![]() |
![]() |
|
Žemė ir ūkisSėkmę ūkininkaujant atneša ir netradiciniai sprendimai
Kretingos rajono ūkininkai bei jų kolegos iš Skuodo šią savaitę ūkininkauti mokėsi tarptautiniu lygmeniu: pakviesti bendrovės “Agrochema” bei Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos rajono biuro jie kartu su ūkininkais iš Estijos ir Latvijos dalyvavo lauko dienoje. Šioji buvo surengta Šakių rajone, Žvirgždaičiuose esančioje Laimutės ir Aleksandro Stonkų agroserviso įmonėje. Pagrindinis lauko dienos tikslas – supažindinti ūkininkus su ypač galinga lauko technika bei akcentuoti teigiamus skystųjų trąšų naudojimo aspektus.
Ekspedicijos dalyviai grįžta ne tuščiomis
Kretingos muziejus surengė dviejų savaičių etnografinę ekspediciją į Kartenos ir Žalgirio seniūnijas. Ekspedicijos metu renkami vestuvių ir laidotuvių papročiai, nuotraukos, įamžinami kryžiai, koplytstulpiai.
„Ūkininkai baigė šienapjūtę
Kretingos rajono ūkininkai - Romaldas Karazinas, Marius Eglynas, Loreta Razmienė, Gražina Stanevičienė ir Juozas Preibys – per šienapjūtę savo technika talkino vienas kitam.
Kelia rūpesčių užplūdę kolorado vabalai
Intensyviai plinta kolorado vabalai. Jie aptinkami ne tik bulvių pasėliuose. Jais nusėti ir uostamiesčio bei Palangos paplūdimiai.
Klaipėdoje atidaryta pirmoji Europoje “Visa” mokėjimo kortelių paroda
Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje (H.Manto gatvėje) atidaryta mokėjimo kortelių “Visa” paroda. Vilnių ir Kauną jau aplankiusi unikali ir pirmoji tokia Europoje paroda veiks iki birželio 20 dienos.
Pajūryje prognozuojamas prastesnis žiemkenčių derlius
Praėjusią savaitę lauko dieną grūdines kultūras auginantiems Kretingos rajono ūkininkams surengė firmos “Achema” specialistai. Jų prognozes, kad laukiamas geras žiemkenčių derlius, mūsų rajono ūkininkai paneigė.
Mokamos kompensacijos už šalčių, sausros padarytus nuostolius
Kretingos rajono ūkininkai gegužės pradžioje vieni iš pirmųjų Respublikoje gavo kompensacijas už 2006 metų žiemos šalčių bei vasaros sausros padarytus nuostolius. Nacionalinė mokėjimo agentūra kompensacijas pradėjo mokėti toms savivaldybėms, kurios pirmiausia pateikė duomenis. Nuostolių dėl stichinių gamtos reiškinių 2006 metais patyrusiems mūsų rajono ūkininkams turėtų būti išmokėta apie 4 mln. Lt kompensacijų. Pagal rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio syriaus surinktus duomenis, padaryta žala yra beveik trigubai didesnė - apie 11 mln. Lt. Ši suma būtų dar didesnė, jeigu į pretenduojančių gauti kompensacijas suvestines būtų buvę įtraukti visi nukentėjusieji. Deja, patyrusiems mažesnį negu 30 proc. nuostolį ūkininkams paramos nuspręsta neteikti. Ir patyrusiems didesnį negu 30 proc. nuostolį atlyginama tik 36 proc. Todėl iš 11 mln. Lt sumos beliko tik 4 mln. Lt. Ir tuos pačius rajono ūkininkai gaus ne iš karto. Dabar bus išmokėta 2,2 mln. Lt, o kada likusiuosius 1,8 mln. Lt agentūra perves į ūkininkų sąskaitas, Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė teigė nežinanti. Žemės ūkio skyriaus duomenimis, didžiausia rajono ūkininkui paskaičiuota kompensacija siekė beveik milijoną litų. Mažiausia - 300 Lt. Kadangi kompensuojama dalis - 36 proc. nuostolio, vienas gaus 342 tūkst. Lt, kitas - 108 Lt.
Laukžemiškė protestavo prieš komunizmą ir rašė laiškus Gorbačiovui
Laukžemė – senoji kuršių genties „laukų žemė“, per kurią vingiuoja Kulšė – kairysis Šventosios intakas. Tai – ir labiausiai į šiaurę nutolęs Kretingos rajono kaimas, esantis už 5 km nuo Darbėnų ir 1 km nuo Latvijos sienos. Todėl laukžemiškių mobilieji telefonai dažnai persijungia į Latvijos tinklus, žmonės mato kaimyninės šalies TV laidas. Kaime gyvena apie 300 gyventojų. Lankantis Laukžemėje, kaimo žmonės nustebino savo bendruomeniškais ir šiltais kaimyniškais santykiais: žinodami vieni kitų gyvenimus, mums – redakcijos žmonėms - apie kits kitą nepratarė jokio blogo žodžio. Apie laukžemiškius iš jų pačių lūpų tegirdėjome tik šviesias istorijas.
Nasrėniškių aistra – ieškoti ir tyrinėti akmenis
„Jeigu paklausčiau: kokia profesija yra seniausia pasaulyje, atsakytumėt – „plaštakių“. O aš manau, jog - geologų. Jau pirmykštis žmogus, išlindęs iš urvo, ieškojo akmens. Trynė jį, kad įskeltų ugnį, darė iš jo kirvukus, ietis. Urviniam žmogui reikėjo žinių apie akmenis: juk ne kiekvienas akmuo vienodai skyla ir įkaista“, - įsitikinęs geologas ir rašytojas 63-jų Romanas Kazakevičius.
Blaivybės pradininko gimtinėje nebeliko pijokų
„Pažiūrėkit, kaip išgražėjo mūsų kaimas: modernūs senelių namai, už jų – šiuolaikiškai tvarkomos sodybos. Vieni jas perka, kiti sugrįžta į tėvų gimtines, - rodydamas į iš tolo šviečiančias Nasrėnų kaimo sodybas, džiaugėsi Motiejaus Valančiaus muziejaus direktorius Algimantas Čėsna, šio kaimo istorijos žinovas, vietinių žmonių gyvąja enciklopedija vadinamas. – Beje, mūsų kaime nebeliko nė pijokų. Matytų dabar savo gimtinę blaivybės tėvas vyskupas Motiejus Valančius...“.
|