Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Amatų centras – tautos paveldo lobynas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2013-05-14

„Šis pastatas, iš kurio kamino rūksta baltas dūmas, nuo šiol kvepės čia kepama duona. Vaikai margins margučius, vels vilną, ruoš Kūčių vakarienę, o tautodailininkai mokys drožti ir lipdyti“, - per Tradicinių amatų centro, įkurto renovuotame dvaro ūkiniame pastate-šiltnamyje, atidarymo iškilmes kalbėjo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Kretingos rajono Garbės pilietė tautodailininkė Laima Grigaitienė (nuotr. viduryje) Amatų centrui padovanojo senovišką austą kilimą.

Netrukus Amatų centre bus pradėtos įgyvendinti net penkios edukacinės programos: „Molio abėcėlė“, kurią parengė muziejininkė Nijolė Vasiliauskienė, o talkins keramikė Rasa Staškauskienė, „Dvaro saldaininė“ - muziejininkė Jurgita Paulauskienė ir tautinio paveldo puoselėtoja Asta Norvaišienė, „Dvaro parko žalioji vaistinėlė“ - edukatorė Roma Luotienė ir baubliškė žolininkė Stasė Gideikienė, „Medžio raižiniai – žemaičių grafika“ – muziejininkė Danutė Šorienė ir Kretingos rajono tautodailininkai. Vyks duonos kepimo pamokos, kurias ves tautinio paveldo puoselėtoja Vida Viskontienė.

„Muziejaus tikslas – išsaugoti tautos paveldą. Šiame centre nuo šiol galės susiburti visi paveldo puoselėtojai - amatininkai, tautodailininkai, o lankytojai turės galimybę susipažinti su jų veikla, sužinoti, kokie amatai buvo įprasti mūsų senoliams“, - naujos muziejaus veiklos svarbą akcentavo V.Kanapkienė.

Šią vasarą prie Amatų centro sužaliuos vaistažolių sodas: žolininkė S.Gideikienė per atidarymą pati pasodino melisos, citrinmėtės, sukišo į žemę jurginų gumbus, šiuos darbus palydėdama skalsos ir sveikatos palinkėjimais, o ūkininkas Povilas Turauskis bėrė pirmas linų saujas.

Šventės dieną gretimai esančio Vandens malūno kiemelyje šurmuliavo žemaitiškas „jomarkas“, o aplink Amatų centrą būriavosi tautiniais drabužiais apsirengę šokėjai bei dainininkai: Kretingos meno mokyklos, darželio-mokyklos „Pasaka“, Dienos veiklos centro, Klaipėdos universiteto tautinių šokių kolektyvo, Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos bei Kultūros centro ansamblių „Gervelė“ ir „Armonikieriai“ atlikėjai. Jie linksmino susirinkusius svečius, kurių suvažiavo itin gausiai.

Lyg bičių avilys tądien aplinkui dūzgiančia jaunuomene - tautos atžalynu, kuriam ir tarnaus Amatų centras, pasidžiaugė du iškilūs svečiai – Kretingos rajono Garbės piliečiai: mokslininkas biotechnologas Algirdas Bumelis ir Premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas Antanas Vinkus.

Seimo narė Jolita Vaickienė, pabrėždama, jog žmogus be praeities - tai žmogus be ateities, ir tam, kad neišnyktume šiame visuotinės globalizacijos sumaištyje, linkėjo puoselėti tautos vertybes ir savo kalbą. Trims Kretingos rajono amatininkams – siuvėjai Ievai Garjonienei, drožėjui Arvydui Jarmaliui ir kulinarei Astai Norvaišienei – įteikdama tautinio paveldo sertifikatus, Kaimo plėtros departamento Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus vedėja Elena Petrošienė pažymėjo, kad Kretingoje skiriamas itin didelis dėmesys tautiniam paveldui, ir paragino amatininkus sertifikuoti savo gaminius.

„Kaskart, kai Kretingos muziejus po renovacijos atidaro naują objektą, turistams yra nutiesiamas dar vienas tiltas į Kretingą, nors šiandien ir taip jau galime pasidžiaugti, kad mūsų muziejus yra vienas iš lankomiausių šalyje“, - V. Kanapkienės įdirbiu pasidžiaugė Kretingos rajono meras Juozas Mažeika ir pastebėjo, kad visi muziejaus renovuojami objektai turi ne tik pradžią, bet ir sėkmingą pabaigą. Muziejaus geradariams įteikusi po kepalėlį pirmosios Amatų centro krosnyje iškeptos duonos, V. Kanapkienė pakvietė brolį pranciškoną Bernardą Belicką pašventinti duoną ir molį, kuriuos nuo šiol čia minkys darbščios rankos, o garbius svečius – perkirpus simbolinę juostelę, pirmiems įžengti pro šio renovuoto statinio duris.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas