Pajūrio naujienos
Help
2025 Liepa
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar, jūsų požiūriu, rajone pakanka vaikų vasaros stovyklų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikata

Kai auksinis šepetėlis negelbsti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-10-02

„Mūsų žmonės nevalo dantų ir nekreipia dėmesio į burnos higieną“, – toks griežtas buvo Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro burnos higienistės Kristinos Eismontienės verdiktas iš jos darbo kasdienybės. Specialistė skaitytojams primena, kodėl svarbi burnos higiena, kaip ir kiek ilgai valyti dantis, kokį šepetėlį bei pastą pasirinkti ir pan.


Rajono Savivaldybės bei Kretingos ligoninės investicijos į šios gydymo įstaigos materialinę bazę bei žmogiškuosius išteklius gerokai sustiprino galimybes teikti kokybiškas aukšto lygio medicinos paslaugas, kuriomis naudotis gali ne tik Kretingos, bet ir regiono gyventoj Savivaldybės taryba nusprendė Kretingoje steigti Visuomenės sveikatos biurą.

Planuojama, kad biuras veiklą pradės gruodžio 14 d. ir iš pradžių įsikurs J. K. Chodkevičiaus g. 10, vėliau – J. Pabrėžos g. 8. Šiuo metu kretingiškiams ir rajono gyventojams visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas – visuomenės sveikatos stiprinimo paslaugas teikia ir visuomenės sveikatos stebėseną vykdo – pagal sudarytą paslaugų teikimo sutartį Klaipėdos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai.

Valstybės deleguotai funkcijai – visuomenės sveikatos priežiūros paslaugoms – vykdyti kasmet savivaldybėms skiriama tikslinė dotacija iš valstybės biudžeto. Šiais metais Kretingos rajono savivaldybei skirta 140 tūkst. eurų. Dalį šios tikslinės dotacijos lėšų Savivaldybė, neturėdama savarankiškai veikiančio biuro Kretingoje, perdavė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biurui pagal sudarytą visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sutartį.

Visuomenės sveikatos biurą įsteigus Kretingoje, į jį bus perkelti visuomenės sveikatos priežiūros specialistų etatai iš Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro. Be to, jo pavaldumui bus perduoti (perkelti dirbti) ir Kretingos rajono švietimo įstaigose įdarbinti visuomenės sveikatos specialistai, kurie ir toliau mokyklose vykdys mokinių sveikatos priežiūrą. Taigi formaliai biuro įsteigimas Kretingoje nedidins visuomenės sveikatos specialistų skaičiaus.

Rajono Savivaldybė tiksi, kad įsteigus savarankiškai veikiantį biurą Kretingoje, visuomenės sveikatos priežiūros paslaugos rajono gyventojams bus prieinamesnės, nes jas teiks vietoje dirbantys, o ne iš Klaipėdos atvykstantys specialistai, o Savivaldybės taryba galės labiau kontroliuoti biuro veiklą.

„P. n.“ informacijaai.


„Ligoninė per pastaruosius kelerius metus pastebimai išgražėjo – iš esmės remontas atliktas visoje ligoninėje. Šiuo metu intensyviai atnaujinama operacinė bei reanimacijos skyrius, dar šiek tiek investicijų – ir iki galo bus atnaujintas akušerijos skyrius. Ligoninėje dirba profesionalūs medikai, jų kvalifikacija – reikiamo lygio, noro dirbti yra, svarbu, kad mūsų nebeįsiūbuotų naujos pertvarkos“, – kalbėjo Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas Aleksandras Šalavėjus.


Irutė Tamošauskienė:

– Dažnai maistą gaminu keptuvėje. Dabar jų yra visokių – daug ką jau esu išbandžiusi. Manau, kad daug nulemia keptuvės kokybė – stengiamės keptuves kuo dažniau keisti, senesnes, kurioms reikia daug riebalų, išmetame. Ir nors girdėjau, kad valgyti keptą maistą – nesveika, neįsivaizduoju, ar įmanoma jo visiškai atsisakyti.

Edita Šalnė:

– Negalėčiau, juk reikia ir vaikus pamaitinti, ir sau maisto pasigaminti. Keptuvėje ruošiu daug ką – kepu blynus, gaminu troškinius, kartais ir pusfabrikačius šildau. Svarbu, kad keptuvė būtų kokybiška. Bet koks maisto paruošimo būdas turi savų pliusų ir minusų, o keptas jis skanesnis. Labai svarbu ir aliejus, todėl naudoju tik šaltai spaustą alyvuogių aliejų. Jis ne tik veikia kaip antioksidantas, bet ir naikina vėžio ląsteles.

Irena Lesauskienė:

– Be keptuvės šiais laikais būtų sunku išsiversti, nors ne tiek daug joje gaminu, kartais prireikia. Manau, kad keptas maistas nėra blogybė savaime. Net ir kepant galima gaminti sveikai – juk dabar yra keptuvių, kurioms visai nereikia riebalų. Kita vertus, pakepinti daržoves sriubai galima ir puode.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjos Rimos Bartkevičiūtės komentaras:

– Vienareikšmiškai teigti, kad visas keptas maistas yra nuodas, negalima. Viskas priklauso nuo to, kaip jis keptas. Jei maistą paskrudiname tik iki reikiamos temperatūros, naudojame kokybiškus, šviežius riebalus, jis nebus nuodingas. Tačiau dažnai vartoti keptą maistą mitybos specialistai nerekomenduoja, nes apdorojant jį aukštoje temperatūroje, ypač pramoninėje maisto gamyboje, kai kartais keliskart panaudojamas tas pats aliejus, maistas mažų mažiausiai gali tapti sveikatai nepalankiu. Daug vertingesni yra maistines savybes tausojantys gamybos būdai – virimas, troškinimas garuose ar vandenyje. Svarbu ir tai, koks aliejus naudojamas, gaminant maistą. Kepimui reiktų rinktis tą, ant kurio pakuotės nurodyta, kad jis tinka kepimui. Mažiau apdoroti, nerafinuoti aliejai turi trumpesnį galiojimo laiką ir yra tinkamesni vartoti, pavyzdžiui, gaminant salotas, bet netinka kepimui.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Rita NAGIENĖ


Santuoka ar gyvenimas „susimetus“

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Sveikata
  • 2015-09-04

Jei anksčiau gyvenimas „susimetus“ buvo socialiai nepriimtinas reiškinys, pastaraisiais dešimtmečiais nesusituokusios, bet kartu gyvenančios poros tarsi tapo norma. Konservatyvių pažiūrų žmonėms terminas „sugyventiniai“ vis dar kelia neigiamų asociacijų, bet ar gyvenimas kartu nesusituokus yra vien tik peiktinas reiškinys, laužantis nusistovėjusias dogmas, paklausėme psichologės Ievos Jasaitytės.


Suvaldyti energiją – vadinasi, būti sveikesniam

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-09-04

„Valdyti savo paties energijos apykaitą yra gana sudėtinga, tačiau prasminga“, – teigė psichinės ir fizinės sveikatos specialistas saviugdos treneris Pranas Pocius, kurio pastebėjimu, viskas, kas mus supa aplinkui, ir yra energija.


„Nors meno galia lopyti sielos ir kūno žaizdas yra didelė, ne mažiau neįgaliuosius gydo galimybė būti tarp sveikųjų, kurti su jais ir jiems, jausti jų bendrystę ir palaikymą“, – įsitikinęs Klaipėdos regiono neįgaliųjų meninės raiškos ir sveikos gyvensenos asociacijos „Trijų mūzų blyksniai“ pirmininkas Jonas Tiškus, kartu su kolegomis kretingiškius pakvietęs į poezijos šventę „Vasara išeina į rudenį...“.


Steigia Visuomenės sveikatos biurą

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-09-04

Kretingos rajono savivaldybė steigia dar vieną iš biudžeto išlaikomą įstaigą – Kretingos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biurą. Planuojama, kad biuras veikti pradės nuo 2016 metų sausio 1 dienos, o pradžioje dirbs 4–5 darbuotojai.


Į antrą dešimtmetį – lyg darni šeima

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2015-09-04

Pačiame Kretingos centre, Žemaičių gatvėje, įsikūrusi „Kretingos šeimos klinika“ šį rugsėjį švenčia pirmąją svarią sukaktį – savo veiklos dešimtmetį.


Loreta Stonkutė:

– Į polikliniką nueinu kartą per metus, kai reikia pažymos dokumentams. Bet tai – tik formalumas. O rimčiau, dėl savęs, tikrinuosi homeopatiniame kabinete, kuriame tiria energetiškai, pakoreguoja visus niuansus, kurių mūsų vakarietiška medicina net nefiksuoja. Ne visada kraujo tyrimas parodo, kad kažkas negerai, nors žmogus tą ir jaučia. Kita vertus, jei rimtai susižeidžiame ar darbe nuolat dirbame su chemija, reiktų atidžiau stebėti savo sveikatą.

Avardina Kundrotienė:

– Dabar jau dažnai tikrinuosi – toks amžius. Atlieku visas būtinas procedūras, kokias tik rekomenduoja gydytojai, pasitikiu jais. Visada pasidarau kraujo tyrimą, taip pat profilaktiškai tikrinuosi pagal programas. Manau, kad tokie patikrinimai būtini, juk kaip dažnai būna, kad daktarai netikėtai atranda vieną ar kitą bėdą. Todėl ir vaikams visada primenu, kad tikrintųsi.

Veronika Vitkutė:

– Tikrinuosi kasmet. Mokykla įpratino tai daryti, todėl ir ją baigusi stengiuosi šios tradicijos nepamiršti. Manau, kad tikrintis sveikatą – labai svarbu ir būtina, ne dėl gydytojų ar ko nors kito, pirmiausia – dėl savęs. Juk tai mūsų kūnas, kurį privalome saugoti ir tausoti. Įprastai vadovaujuosi gydytojų patarimais – tikrinuosi kraują, akis, kasmet persišviečiu plaučius.

Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojos Vaivos Barysienės komentaras:

– Sveikatos tikrinimų dažnis numatomas pagal amžiaus grupes. Nuo 1 metų iki pensinio amžiaus pacientams įprastinis profilaktinis patikrinimas rekomenduojamas 1 kartą per metus. Jo metu šeimos gydytojas gali skirti atlikti kraujo, šlapimo ar kitus pagrindinius tyrimus, kad išvengtume cukrinio diabeto, anemijos, piktybinių navikų, širdies, kvėpavimo sistemos ir kitų ligų. Dažnesni patikrinimai reikalingi kūdikiams, dirbantiems kenksmingomis sąlygomis, sportuojantiems, sergantiems lėtinėmis ligomis. Jauni, darbingo amžiaus žmonės, ypač vyrai, nėra linkę tikrintis savo sveikatą. Tiesa, vaikus tėvai pas gydytoją atveda dažniau, nes, pavyzdžiui, reikia pažymos į darželį. Suaugusiesiems vykdomos ir papildomos nemokamos atrankinės patikros programos dėl onkologinių susirgimų: krūtų, gimdos kaklelio, prostatos ir storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių profilaktinės programos. Nereiktų pamiršti ir odontologinių profilaktinių tikrinimų. Šiuo metu vykdoma dantų dengimo silantinėmis medžiagomis profilaktinė programa vaikams. Apie galimybę atlikti šias profilaktines programas reikėtų teirautis savo šeimos gydytojo.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas