Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Svarbiausia kultūros namuose – kūrybinga dvasia

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Smiltys
  • 2013-02-08

Baubliuose erdviose kultūros namų patalpose temperatūra žiemą, įjungus šildytuvą, tesiekia vos 10 laipsnių šilumos. Tačiau šaltis neatgraso kultūros mylėtojų nuo repeticijų, veiklos – Kretingos rajono kultūros centro Baublių skyriaus sienas saviveiklininkai sušildo skambiomis ir linksmomis dainomis, sielą atliepiančiais poezijos žodžiais ir noru kurti grožį kaimo žmonėms.

Baublių saviveiklininkams netrūksta geros nuotaikos – per repeticijas jie dainuoja, bendrauja ir pasirengia svarbiausioms metų šventėms.

Penketą dešimtmečių veikiančiuose kultūros namuose šurmulio kiek sumažėję – nebelikę kažkada garsėjusio folklorinio ansamblio, šokėjų kolektyvo. Tačiau skyriaus vadovė Jovita Kupšienė įsitikinusi, kad ne kolektyvų kiekiu ir saviveikloje dalyvaujančių žmonių skaičiumi yra vertinama kaimo kultūros kokybė. „Nesvarbu, kiek žmonių dirba, repetuoja kultūros namuose. Svarbu - kaip jie tai daro, ar kokybiškai, kaip sugeba pritraukti žiūrovų ir sujudinti bendruomenės gyvenimą“, - mano J.Kupšienė. Ji džiaugiasi, kad šaltų kultūros namų nepalieka ištikimiausi, o ir naujų žmonių, nors nedaug, praveria jų duris bei iš visos širdies nori dalyvauti, kurti, pasirodyti.

„Šiandien kultūros namuose nebeturime kai kurių kolektyvų, tačiau dainuojančių niekada netrūkome. Baubliškiai turbūt už viską labiausiai mėgsta dainuoti. Todėl per daugiau negu pusę amžiaus kultūros namuose, nežiūrint santvarkų pasikeitimų, griūvančio pastato, žmonės dainavo – visada turėjome ir iki šiol turime moterų ansamblį, duetą“, - kalbėjo J.Kupšienė.

Tiesa, moterų ansamblį neseniai saviveiklininkai pervadino mišriu, nes jame groti ir dainuoti pradėjo baubliškis Sigitas Ivanauskas.

„Prisikalbinti dainuoti ar groti vyrus – nelengva užduotis. Smagu, kad po pertraukos į repeticijas grįžo Sigitas. Jis mums – tikra lobis. Niekada muzikos nesimokęs profesionaliai, Sigitas moka virkdyti gitarą ir prašnekinti armoniką. Jei reikia, pagroja ir pianinu – viską išmoko savarankiškai“, - nauju saviveiklininku džiaugėsi J.Kupšienė.

Ji tikisi, kad naujų vėjų į kultūrinį Baublių gyvenimą atneš ir su saviveiklininkais panorusi dirbti kretingiškė Edita Drungilaitė. Muzikinį išsilavinimą turinti 35-erių moteris pasiryžusi muzikuoti su visais, kurie tik norės. E.Drungilaitė viliasi, kad per laiką Baubliuose pavyks išplėsti saviveiklininkų ratą ir net sujudinti kaimo jaunimą.

Baublių folkloro kolektyvas buvo garsus visame rajone.

„Visada dirbau su jaunimu, vaikais. Todėl tikiu, kad ir Baublių jaunimas – talentingas bei šaunus. Būtų smagu turėti baubliškių chorą. Bandysiu jaunimą sudominti dainavimu, apsilankysiu mokykloje, bendradarbiausiu su muzikos mokytojais. Netikiu, kad kaime nėra talentų – gal tiesiog nebuvo kas jų ieškotų, paskatintų“, - sakė Šiaulių universitete muzikos pedagogiką studijuojanti E.Drungilaitė.

Tik šią savaitę Baubliuose repeticijas su jau esamais meno kolektyvais pradėjusi E.Drungilaitė kartu su J.Kupšiene tikisi, kad kolektyvų galbūt atsiras ir daugiau.

„Turime mišrų ansamblį, kuriame dainuoja Valerija Urbonienė, Daiva Buivydienė, Ona Lubienė, Loreta Stravinskienė. taip pat yra duetas, kuriame dainuoju aš pati ir Virginija Simutienė.

Turime ir dramos kolektyvą – šiemet neparengėme jokio spektaklio, tačiau išbandėme save poezijos srityje. Mums pačioms patinka eilės, o ir baubliškiai mielai pažiūri poetines kompozicijas bei pasiklauso meninio žodžio. Todėl kartu su Nijole Juciene ir Ona Navajauskiene dabar tyrinėjame poezijos pasaulį ir bandome perteikti jį žiūrovams. Esame nedidelis būrys, bet manau, kad galima sukurti dar vieną kitą - kolektyvą“, - savo nuomonės laikosi J.Kupšienė.

Muzikavimu kolektyve besidžiaugiantis S.Ivanauskas įsitikinęs, kad norinčių groti, dainuoti, vaidinti būtų ir daugiau, jei kultūra Lietuvoje nebūtų taip skriaudžiama.

„Atėjau į kultūros namus, nes norisi kažkur save realizuoti, pabendrauti su žmonėmis. Daina, muzika, buvimas kolektyve atpalaiduoja, išvaduoja iš kasdienybės. Juk kaime pramogų ne taip ir daug. Tikra nelaimė, kai žmonės neina į tą baisiąją kaimo realybę – pažiūrėkite, kiek prie parduotuvių tokių, kuriems jau nieko nereikia, tik išgerti. O tiems, kuriems reikia daugiau, sąlygos ne pačios geriausios. Baubliuose tikrai yra meniškų žmonių, norinčių veiklos, yra grojančių, dainuojančių. Bet juk kultūros namams net nėra skirta instrumentų, kitų būtiniausių rekvizito daiktų. Tad naudojamės senu pianinu ir džiaugiamės, kad nežiūrint visų sunkumų, galime mėgautis repeticijomis ir to, ko išmokstame, turime galimybę parodyti kitiems“, - kalbėjo S.Ivanauskas.

Kad sunku išjudinti žmones saviveiklai, pripažįsta ir J.Kupšienė. Pasak jos, didžioji dalis žmonių šiais laikais galvoja apie išgyvenimą, o ne apie malonumus.

„Daugelis baubliškių yra dirbantys žmonės, grįžta namo vėlai, retas kuris nori dar eiti į repeticijas. O dėl tų, kurie nori, darbo valandų neskaičiuojame – renkamės vakarais, jei reikia - ir savaitgaliais. Štai dabar antradienį švęsime Užgavėnes – rengiame linksmą programą. Prieš tai visas kolektyvas lankysime žmones namuose. Persirengėlių ypač laukia vyresni gyventojai. Tikima, kad jei į namus neužsuks persirengėliai, metai nebus sėkmingi“, - planais dalijosi J.Kupšienė.

Saviveiklininkų sumanymuose - taip pat įdomiai paminėti valstybines šventes, surengti įsimintiną vasaros šventę.

„Nors apimtimi esame mažas skyrius, bent kartą per mėnesį surengiame po renginį, patys vykstame į kitų kaimų šventes, kviečiame koncertuoti svečius. Per daugelį metų žinome, kurie baubliškiai ateis į saviveiklininkų koncertą, o kurie savo laiką pataupys profesionalų pasirodymams. Labai klaidinga nuomonė, kad kaime, mažame mieste žmonės nėra išrankūs kultūriniams renginiams.

Atvirkščiai, baubliškiai gerąja prasme išrankūs muzikai, dainų repertuarui. Todėl kiekviena repeticija įgauna prasmę – susirenkame ne tik padainuoti savo malonumui, pabendrauti. Stengiamės dėl kitų – kad kiekvieną kartą mūsų žiūrovai gautų kokybišką reginį akims, ausims ir sielai“, - sakė J.Kupšienė.

Kartu su Baublių saviveiklininkais repetuojanti E.Drungilaitė įsitikinusi, kad dirbant su entuziazmu žiūrovus nustebinti galima kiekvieną kartą.

„Dabar dirbsime su tuo pačiu repertuaru, kuris buvo iki šiol. Tačiau tikiu, kad pamažu, atsižvelgdami į žiūrovų ir dainininkų pageidavimus, išmoksime vis naujų kūrinių, tobulinsime jų kokybę. Nesvarbu, kad mūsų kultūros namuose šalta, kad nėra kompiuterio ir instrumentų, o repeticiją tenka pradėti apsirengus su striuke. Aplinką jaukią galime pasidaryti ir patys, svarbiausia kultūros namuose yra sukurti dvasią, kurią netrukus pajaučia ir kiti. O tai yra raktas į sėkmę ir įrodymas, kad esame reikalingi“, - kalbėjo E.Drungilaitė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas