![]() |
![]() |
|
KuprinėJaunieji kadetai iš JAV atvyko su misija pažinti Lietuvą
Atvykę kadetai – įvairiausių sričių studentai bei karinės mokyklos kursantai, gyvenantys ir besimokantys skirtinguose Amerikos kampeliuose. Kartu juos suvedė JAV studijų programa, kurioje savanoriai ne tik mokosi universitetuose, bet tuo pačiu ir treniruojasi, yra apmokomi elgtis su ginklu bei kitomis karinėmis priemonėmis – parengiami karinei tarnybai. „Tu lyg laimi loterijoje, nes studijas apmoka valstybė ir po jų baigimo tau yra užtikrinama darbo vieta“, – džiugiai kalbėjo vienas iš kadetų. Baigdami šitą programą, kiekvienas iš kadetų įsipareigoja vykdyti JAV armijos nurodymus ir, esant būtinybei, prisidėti prie kariuomenės veiklos. Svečiai neslėpė džiaugsmo dėl šios programos, nes be jos įgyti norimą išsilavinimą būtų kur kas sunkiau, mat mokslai dažname Amerikos universitete ne visiems įkandamos. Taip pat šios studijos suteikia galimybę tęsti karinius apmokymus norimoje srityje. Svečiams patiko ne tik Lietuvos gamta, bet ir žmonės Į Lietuvą amerikiečiai atvyko su tikslu – susipažinti su mūsų šalimi, jos kultūra, taip pat susidraugauti su įvairiomis vietinėmis bendruomenėmis bei joms padėti. Pasak kadetų, šio vizito esmė yra praplėsti savo akiratį, pažinti bei rasti bendrą kalbą su skirtingais žmonėmis iš viso pasaulio. Paklausti, ar jiems patinka Lietuva, svečiai neslėpė susižavėjimo. „Pirmiausia, čia labai gražu, visur taip žalia, be to, skanus maistas, tik šaltibarščiai nepatiko. Bet labiausiai mane nustebino žmonės – jie labai draugiški, visi šypsosi, nori kartu nusifotografuoti. Ne taip kaip Vokietijoje. Ten visi žiūrėjo į mus kaip į nelauktus svečius, buvo tikrai nejauku“, – atviravo kadetai. Po Lietuvą amerikiečiai keliavo kelias savaites ir aplankė Vilnių, kur sudalyvavo „Vilniaus maratone“, taip pat pabuvojo „Šaltojo karo muziejuje“ Plateliuose, patyrė neišdildomų įspūdžių Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centre, tvarkė aplinką Šv. Pranciškaus onkologijos centre bei Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijoje „Palangos gintaras“. Lietuvių ir amerikiečių gyvenimai labai panašūs Susitikime JAV studentai ir lietuviai lengvai rado bendrą kalbą. Kiekvienas renginio dalyvis prisistatė bei šiek tiek papasakojo apie save. Diskusijai plėtojantis visi jos dalyviai suprato, kad yra labai panašūs, nors juos ir skiria tūkstančiai kilometrų. Nepaisant milžiniško atstumo, visus sieja bendri pomėgiai: filmai, serialai, muzika, knygos, krepšinis, futbolas, kompiuteriniai žaidimai ir dar daugiau. Šis susitikimas davė daug naudos ir naujų patirčių ne tik atvykusiems kadetams, bet ir pajūrio jaunimui. Jie pamatė, kad gyvenimas JAV yra labai panašus į čionykštį: žmonės susiduria su tokiomis pat problemomis, užsiima ta pačia veikla, myli ir nekenčia tų pačių dalykų.
Rokas Kiškys
„P. n.“ akademijos narys
„leŽuDi“: svečiuose pas Vilniaus universiteto studentus
Gegužės pradžioje Vilniuje įvyko kasmetinio, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga rengiamo, žurnalistų dienų renginio „leŽuDi’17“ uždarymo popietė, kurios metu buvo apdovanotas labiausiai visuomenei nusipelnęs tiriamosios žurnalistikos atstovas Šarūnas Černiauskas ir fotografijų bei rašinių konkurso nugalėtojai. Svarstė, kaip ir kodėl lenktyniauja žiniasklaida Vilniaus universiteto žurnalistikos studentų organizuojamas „leŽuDi“ – tai žurnalistų dienos, suburiančios rašančius, fotografuojančius ir kitus šioms sritims prijaučiančius jaunuolius, studentus bei profesionalus, kurie dalijasi savo patirtimi. Šiemet renginys surengtas 26–ąjį kartą. Kiekvienais metais stengiamasi aptarti vis kitokį žiniasklaidos apsektą, tad „leŽuDi’17“ pasirinkta žurnalistikos kaip lenktynininkės metafora. Diskutuota apie tai, kodėl blogos naujienos pirmauja, spręsta, kodėl žiūrime radiją, klausomės laikraščio, skaitome televiziją, kalbėta apie tai, kokią įtaka žiniasklaida turi įstatymų leidybai bei aptarta begalė kitų aktualių temų. Organizatorių, Vilniaus universiteto studentų, žodžiais – žiniasklaida niekada nestovi vietoje, todėl šiemet ir stengtasi atsakyti į klausimą, kaip gi ji lenktyniauja.
Bibliotekos bičiulių šventė „Puslapių šnaresy“
Gegužės 12 dieną visi džiaugsmingai sugužėjo į Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką, kasmetinį renginį – bibliotekos bičiulių šventę „Puslapių šnaresys“, kur buvo apdovanoti ištikimiausi jaunieji bibliotekos skaitytojai.
Jaunieji šauliai – ar pakankamai įvertinti?
Gimnazisto idėją praktikuoja Pranciškonų gimnazijoje
Pranciškonų gimnazijos mokinys Vilius Juodys – sumanus ir ryžto nestokojantis devintokas. Kretingos rajono komisijai jis pristatė savo paties sugalvotą ir išpuoselėtą idėją „Klasės parlamentas“, kuri buvo išrinkta geriausia ir perspektyviausia, todėl gegužę vaikinas atstovavo Kretingos rajonui nacionaliniame „IDĖJA+“ konkurse, vykusiame Klaipėdos kultūros fabrike.
Devyniasdešimt dvi dienos – ne veltui
Kasryt išėjus iš namų, gegužė savo žydinčiais obelų žiedais primena man apie artėjančią vasarą – tą metų laiką, kuris man asocijuojasi su nepriklausomybe, ilgais vakarais prie jūros bei laisve nuo rūpesčių. Dar ir dabar pamenu, kaip metai iš metų su draugėmis dar kartais šalna žemę padengiančiais kovo vakarais skaičiuodavome dienas iki vasaros atostogų, kuomet galėsime mokyklą nustumti į tolimiausią atminties stalčių ir per visas tas 92 dienas ją prisiminti tik tiek kartų, jog galėtume suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Taip ir būdavo: vasaros buvo nerūpestingos, miegas iki vidurdienio tapdavo įprastu reiškiniu, svarbiausia būdavo šaltas gėrimas ar ledai rankoje, artimiausių draugų veidai šalia bei senos, įprastos vietos diena iš dienos. O tada vasara staiga pasibaigdavo vos prasidėjusi.
Sustabdytas menas
Gegužę Kretingos Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje, Jaunimo erdvės „Savas kampas“ prieigose pasirodė intriguojanti 33-jų fotografo Arvydo Gurkšnio, kilusio iš Pakruojo rajono, bet didžiąją gyvenimo dalį praleidusio kuršių žemėse – Salantuose, fotografijos darbų paroda, kurią galima apžiūrėti iki birželio 5 d. Fotografo kelionė prasidėjo 2009 m. Pradžią lydėjo manipuliacijos ir fantazijos paieška realybėje. Po eksperimentavimo ir savęs paieškos metų, dabartiniu fotografavimo interesų subjektu tapo natūralumas, gamta ir savitas jos vizualizavimo rakursas. Mintimis apie fotografijos meną su „Kuprine“ sutiko pasidalinti ir pats fotografas. – Kas fotografija yra jums? – Fotografija – tai įvykių ir akimirkų fiksavimas, kuomet pasirinktas momentas gali būti sustabdytas arba net manipuliuotas. Tai begalinių variacijų ir perspektyvų raiškos priemonė, kuria galima realybę susieti su asmenine pasaulio perspektyva.
Kokia knyga tau paliko neišdildomą įspūdį ir kokio žanro kūrinius sunkiausia atidėti į šalį?
Emigracija Kretingos jaunimo akimis
Viena iš aktualiausių temų dabartinėje Lietuvoje – emigracija. Ir nenuostabu – kasdien dalis lietuvių palieka savo gimtąjį kraštą, tikėdamiesi geresnio gyvenimo svetur. O liūdniausia tai, kad didelė dalis emigrantų – jaunimas, žadantis užsienyje mokytis, uždarbiauti. Emigracijos problema aktuali ir Kretingos miestui bei rajonui. Požiūriu ir mintimis šia tema pasidalino keli jauni kretingiškiai, Pranciškonų gimnazijos mokiniai.
Įtemptas „Atžalyno“ mėnuo: kelionės ir festivaliai
Pastarąsias keletą savaičių vaikų ir jaunimo teatro studija „Atžalynas“ neturėjo laiko nė atsikvėpti, nes dalyvavo net trijuose konkursuose užsienyje ir Lietuvoje. Ir nors dirbo įtemptai – visuose skynė laurus. Iš Rygos festivalio „Atžalynas“ parsivežė Grand Prix ir stilingiausio spektaklio nominaciją, iš Klaipėdos – taip pat Grand Prix bei nominaciją „Už vilties ir laimės skleidimą“, asmeniniais diplomais buvo apdovanoti atžalyniečiai Danielius Mizgiris ir Kotryna Vaineikytė. |