ji baigia rinkti medžiagą ir būsimam fotoalbumui apie Pakutuvėnų kaimą bei jo istoriją.

Paieškos virsdavo detektyvu

„Jau atmintinai moku knygą – galėčiau pasakot ir pasakot apie kiekvieną nuotrauką, kurių į albumą sudėta 584, jų atradimo istorijas, detales, fragmentus, – atviravo savo 13 metų laisvalaikį paskyrusi būtent šių pajūrio fotografų biografijų ir palikimo tyrinėjimams, o pastaruosius trejus metus truko lėšų knygos leidybai paieškos. –Vartau ir vis dar negaliu patikėti, kad albumas pagaliau išvydo dienos šviesą.“ Netgi paskutiniąją dieną prieš išvežant knygą į spaustuvę, per visą naktį, J. Klietkutė sakė, keitusi netikėtai dar atkeliavusias nuotraukas, tikslino jų duomenis.

„Vis susapnuoju, kad ateinu į archyvus – ten dar tiek naujos medžiagos, o mano knyga jau išleista. Ir iš tiesų norėtųsi ją tęsti, jetau, kiek visko dar liko nepanaudota“, – apgailestavo autorė, pasidalindama atradimų netikėtumais. – Paulina tokia paslaptinga, kad jos biografijos tyrinėjimas man tapo savotišku detektyvu: teko varstyti ne tik archyvų, muziejų duris, bet ir tikrai bendrauti su Kriminalinių tyrimų centru, į kur kreipiausi, kad padėtų identifikuoti asmenybę pagal nuotrauką, kurioje maniau esant P. Mongirdaitę, o paaiškėjo, jog tai – Sofijos Čiurlionienės motinos portretas.“

Per žmones įamžintas laikas

Šimtus P. Mongirdaitės ir I. Stropaus darytų ar jų giminių nuotraukų iš savo asmeninių albumų jai atsiuntė genealogija besidomintys socialinio tinklapio Facebook dalyviai.

Mongirdų giminė Lietuvoje – labai plati, J. Klietkutė iš turimos informacijos knygoje sudarė jų genealoginį medį. „Tai – labai įdomi giminė: tarp jų būta kunigų, net –Muravjovo pakartų knygnešių, žmonių, slėpusių žydus, ir vėliau kartu su jais sušaudytų“, – tvirtino knygos autorė.

Autorė pasirūpino fotoalbumo viršelio dizainu: jame – tarytum atgyja po rudenėjantį grafų Tiškevičių parką prieš šimtmetį vaikštinėjanti pati Paulina Mongirdaitė.

„Pirmasis sumanymas buvo parodyti ne iškilią damą, – beje, kokia ir buvo Paulina, – iš nugaros fotografuotos moters siluetas turėjo simbolizuoti nueinantį laiką. Tačiau nuotrauka iš priekio pasirodė įspūdingesnė, todėl Paulina tapo tarytum į mus pareinančio laiko simboliu“, – albumo viršelį apibūdino jo autorė.

J. Klietkutė neslėpė, jog jos knyga dar tarytum be pabaigos: „Rinksiu ir toliau medžiagą apie tuos du žmones. Jiedu savotiškai man yra artimi: aptinku savo gyvenimo panašumų su Paulina, o Ignas – tai gyvoji Pakutuvėnų, kurie man yra tapę tikraisiais namais, istorija.“

Pasijuto tarsi elgeta

Autorė apgailestauja, kad naujojo albumo tiražas – 500 egzempliorių – nėra didelis: „Padovanoti po knygą pažadėjau tiems žmonėms, kurie man atsiuntė bent po vieną vertingą nuotrauką – tokių buvo per 300, dar 100 egzempliorių išsyk nupirko Lietuvos nacionalinis muziejus. Liko vos 100 egzempliorių, dalis jų atiteks prenumeratoriams bei paramą suteikusiems žmonėms“, – kalbėjo ji.

„Visgi, jei knygos rašymas nėra tiesioginis darbas, už kurį žmogus gauna algą, kitiems nepatarčiau to daryti. Nes tai suėda visą laisvą laiką – sėdėdavau ir per naktis, o žiūriu – knyga neišbaigta. Aš iš tiesų pasijutau lyg elgeta su ištiesta ranka: nuvažiuoji į archyvus, muziejus – niekas nešneka, nes neturi mokslinio laipsnio, esi mėgėjas, ir dar – ne iš Vilniaus, o iš kaimo“,– tamsiąją savo kūrybinio proceso pusę atskleidė autorė.

Netgi trejus metus užtruko lėšų knygos leidybai paieškos: J. Klietkutė 4-kart kreipėsi į Kultūros tarybą, tačiau paramos nesulaukdavo. Tuomet ji sugalvojo būdą paskelbti išankstinę albumo prenumeratą, dalį lėšų surinkti talkino Šv. Antano dienos centras.

Vien spaustuvės išlaidos, anot autorės, kainavo 5 tūkst. eurų, – pusę šios sumos skyrė Kretingos rajono ir Palangos miesto savivaldybės.

Fotoalbumo „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė. Ignas Stropus“ teatralizuotas pristatymas įvyks rugsėjo 5 dieną Palangoje, minint Birutės parko dieną, kuri ir bus skirta senajai fotografijai: renginys numatytas 17 val. Gintaro muziejuje.

Buvo skeptikų, tačiau daugiau – geranoriškų žmonių, kurie mane palaikė ir laukė knygos. Todėl žinau, kad ji gyvens tarp jų, aš ją išleidau, tarsi ikoną – ir tai yra jau nebe mano tvarinys, o savo gyvenimą gyvensianti knyga“, – įsitikinusi Jolanta Klietkutė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas