Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Tereko“ sunkmetis nesustabdė

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2012-03-20
Eksporto Mažąjį prizą bendrovės “Terekas” vadovui Juozui Maksvyčiui (dešinėje) įteikė Premjeras Andrius Kubilius.

Kretingoje sunykus sovietmečio pramonei ir pro šalį praplaukiant jos atsigavimą skatinančioms investicijoms, prieš šešiolika metų Vytauto gatvėje įsteigta bendrovė „Terekas“ nepaliauja augti. PET butelius ir jų gamybos linijas gaminanti įmonė 2011 metais 35 proc. padidino eksportą ir pelnė Lietuvos įmonių eksporto Mažąjį prizą.

Lietuvos rinkoje nebeišsitenka

Šiandieną „Terekas“ yra didžiausia PET butelius ir jų formavimo įrangą gaminanti įmonė Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Pernai įmonės apyvarta pasiekė 49,5 mln. Lt.

„Tereko“ įmonėje Kretingoje ir filialuose užsienyje 2010 metais buvo pagaminta 145 mln. įvairaus tūrio ir formos PET butelių, į kuriuos pilstomas vanduo, pienas, alus, vynas, kiti skysčiai.

PET butelius „Terekas“ pradėjo gaminti 1994-aisiais. Praėjus vieneriems metams ryžosi gaminti ir butelių formavimo įrangą, nes atsivežtinė iš Lenkijos buvo prastos kokybės. Nuo 1995-ųjų iki šiolei įmonė pagamino ir pardavė daugiau kaip 360 šios įrangos vienetų. „Dabartiniai įrenginiai nuo pirmųjų skiriasi kaip diena nuo nakties“, - teigė J.Maksvytis apie įmonės inžinierių ištobulintus gaminius. „Tereko“ gaminama 0,5 l vandeniui skirtų butelių gamybos linija yra viena greičiausių Europoje.

Lietuvoje PET tara „Terekas“ aprūpina įmones „Tichė“, „Anykščių vynas“, Volfo Engelmano (buvęs „Ragutis“), „Gubernijos“ alaus daryklas, didžiausią šalies aliejaus fabriką „Rukola“. Bendrovės „Terekas“ vadovas ir savininkas Juozas Maksvytis pripažino, jog įmonės plėtrą sieja su eksportu, nes Lietuvos rinkos galimybės iš esmės yra išnaudotos.

Lietuvos rinkoje nebeišsitenkanti įmonė savo produkciją eksportuoja į Vokietiją, Beniliukso, Skandinavijos šalis, Lenkiją, Baltarusiją, Ukrainą, Rusiją, Kazachstaną. „Terekas“ sėkmingai bendradarbiauja su pasaulyje žinomomis kompanijomis, tokiomis kaip „Carlsberg“, „Hansa“, „Olvi“, „Finn Spring“, „Olden“ ir kitomis. Praėjusią savaitę įmonės sandėliuose Kretingoje įrangą gabenti į savo šalį krovėsi suomiai. Kretingoje jie užsibuvo savaitę: mokėsi dirbti su čia pagaminta įranga.

„Tereko“ produkcijos eksporto šuolį paskatino naujas jos pardavimo modelis, kurio idėja gimė pačiam J.Maksvyčiui. „Kretingoje pagaminame įrangą, ją klientui parduodame pagal 4-5 metų sutartį, kad visą tą laikotarpį įrangą aptarnaus mūsų operatoriai ir buteliai bus gaminami iš mūsų tiekiamos žaliavos“, - apie sėkmingą projektą kalbėjo J.Maksvytis, pažymėjęs, jog yra užsakovų, kurie pasibaigusias sutartis pratęsė vėl.

„Terekas“ šiandieną gamina apie 40 rūšių PET butelių, kurie yra skirtingo tūrio, dizaino. Pagal klientų užsakymus bei pačių iniciatyva kuria naujų tūrių ir formų tarą. Įmonėje veikiančioje jos gaminamos produkcijos ekspozicijoje yra ir perspektyvios taros kvepalams, kremams, kitai paskirčiai pavyzdžiai.

Paklaustas, kaip įmonės eksportą lemia tarpvalstybiniai santykiai, J.Maksvytis sakė: „Svarbiausia yra ne santykiai tarp valstybių, o tarp verslo partnerių. Jei surandi verslo partnerį – žmogų, kuriuo gali pasitikėti, tai yra didžioji sėkmės dalis“.

„Terekas“ – šeimos įmonė

„Pradėjome veiklą 1994-aisiais teikdami transporto aptarnavimo paslaugas. Įsikūrėme buvusios ATĮ (Kretingos autotransporto įmonės, - aut. past.) bazėje. Tuomet buvome penki akcininkai“, - „Tereko“ veiklos pradžią prisiminė J.Maksvytis.

Mintis į plastikinę tarą pilstyti gėrimus J.Maksvyčiui kilo pamačius, kaip tą daro verslininkai Lenkijoje. „Bent Žemaitijoje mes buvome šio verslo pradininkai. Pradėjome pilstyti gėrimus tuomet Kretingoje dar veikusioje „limonadinėje“. Greit mūsų pėdomis pasekė kiti, ir per vienerius metus tokių pilstytojų Klaipėdos krašte atsirado kokie 7-8. Tuomet metėmės gaminti PET butelius. Pradėjome lenkiška įranga, kuri, kaip paaiškėjo, buvo brangi ir nekokybiška. Todėl 1995-aisiais pasikvietėme spe- cialistus iš Vokietijos ir pradėjome įrangą gamintis patys“, - pasakojo J.Maksvytis.

Šiandieną uždaroji akcinė bendrovė „Terekas“ yra grynai lietuviško kapitalo įmonė, priklausanti J.Maksvyčio šeimai. Šeimos įmonės pažanga kartais priverčia nusistebėti ir Lietuvos valstybės vadovus, ir garsina Kretingą. J.Maksvytis prisiminė vieną tarptautinę parodą, kurioje „Tereko“ pagamintą PET butelių formavimo įrangą demonstravo specialistai iš Vokietijos.

Stendą aplankęs tuometinis ūkio ministras Vincas Kęstutis Babilius, vokiečių paklausęs, kur tokia įranga gaminama, ir išgirdęs, jog Kretingoje, atsisukęs į savo palydą pareiškė: „Atsiminkite, Lietuvoje yra toks miestas Kretinga“.

„Tereko“ produkcija yra įvertinta ne vienu apdovanojimu. Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija bendrovę „Terekas“ pripažino 2011 metų Mažojo eksporto prizo laimėtoja (Didžiojo eksporto prizas atiteko VĮ Klaipėdos jūrų uosto direkcijai). Net pačiame ekonominės krizės įkarštyje – 2008 metais - „Terekas“ laimėjo Metų gaminio sidabro medalį , o 2009-aisiais įmonės metų gaminys šalyje buvo įvertintas auksu.

Atsisuko į Kretingą

Po ilgokos pertraukos J. Maksvytis nusprendė vėl plėsti įmonės veiklą Kretingoje. Šiemet investuos 4,5 mln. litų į metalo apdirbimą. „Pirmoji šios technologijos dalis – penkių koordinačių frezavimo centras - į Kretingą jau atgabenta“, - sakė verslininkas. Sumontavus visą technologinę įrangą, „Terekas“ gamins metalo detales sau ir kitiems.

J.Maksvytis per pastaruosius metus verslą išplėtojo ne tik užsienyje, bet ir kitose šalies vietose. Nuo 2002-ųjų investavo kaimyninėje Plungėje, kur aktyviai reiškiasi ir kaip visuomenininkas, yra Plungės „Rotary“ klubo narys, pernai buvo jo prezidentas. Nors „Tereko“ pagrindinė įmonė yra Vytauto gatvėje Kretingoje ir J.Maksvytis su šeima gyvena čia pat, Padvariuose, verslininkas nuo Kretingos tarsi buvo nusigręžęs. Kodėl? „Neslėpsiu. Buvau supykęs, bet tas pyktis jau baigia praeiti. Supykau, nes Kretingos savivaldybės valdžia tik daug kalba apie verslo skatinimą, o daro atvirkščiai“, - teigė J.Maksvytis. Jis trejus metus su Savivaldybe bylinėjosi dėl 80 arų žemės (buvusio autodromo), esančios Vytauto gatvėje, prie „Tereko“ įmonės. „Norėjau įteisinti šį sklypą ir jame pastatyti kotedžus specialistams, kurių reikėjo įmonės plėtrai. Įmonei reikalingų specialistų – konstruktorių iš Vilniaus, kitų miestų, jei nesuteiki būsto, neprisikviesi. Kai V.Kubilių mero poste pakeitė J.Mažeika, galutinai praradau viltį, kai jis man pasakė, jog bylinėjimosi negali nutraukti, nes... jį V.Kubilius pradėjo“, - pasakojo J.Maksvytis. Gavęs dar vieną antausį, kaip pats sako, jis atšaukė savąjį advokatą, o sklypas atiteko Savivaldybei. „Stovi šiukšlynas-mėšlynas ir nežinia, kiek dar apleistas bus. Būtume statę per pačią krizę, statybininkai darbo būtų turėję“, - kalbėjo verslininkas.

J.Maksvyčio teigimu, kitų šalies savivaldybių vadovai kviečia stambesnių įmonių vadovus svarstant savivaldybės perspektyvinius planus, tariasi su jais. „Manęs nei V.Kubiliui, nei J.Mažeikai nereikėjo ir nereikia. Negirdėjau, kad ir kitus verslininkus kviestųsi, - apmaudo neslėpė „Tereko“ vadovas ir šmaikštaudamas pridūrė. – Turiu svajonę, kad bent pusmečiui galėtų išsinuomoti Druskininkų merą Ričardą Malinauską“.

Kokios Kretingos valdžios ydos pastoja kelią verslo plėtrai? Atsakydamas į šį klausimą, J.Maksvytis svarstė, jog tai galbūt kompetencijos stoka, ne paskutinėje vietoje yra ir pavydas.

J.Maksvytis optimistiškai žvelgia į Kretingos ateitį, kurią jis sieja su tiesioginiais mero rinkimais ir elektroninio balsavimo įdiegimu, nes balsuos daugiau jaunų žmonių. „Kretinga - labai perspektyvus kraštas. Yra daug gabių verslininkų, menininkų, gydytojų ir mokytojų. Ne visi viską reklamuoja, todėl daug gero ir nežinome. Turime kuo didžiuotis“, - sakė jis.

*

PET tara mažina skysčių gabenimo kaštus:

gabenant stiklo taroje 60 proc. svorio sudaro tara ir 40 proc. - į ją supiltas produktas; gabenant PET taroje 95 proc. sudaro produktas, o tara - tik 5 proc.

PET tara atspari dūžiui, šalčiui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas