Pajūrio naujienos
Help
2025 Liepa
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar po kaltinimų lavinos Premjeras Gintautas Paluckas turėtų atsistatydinti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemė ir ūkis

Balandžiai pakerėjo ir užsienio lietuvius

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-07-25

Reinoldas Liaudanskas (kairėje) ir Evaldas Okuličius džiaugėsi, kad jų surengtą lietuviškų veislių balandžių parodą išvydo ir daug tautiečių ir iš užsienio.

Nemaniau, kad balandis gali būti toks užpildantis sielą“; „Kokie nuostabūs tie „Dainavos“, kokios puošnios jų kojelės“; „Gyvuokit, daug metų gyvuokit, garsinkit Lietuvą“, – tokius žodžius, aplankę Jūratės ir Kastyčio skvere Palangoje surengtą balandžių parodą, atsiliepimų knygoje paliko per XII pasaulio lietuvių sporto žaidynes ją aplankę tautiečiai iš Amerikos, Švedijos, Norvegijos, Brazilijos, Šveicarijos, Ukrainos ir kitur.

Eksponavo 14 veislių

Vienas parodos organizatorių Palangos balandininkų klubo vadovas Reinoldas Liaudanskas neslėpė, kad tokie atsiliepimai dar labiau skatina domėtis balandininkystės tradicijomis ir skleisti jas. Šioje parodoje pirmą kartą buvo eksponuojama 14-a lietuviškų veislių balandžių.

Iš viso buvo eksponuojami 47 sparnuočiai, tarp kurių – „Klaipėdos aukštaskraidis“, „Vilniaus naktinis“, „Lietuvos šarkelė“, „Sudūvos baltagalvis“, „Lietuvos žuvėdrėlė“, „Aukštaičių burbulis“, „Kauno baltajuostis vartiklis“, „Kauno drugelis“, „Lietuvos figūrinis“, „Lietuvos parodinis“, „Šiaulių baltasparnis“, „Dainavos spalvotagalvis“, „Vilniaus spalvotašonis“.

Patyrusių augintojų Gedimino Rapalio, Petro Fiodorovo, Rimanto Benetos, Jono Kaselio, Juozo Kleizos, Liudviko Rudaičio išpuoselėti paukščiai į kurortą buvo atvežti iš Klaipėdos, Šiaulių, Prienų, Vilkaviškio, Kauno, Vilniaus rajono, bet buvo ir vietinių – Palangoje juos augina pats klubo įkūrėjas ir pirmininkas R. Liaudanskas, o Vydmantuose – Evaldas Okuličius. Reinoldas balandžiais susidomėjo būdamas 17-os, kai dovanų gavo mažą balandinę ir pirmąją knygą apie balandžius, o Evaldas – dar vaikystėje, mat šiuos paukščius augino jo tėvas.


Kretingos rajono savivaldybės taryba tvenkiniams įžuvinti šiemet skyrė 4 tūkst. eurų. Žuvų bus paleista į 6 vandens telkinius, tačiau neįžuvintas liks Lazdininkų tvenkinys.

Kretingoje daugiausiai paleidžiama lydekų

„Vandens telkiniai žuvimis papildomi remiantis atliktais ichtiofaunos išteklių tyrimais bei iki 2030-ųjų galiojančiu žuvų įveisimo planu, o Lazdininkų tvenkinys jo neturi“, – akcentavo Savivaldybės Strateginio planavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Odeta Viršilienė. Anot jos, planą šiam tvenkiniui už 3 tūkst. eurų parengs Klaipėdos universitetas.

Praėjusiais metais į rajone esančius tvenkinius iš viso paleista 1 tūkst. 10 lydekų, 530 dvivasarių lynų, 40 dvivasarių plačiakakčių, 10 dvivasarių amūrų. Kretingos Dvaro parko I tvenkinys papildytas 50-čia lydekų, 30-čia lynų ir 10-čia amūrų, šio parko II tvenkinys – 180 lydekų, 100 lynų, III tvenkinys – 250 lydekų, 100 lynų ir 40-čia plačiakakčių. Į Pastauninko parke esantį Kretingos vienuolyno tvenkinį paleista 50 lydekų, į Rūdaičių tvenkinį – 400 lydekų ir 250 lynų, į Šukės tvenkinį – 80 lydekų ir 50 lynų.

Įžuvinimas Kretingos rajone vyksta kasmet spalį lapkritį, darbai finansuojami iš Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų. Pernai įžuvinimas kainavo per 5 tūkst. eurų.

Lietuvos upes ir ežerus papildė 17 ml. žuvų

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos upės ir ežerai iš viso pasipildė daugiau kaip 17 mln. žuvų – plėšriųjų lydekų, sterkų, vėgėlėlių – jauniklių. Kita dalis išleistų žuvų yra nykstančios, saugomos: tai europiniai unguriai, aštriašnipiai eršketai, seliavos ir Vištyčio ežero sykai. Taip pat šalies upės gausiai papildytos lašišomis, šlakiais ir margaisiais upėtakiais. Iki metų pabaigos planuojama išleisti dar apie 300 tūkst. įvairių rūšių žuvų jauniklių.

Plėšriosios žuvys sudaro apie 80–85 proc. visų išleistų žuvų, tarp jų beveik 8,5 mln. vėgėlių, daugiau kaip 2 mln. lydekų ir panašiai tiek sterkų.

Į šalies upes išleista ir 42 tūkst. lašišų, per 144 tūkst. šlakių,  179 tūkst. margųjų upėtakių, ir 1,9 tūkst retųjų aštriašnipių eršketų. O ežerai papildyti 320 tūkst. Vištyčio ežero sykų ir per 2 tūkst. seliavų.

Šiemet dar numatoma vandens telkinius papildyti šamais, lydekomis, lynais, sterkais, baltaisiais amūrais, margaisiais plačiakakčiais ir kitais nacionaliniame žuvivaisos plane numatytų žuvų rūšių jaunikliais.


Pirties garas šukiškę lydi nuo vaikystės

  • Jurga BRAUKYLIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-07-25

Anot pirtininkės Vaidos Bružienės, pačios prabangiausios yra vėduoklinės vantos.

Pirties garas ir dūmo kvapas Vaidą Bružienę lydėjo nuo pat vaikystės. Giminėje turėtos dūminės pirtelės šiluma taip stipriai įsirėžė į atmintį, kad gyvenimo be pirties moteris neįsivaizduoja.

Pomėgis atėjo natūraliai

„Matyt taip Kūrėjo surėdyta, kad į gyvenimą ateina tau reikalingi žmonės, kurie įneša idėjų ir padeda jas įgyvendinti. Likimas suvedė su Rumšiškių etnografinio muziejaus pirtininku Valdu Rimavičiumi, kuris vienintelis Lietuvoje daro nuostabias periodiniam kūrenimui skirtas krosnis. Su juo susipažinę, mudu su vyru Rimantu labai daug ko išmokome”, – pasakojo V. Bružienė, kurios šeima visuomet buvo arti gamtos, laikė bites, domėjosi augalais.

„Pirtimi susidomėjome labai natūraliai, kai ją Plateliuose pasistatė pusseserė. O kai pradedi gyventi idėja, tai, ko reikia, ateina savaime. Kartu su vyru išmokome rišti vantas. Nors ketveri metai, kai Rimanto tarp mūsų nebėra, aš viena jas rišu iš visų augalų“, – kalbėjo „Lietaus pirties” šeimininkė Vaida.

Per sezoną – du tūkstančiai vantų

Moters kieme Šukėje auga 12 rūšių mėtų, iš kurių ji riša vantas. Vantomis jos rankose virsta ir vingiorykštės, raudonėlio, barkūno, kitų augalų puokštės. Pradėjusi nuo balandžio, šį darbą pirtininkė baigia spalio viduryje. Pasak moters, per sezoną surišančios apie 2 tūkstančius vantų, kiekvienas šio etapo laikotarpis turtingas savo augalų, todėl ir vantos – kitokios.

„Pradedu nuo ievų, paskui naudoju žilvitį, blendę, karklą. Beje, karklų yra labai daug rūšių, ir visų lapai – skirtingi. Rišu iš beržų, liepų, klevų. Šie metai yra trylikti, kai pirtininkauju“, – dalinosi Vaida, prisiminusi pirmąsias klientes iš Plungės, su kuriomis iki šiol draugiškai bendrauja.

Kiekviena pirtis, moters teigimu, yra skirtinga. Regis, čia nieko naujo išrasti neįmanoma, bet tai, anot pašnekovės, – lyg muzika ar daina, kaskart suskambanti vis kitaip.

„Mano pirtis – senovinė, bajoriškai lietuviška: vantos, įvairūs šveitikliai – tarsi mažame SPA kiekvienas čia gali leisti sau patirti atsipalaidavimo, bendrystės, kūno ir dvasios švaros ritualą“, – sakė šukiškė.


Įgyvendinus infrastruktūros atnaujinimo projektą, pokyčiai akivaizdūs.

Vydmantų gimnazijoje sėkmingai įgyvendintas infrastruktūros atnaujinimo projektas, kurį finansavo „Ignitis renewables“. Projektui skirta 26 tūkst. 811,62 Eur parama buvo panaudota esminiams pirmo aukšto bendrojo naudojimo patalpų atnaujinimo darbams.

Projekto tikslas – modernizuoti gimnazijos pirmo aukšto infrastruktūrą, kuri ne tik atitiktų šiuolaikinius saugumo ir energinio efektyvumo standartus, bet ir prisidėtų prie jaukesnės, patogesnės ir mokymuisi palankesnės aplinkos kūrimo. Tikslas pasiektas atnaujinus pasenusią elektros instaliaciją, užtikrinant jos saugumą ir patikimumą; pakeitus senus liuminescencinius šviestuvus moderniais, energiją taupančiais LED šviestuvais; įrengus pakabinamas akustines „Armstrong“ tipo lubas, pagerinusias tiek patalpų akustiką, tiek estetinį vaizdą.

Vykdant projektą dėmesys skirtas ne tik fizinei aplinkai, bet ir tvarumo principams įgyvendinti, skatinant sąmoningą ir efektyvų energijos vartojimą visos mokyklos bendruomenės mastu.

„Kuriame tokią gimnazijos aplinką, kurioje saugumas, šviesa ir komfortas tampa kasdienybe – tai svarbi sąlyga mokinių gerovei ir ugdymosi kokybei. Dėkojame „Ignitis renewables“ už galimybę įgyvendinti pokyčius, kurie kuria ilgalaikę vertę mūsų bendruomenei“, – teigė gimnazijos direktorė Rasa Stonkuvienė.

Bendradarbiaujant su „Ignitis renewables“, 2024 m. iš skirtos 21 tūkst. 561 Eur paramos Vydmantų gimnazijoje buvo įrengta inovatyvi daugiafunkcė lauko klasė-kupolas, skirta netradiciniam ugdymui.

Vydmantų gimnazijos bendruomenė nuoširdžiai dėkoja „Ignitis renewables“ už tvarų bendradarbiavimą ir investicijas į ateitį – kurdami pokyčius šiandien, kuriame galimybes rytojui.

Vydmantų gimnazijos informacija


Žibos upelis, tekantis per Vydmantus, Kiauleikius, Žibininkus, šalia įsikūrusių verslo įmonių atstovų, gyventojų teigimu, nepertraukiamai teršiamas jau kelerius metus.

Seimo narys Linas Jonauskas ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija sulaukė Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Giedriaus Kadziausko atsakymo dėl Žibos upelio taršos.

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdyba buvo gavusi Seimo nario L. Jonausko inicijuotą raštą „Dėl besitęsiančios Žibos upelio taršos nuotekomis“, kuriame buvo teigiama, kad Kretingos rajone, šalia Žibos upelio, įsikūrę gyventojai jau dešimtmetį kenčia nesustabdomą taršą nuotekomis. Nuotekos, tekančios upeliu, ne tik smirda – jos teršia gyventojų vartojamą geriamąjį vandenį. Taršos priežastis – uždaroji akcinė bendrovė „Kretingos vandenys“, kuri neturi pakankamai pajėgumų išvalyti nuotekų dėl įrenginių specifikos ir nesiima veiksmų, kurie išspręstų problemą. Rašto autoriai paprašė ištirti susiklosčiusią situaciją, parengti veiksmų planą, kaip artimiausiu metu bus sustabdyta Žibos upelio tarša nuotekomis.

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdyba gavo ir Vydmantų bendruomenės pranešimą, kuriame teigiama, kad iš Vydmantų nuotekų valyklos nepakankamai išvalytos nuotekos teka į Žibos upelį, todėl jaučiama smarvė, užterštas upelis ir geriamojo vandens šuliniai. Dalį pranešimo Klaipėdos valdyba pateikė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentui, valdybos atstovas dalyvavo šios institucijos sudarytos kvapų kontrolės komiteto komisijos veikloje.


Odontologė dienas dalija anūkams ir gėlėms

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-06-27

„Pradėjau vos nuo keturių krūmų, o dabar jų auga daugiau kaip 70“, – sakė Irena Skiparienė.

Irenos ir Rimanto Skiparių sodyboje Kveciuose visu gražumu plieskia įvairaus dydžio ir spalvų bijūnai. Šeimininkai sakė, kad, jeigu smarkūs vėjai nenuplaks, žydintį reginį bus galima stebėti dar porą savaičių.

Bijūnų karalystė prie namų

Auginti bijūnus – Irenos idėja. „Atėjo metas, kai norisi gyventi dėl savęs, džiaugtis anūkais ir gėlėmis“, – taip savo pomėgį pateisino buvusi odontologė.

Veislių – apie 20, o kerų – lygiai 72. „Kerus tai tiksliai suskaičiavau juos ravėdama, – sakė pašnekovė. – Tad įsivaizduoti galima, kiek duobių, sodinant iškasti reikėjo!“ O žemė, anot jos, – baisus molis, niekas, sakė, čia neaugtų, jeigu pakankamai neprinešiotum komposto ir pertrešusio mėšlo.

Nors bijūnai – Irenos pomėgis, duobes kasęs vyras. „Negi leisi vargti moteriai?“ – juokėsi jis ir pridūrė turįs patirtį savo šilauogyne, kai reikėjo krūmeliams paruošti net 200 duobių.

„Duodu duodu tuo kastuvu per dieną, rankos gelia... Užėjo lietus – ir nuplaukė visas darbas, duobės buvo pilnos vandens. Kai išdžiūvo, sėdau į traktorių ir plūgu tai į vieną pusę, tai – į kitą... Paskui palyginau žemes, ir buvo gerai“, – pasakojo jis.

Pirmuosius keturis senovinių medėjančių bijūnų sodinukus I. Skiparienė prieš maždaug 10 metų parsivežė iš Kretingsodyje gyvenusios mamos, kuri šių gėlių prisiaugindavo iš sėklų.

„Manieji tos veislės bijūnai sėklas taip pat jau brandina. Kol kas jos dar baltos kaip dantukai, sodinti tiktų, kai paruduos, o kol išdygs, praeitų dveji metai. Bet aš daugiau nebesodinsiu, užteks, kiek turiu“, – šypsojosi pašnekovė, šiemet 72 krūmus ir taip jau ravėjusi du kartus.

Be derlingos, išpurentos, gerai drenuojamos žemės, kokių sąlygų dar reikia, kad bijūnai klestėtų kaip klesti? Vieta turinti būti saulėta, nors tinka ir lengvas pavėsis. Laistyti saikingai, nes, jeigu užmirks, pradės pūti šaknys. Kuo tręšti? Tiktų bulvių trąšos, bet Irena jų neperka – daugiausia tręšia pelenais, kurių, sakė, niekada nepritrūksta. Tiesa, šiemet išbandė ir specialiai bijūnams skirtas trąšas.


Surado pomėgį – genėti ir formuoti medžius

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-05-23

Kretingiškis Kazys Gedvilas, pagal profesiją miškininkas, tapęs pensininku surado pomėgį – genėti medžius.

Ir sulaukęs pensinio amžiaus kretingiškis Kazys Gedvilas rankų sudėjęs nesėdi – tarsi atliepdamas į savo – miškininko – profesiją jis savo gausų laisvalaikį skiria naujam pomėgiui – genėti ir formuoti medžius.

„Visada galvojau, ką veiksiu, išėjęs į pensiją. Ir štai – atradau pomėgį, kuris man teikia didelį malonumą. Didelį malonumą teikia ir tai, kad savo įgytomis žiniomis, pastabomis, patarimais galiu dalintis su draugais, bičiuliais ar jų pažįstamais žmonėmis. Man svarbu, kad medžiai būtų raštingai genimi, formuojami, nes būtent nuo to priklauso mūsų sodybų grožis, jei auginami vaismedžiai – ir derlius“, – kalbėjo K. Gedvilas.

Jo žinių pradžiamokslis – buvęs Kretingos tarybinis sodininkystės ūkis, kuriame gyveno ir dirbo tėvas. „Tame ūkio sode aš ir užaugau. Dirbdavau jau nuo antros klasės. Jau ką išmokau, tai išmokau – ravėti, skinti serbentus“, – pusiau juokais kalbėjo Kazys, prisipažinęs, kad vis dėlto skiepyti vaismedžius, juos genėti visų pirma mokėsi iš tėvo. Vėliau jau studijuodamas miškininkystę, susipažino su medžių prigimtimi, sužinojo, kaip juos reikia pasodinti, kur jiems geriausia augti ir panašiai.

Kai žmonės K. Gedvilo paprašo patarimo, kaip, kada ir ką reikėtų padaryti, jis visų pirma paklausia, o ko gi žmogus nori iš savo pasodintų augalų: grožio, naudos, ar ir vieno, ir kito.

„Genėti vaismedžius galima pradėti jau vasarį – svarbu, kad nebūtų didelių šalčių. Medžiui ko reikia, kad jis normaliai augtų? Ogi duoti laisvės, šiek tiek – formuoti ir būtinai – palengvinti jam naštą, tai yra atsisakyti tų šakų, kurios yra nudžiūvusios, vadinasi, nereikalingos, persipynusios, sutankėjusios. Visa tai vargina augalą, todėl verta padirbėti, kad medis ar krūmas išsiskleistų visu savo grožiu“, – kalbėjo ne vienerius metus miškininkystės srityje dirbęs Kazys.

Sutvarkius sodus, gyvatvores, jis rekomenduotų imtis spygliuočių genėjimo ir formavimo. Šiuos medžius galima genėti visus metus.


Kretingos šaulių stadiono rekonstrukcija – finišo tiesiojoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-05-23

Šią savaitę bus baigti Kretingos šaulių stadiono takų asfaltavimo darbai, ant jų viršaus bus klojama speciali minkštoji danga, o aikštėje užsėjama natūralia veja.

Pagrindiniame miesto stadione, kuris šaulių garbei buvo pavadintas Kretingos šaulių stadionu, pernai rugsėjį pradėtos sporto aikštės renovacija jau eina į pabaigą – šiomis dienomis klojamas asfaltas bėgimo takuose, o artimiausiu metu bus dengiama minkštoji danga ir aikštyne sėjama natūrali veja.

Miestiečiams – modernus stadionas

Pasak Kretingos rajono mero Antano Kalniaus, pagal sutartį su rangovu– vilniečių bendrove „Rolana“ – renovacijos darbai turėtų būti baigti iki šio rugpjūčio pradžios, tačiau, sprendžiant pagal sėkmingą darbų eigą, tikėtina, kad jie bus užbaigti anksčiau, ir jau šią vasarą į aikštę galės išbėgti sportininkai, o takais bėgioti sportuoti mėgstantys miestiečiai.

Vykdant renovaciją, jau baigiama įrengti natūralios vejos futbolo aikštė su drenažo, lietaus vandens surinkimo, apšvietimo, vaizdo stebėjimo, drėkinimo sistemomis. Bus įrengta lauko švieslentė, treniruoklių aikštelė, taip pat – betoninių trinkelių danga, pritaikyta sportuoti asmenims su negalia. Futbolo aikštės abiejuose galuose numatyta įrengti kamuolių gaudykles, šuolių į aukštį bei į tolį, trišuolio sektorius, šiaurinėje stadiono dalyje – rutulio disko ir kūjo metimo sektorių, krepšinio aikštelę, 6 bėgimo takelius, kurie įsilies į 400 m ovalų bėgimo taką.

Taip pat bus įrengti 6 atsarginių žaidėjų suolelių su stogais komplektai – po 5 vietas, vienas teisėjų suolų komplektas, dveji futbolo vartai, 8 lauko suoliukai, dalis jų pritaikyta asmenims su negalia.

Sporto aikštyno rekonstravimo projektą parengė ta pati statybos darbus atliekanti, Savivaldybės skelbtą konkursą laimėjusi bendrovė „Rolana“. Rekonstravimo projekto parengimas ir statinių statybos darbai kainuos 3,1 mln. Eur. Mero žodžiais, didžiumą lėšų – 2,7 mln. Eur – skyrė Kretingos rajono savivaldybė, 411 tūkst. Eur prisidėjo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Sporto agentūra.

Tribūnas tvarkys „Minijos“ klubas

Šią vasarą Kretingos šaulių stadiono aikštyno rekonstrukcija bus baigta, tačiau liks nesutvarkytos administracinės patalpos su tribūnomis. Jas rekonstruoti numatė naujieji futbolo klubo „Minija“ šeimininkai, jį įsigiję vos prieš mėnesį, – futbolo žvaigždė Moussa Dembele su kitais akcininkais.

Į Kretingą jau buvo atvykę M. Dembele atstovas Mamadi Fofana, taip pat Londone Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios bendrovės „Triple M Sports Investments Limited“ katu su M. Dembele akcininkai David Seligman ir Makan Fofana. Būtent šios bendrovės, nuo šiol valdančios 75 proc. „Minijos“ klubo, ženklu pažymėtais marškinėliais minijiečiai kovoja Lietuvos futbolo federacijos I lygos varžybose.

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius patvirtino, kad šiemet Kretingos futbolo infrastruktūrai vystyti biudžete yra numatyti 72 tūkst. Eur, o kiek pavyks investuoti kitąmet – spręs Kretingos rajono savivaldybės taryba. Rajono Taryba priėmė sprendimą, kad bendrovei „Triple M Sports Investments Limited“ pagal panaudos sutartį 10 metų bus leista naudotis ir investuoti į Kretingos miesto stadiono tribūnų pastatus, juos atnaujinant.


Pirmojo braškių derliaus Kristina ir Viktoras Kavaliauskai šiemet tikisi sulaukti birželio pirmomis savaitėmis.

Braškes auginančių Kristinos ir Viktoro Kavaliauskų ūkiui šiemet sukanka 10 metų. Per šį laikotarpį įgyvendinta ne viena svajonė. „Jeigu labai nori, esi ne tinginys, stengiesi, svajonės pildosi“, – įsitikinęs V. Kavaliauskas. Svarbiausia, kad Kašučių kaime, palei pagrindinį kelią, jiedu pasistatė naujus namus ir į sodybą jau perkėlė dalį braškyno. Būtent Kašučiuose dabar ir sukasi visa jų veikla, visas gyvenimas.

Iš Šukės – į Kašučius

„Hektaras uogų – ten, hektaras – čia“, – šypsojosi pašnekovai.

Ten – vadinasi, už pusantro kilometro esančioje Šukėje, Kristinos tėvų, ūkininkų Genovaitės ir Stasio Lomsargių, sodyboje, kur ir prasidėjo pirmieji jaunos šeimos uogų verslo žingsniai.

„Buvom dveji ūkininkai vienam kieme. Grūdus auginantis tėtis išeis, būdavo, į lauką, dairysis į dangų – lis ar nelis? Per sausras jis džiaugdavosi kiekvienu lašu. O mudviem su Viktoru, kai braškės pradeda augti, svarbiausia, kad šilumos užtektų, lietaus nereikia“, – juokėsi Kristina.

Anot jos, pagal auginimo technologiją, daigus palaisčius, drėgmę sulaiko uždengta iš vidaus tamsi agroplėvelė, kuri tik iš išorės balta – kad nepraleistų tiesioginių saulės spindulių.

Šukėje specialiuose durpių substratų maišuose braškes K. ir V. Kavaliauskai augindavo dar ir šiltnamyje, o Kašučiuose jo bent kol kas nepasistatė. Norėdami paankstinti derlių ir pirkėjams jo pasiūlyti kaip galima greičiau, šiemet eksperimentuoja – tiesiog lysvėse įrengė uždengtus lankus. Visa bėda, kad ir po jais uogos dėl šalto šio pavasario sirpti nenori – anksčiau gegužės 19-ąją, per sūnaus gimtadienį, pirmųjų braškių šeima paragaudavo, o šiemet, jei gamta leis, gal pirmosiomis birželio savaitėmis ir pavyks.

„Derliai dėl šalnų menksta. Būdavo, kad per sezoną priskinam daugiau braškių negu pastaraisiais metais“, – sakė Kristina.

Geras vardas – ne iš niekur

Šį pavasarį K. ir V. Kavaliauskai pavadino išskirtiniu. Saulė dieną lyg ir išlenda, šilumos jau lyg ir yra, bet niekada negali žinoti, kokia bus naktis.

„Vakare peržiūri kelias orų prognozių programėles telefone – o, ne! Rašo, kad ir vėl laukiama šalna... Kas kitas už tave padarys – nerizikuoji, todėl rengiesi dešimtą vakaro, eini iš naujo plotus apkloti, nors vos buvai spėjęs atidengti“, – pasakojo V. Kavaliauskas.

Kiek jam teko bendrauti su pažįstamais braškių augintojais iš kitų Lietuvos regionų, šie giriasi braškes jau valgantys. Tačiau pajūrio kraštas yra pajūrio – išskirtinis.


Alternatyva falsifikuotam medui – sąžiningi vietos bitininkai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-05-23

Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas Ričardas Petraitis: „Visiems linkiu daugiau bendrauti, vienas kitu pasitikėti ir neužmiršti valgyti bei vartoti bičių produktus.“

Lietuvos bitininkų sąjunga (LBS), kurios narė yra ir Kretingos bitininkų draugija, jau ne kartą pasidalino informacija apie tai, kad prekybos tinkluose Latvijoje ir Lietuvoje vis pasirodo falsifikuoto medaus.

LBS gavo žinią, kad Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba nusprendė sustabdyti penkių skirtingų rūšių medaus prekybą, nes iš Austrijos sveikatos ir maisto saugos agentūros laboratorijos gauti tyrimų rezultatai patvirtino, kad šiuose gaminiuose yra medui nebūdingų cukrų. Teisės aktuose nurodyta, kad medus yra natūrali bičių gaminama saldi medžiaga, į medų negalima dėti jokių kitų maisto ingredientų, įskaitant cukrų. Produktai, kurių sudėtyje yra pašalinių cukrų, neturėtų būti vadinami medumi ir ši informacija turi atsispindėti produkto etiketėje.

Remiantis laboratorinių tyrimų rezultatais, buvo nuspręsta laikinai sustabdyti falsifikuotų produktų – „Korio“ medaus (ES ir ne ES šalių medaus mišinio), įvairių gėlių medaus, kurio kilmės šalis Kinija, liepų žiedų medaus (ES ir ne ES šalių medaus mišinio), „Favorit“ medaus (mišinio) – platinimą Latvijoje.

Svarbu yra tai, kad „Korio“ medaus, kurio prekyba Latvijoje sustabdyta, mėginių partijos numeriai sutampa su Lietuvos bitininkų sąjungos mūsų šalies prekybos centruose „Norfa“ ir „Maxima“ paimtų mėginių partijos numeriais. Šie mėginiai buvo siųsti ištirti į Estijos laboratoriją „Celvia“. Iš laboratorijos gauti tyrimų rezultatai parodė, kad tai – neautentiškas medus.

LBS atstovai, apsilankę Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje, sužinojo, kad, remiantis LBS pateiktais Estijos laboratorijoje atliktais medaus tyrimais, iš Lietuvos prekybos centrų paimti 4 medaus mėginiai. Jie išsiųsti ištirti į Vokietijos laboratoriją. Tikimasi greitu laiku sulaukti tyrimų rezultatų.

Siekdama ir toliau kovoti su klastojamu įvežtiniu medumi, LBS inicijuoja sukurti fondą, kurio lėšos būtų naudojamos tik medaus tyrimų tikslais.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas