![]() |
![]() |
|
KuprinėIššūkis būsimam medikui – ne tik įmantrūs algoritmai
Sveikatos mokslų profesijų kryptys šiandien Lietuvoje ne tik kvestionuojamos kritiškai mąstančios visuomenės, bet ir brandina mūsų šalies geriausius medikus. Puikus to pavyzdys – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) studentas kretingiškis 24-erių Arnas Karužas, pelnęs jau tris vardines stipendijas, tarp kurių – ir prezidentinė. Medicinos fakulteto šeštakursį A. Karužą, savo sąskaitoje jau turintį prof. Kazio Oželio bei Europos Komisijos nario Vytenio Povilo Andriukaičio vardines stipendijas, praėjusiais metais vėl lydėjo sėkmė – 2016 metų rugsėjį studentui įteikta Prezidento Kazio Griniaus stipendija. Vienas pagrindinių kriterijų, pagal kurį studentas buvo įvertintas biomedicinos mokslų srityje – visuomeninė veikla. A. Karužas kartu su LSMU, Lietuvos kardiologų draugija ir Lietuvos širdies asociacija įgyvendino šešias visuomenines akcijas Kaune bei Vilniuje, kurios įtraukė daugiau negu 2 tūkst. žmonių, dvejus metus pirmininkavo LSMU Studentų mokslinės draugijos Kardiologijos būreliui, kurį sudaro per 250 narių. Taip pat būsimasis medikas pasižymėjo organizuodamas ne tik įvairias mokslines konferencijas universiteto bendruomenei bei praktinius seminarus studentams, bet ir surengė vienerių metų trukmės specializuotus mokymus pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, kurie buvo vykdomi LSMU Kardiologijos klinikoje. A. Karužas buvo vienas iš iniciatorių ir pagrindinių organizatorių LSMU Kauno klinikų surengtoje tarptautinėje Europos kardiologų draugijos akredituotoje (EBAC) konferencijoje – „Multimodality imaging in cardiology“ bei vienas iš jau du kartus vykusios „Jungtinės Kardiomokslų Mokyklos“, skirtos LSMU ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentams, sumanytojų bei įkūrėjų. „Prezidento Kazio Griniaus stipendija – aukščiausias apdovanojimas Lietuvoje už nuopelnus mokslinėje, visuomeninėje veikloje bei stuijose“, – prezidentinės stipendijos svarbą pabrėžė vaikinas. Paklaustas, ką gi būsimajam medikui reiškia toks įvertinimas, A. Karužas tikino besidžiaugiantis, nes toks pripažinimas skatina stengtis dar labiau ir suteikia stiprios motyvacijos žengti pirmyn, neužmirštant komandos, vadovų, kuriems esąs labai dėkingas, indėlio.
Nauji metai – naujas aš?
Įprasta manyti, kad naujiesiems metams užėmus senųjų vietą turime pasikeisti ir mes. Tačiau kodėl reikia laukti ypatingo laiko, kad galėtume atsinaujinti patys ir ar išvis to reikia?
Beglobiai keturkojai – mūsų visų
Įsisukus šventiniam maratonui ant žmonių pečių gula daug svarstymo reikalaujantys sprendimai – ką gi dovanoti artimam draugui ar šeimos nariui. Populiarus pasirinkimas – augintinis. Nors „gyvųjų dovanų“ fenomenas vis dar gajus, gyvūnų globos ir kontrolės tarnybos „Nuaras“ Klaipėdos filialo darbuotoja Eglė Mulevičiūtė patikino, jog žmonės vis dažniau užsuka ne atiduoti nereikalingo gyvūno, o aplankyti beglobius.
„Smalsutis“ – gabiems vaikams, iniciatyviems pedagogams
Mokslui talentingus mokinius į gabumų ugdymo akademiją „Smalsutis“ sutraukusi Kretingos Marijono Daujoto pagrindinė mokykla metus tradiciškai užbaigė konferencija, kurioje gabūs vaikai vieni kitiems demonstravo žinias ir kūrybiškumą, gimstantį ne tik mokantis lietuvių kalbos pamokose, bet ir matematikos ar pasaulio pažinimo.
Profesija – mylėti tėvynę
Studijos – bene kebliausias klausimas, su kuriuo neišvengiamai susiduria kiekvienas gimnazistas. Bandymas suderinti mokslus, užklasinę veiklą bei laisvalaikį nepalieka laiko įsigilinti į galimas studijų kryptis, būsimos profesijos pasirinkimui įtaką daro aplinkinių nuomonė bei nusistovėję stereotipai. Apie savo pasirinktą studijų kryptį ir įgytą profesiją su „Kuprine“ sutiko pasikalbėti valstybės sienų apsaugos tarnyboje dirbanti 23-ejų Evelina Jasulaitytė, kilusi iš Vydmantų.
Koja kojon su išmaniąja karta
Vis modernėjančiame pasaulyje neišvengiamai tenka susidurti su tobulėjančiomis išmaniosiomis technologijomis bei jų grėsmėmis. Žvilgtelėti į jas iš arčiau ir sužinoti šį tą naujo Kretingos rajono moksleiviai susitiko Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje vykusiame seminare „Papildyta realybė ir dronų technologijos mūsų kasdienybėje“.
Vaikščiojant su Kristumi, paprastinant širdį
Piligriminė kelionė – tradicinis keliavimas, siekiant aplankyti piligrimų pamėgtas vietas, turinčias religinę reikšmę. Santiago de Compostela – Šv. Jokūbo kelią – išgyvenęs buvęs Kretingos Pranciškonų gimnazijos auklėtinis Žygimantas Bieliauskas tikino atradęs savo būdą eiti su Kristumi. – Kas yra Šv. Jokūbo kelias? – Tai – viena seniausių piligrimysčių pasaulyje. Krikščionys eidavo tris pagrindinius kelius: į Jeruzalę, Romą, o IX a. prasidėjo piligrimystė į Santiago miestą, kuriame saugomi šv. Jokūbo palaikai. – Kas tave pastūmėjo leistis į šią piligriminę kelionę? – Pirmiausia, prieš 7 metus, kai buvau Tezė, brolis pranciškonas Paulius Vaineikis papasakojo apie šią piligrimystę, o vėliau surinko mokinių grupę Pranciškonų gimnazijoje ir aš buvau vienas iš pakviestųjų juo eiti. Tiesa, tąkart mes nuėjome tik dalį kelio, apie 120 kilometrų. Tada aš patyriau tą jausmą, kai tu tiesiog eini pėsčiomis, ir panorau nueiti visą kelią, jį užbaigti. Praėjusiais metais, baigiant studijas, man toptelėjo mintis apie Santiago – gal pagaliau ryžtis jį pereiti. Atidaviau tą mintį maldoje Jėzui, galvojau, jei norės, tai ir išeisiu. Ir viskas susidėliojo taip, kad išėjau į Santiago.
Laisvalaikio žemėlapis jaunimo akimis
Nors ruduo jau eina į pabaigą ir po truputį vietą užleidžia šaltesniam metų sezonui – žiemai, pasivaikščioti lauke, kol dar nėra visiškai žvarbu ir tamsu ankstyvais vakarais, nori kiekvienas. Kur nukeliauti Kretingos rajone, kad būtų įdomu apsilankyti ir smagu pamatyti kažką naujo, neatrasto, domėjosi „Kuprinė“, kalbindama kretingiškius.
Šarūnė SRIEBALIŪTĖ
Apranga jaunimui sukurta jaunimo
Turbūt daugeliui mūsų yra toptelėjusi, atrodytų, paprasta, tačiau geniali idėja, kuri laikui bėgant buvo užmiršta ir netapo realybe. Užsivertus kasdieniais darbais mums tiesiog pritrūksta drąsos ir ryžto įgyvendinti tai, kas gali būti raktas į mūsų sėkmę. Visiškai priešingai pasielgė trys jauni palangiškiai – septyniolikmečiai Albertas Petkevičius bei Modestas Ramanauskas ir trejais metais už juos vyresnis Laurynas Sakalauskas – įkūrę nuosavą jaunimo jau pamėgtą drabužių liniją „Hush“.
Į sostinę – kultūrinių atradimų
„Bėgikas“ – Valstybinio jaunimo teatro spektaklis, į Vilnių išviliojęs vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“ aktorius bei Meno mokyklos mokinius.
|