Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar reikėjo Kretingai BOLT paspirtukų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingoje pašventins Vlado Nagevičiaus paminklą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2006-09-22

Šiandien Kretingoje bus minimos žymaus valstybės ir visuomenės veikėjo, generolo Vlado Nagevičiaus 125-osios gimimo metinės. Ta proga Kretingos katalikų bažnyčioje 14 val. bus aukojamos šv.Mišios, o 15 val. senosiose miesto kapinėse bus pašventintas birželį pastatytas antkapinis paminklas.

Šiandien popiet bus pašventintas dar birželį Kauno savanorių iniciatyva senosiose miesto kapinėse pastatytas paminklas generolui, archeologui, gydytojui ir Karo muziejaus Kaune įkūrėjui Vladui Nagevičiui.

Didžiumą savo veiklos metų, kovodamas už Nepriklausomybę ir kurdamas Lietuvos valstybę, V.Nagevičius praleido laikinojoje sostinėje. Tik 2003 m., praėjus pusšimčiui metų po mirties, jis buvo pripažintas kariu savanoriu. Mūsų kraštiečio atminimu pasirūpino Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Kauno apskrities skyrius.

Pasak skyriaus pirmininko pavaduotojos Audronės Veilentienės, visi šie metai yra skirti įamžinti V.Nagevičiaus atminimą. „Tai – mūsų pareiga. Ant generolo kapo stovėjo sutrešęs medinis kryžius. Todėl buvo nuspręsta vietoj jo pastatyti paminklinį akmenį ir medinę skulptūrą. Skulptūrą išdrožė tautodailininkas Adolfas Teresius iš Garliavos“, - tvirtino A.Veilentienė.

Generolo V.Nagevičiaus vardu po Nepriklausomybės atkūrimo buvo pavadinta viena Kretingos gatvių. Ant pastato, kurio vietoje stovėjo gimtasis V.Nagevičiaus namas, kabo paminklinė lenta.

V.Nagius–Nagevičius gimė 1881 m. Kretingoje, muitinės tarnautojo šeimoje. Su aukso medaliu jis baigė Aleksandro gimnaziją Rygoje ir įstojo į Peterburgo karo medicinos akademiją bei Peterburgo archeologijos institutą. Dvi aukštąsias mokyklas baigęs V.Nagevičius ragino lietuvius nepasiduoti rusinimui, už ką buvo įkalintas Šiaulių kalėjime.

Jis plaukiojo Baltijos ir Juodosios jūrų laivynuose.

Iš Kretingos kilusio V.Nagevičiaus nuopelnai Lietuvai – didžiuliai: jis buvo vienas Lietuvos kariuomenės ir jos tradicijų kūrėjų. Jis buvo pirmasis gydytojas savanoris: 1919 m. jis buvo paskirtas Lietuvos kariuomenės sanitarijos viršininku. V.Nagevičiaus, kuriam 1920 m. buvo suteiktas generolo leitenanto laipsnis, idėja – Vyties kryžiaus įsteigimas.

Jo iniciatyva Kaune įsteigtas Karininkų klubas, vėliau pavadintas Karininkų ramove, ir Vytauto Didžiojo karo muziejus.

V.Nagevičius domėjosi istorija ir archeologija, ypatingą dėmesį teikė pajūrio vietovėms. Daugel metų jis tyrinėjo Pryšmančių kapinyną, Įpilties ir Apuolės piliakalnius. Apie šiuos tyrinėjimus jis rengė ir skaitė pranešimus tarptautiniuose archeologų suvažiavimuose Osle bei Londone.

Įvairiapusė V.Nagevičiaus visuomeninė veikla: jis įsteigė Lietuvos jūrininkų sąjungą ir mokyklą, įkūrė komitetą karo invalidams šelpti, įsteigė amatų dirbtuves. Jis buvo Birutės draugijos pirmtakas. Generolas įsteigė Gyvūnų globos bei Lietuvos pagražinimo draugijas.

V.Nagevičius buvo apdovanotas aukščiausiais mūsų šalies bei kitų kraštų – Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rumunijos, Belgijos - valstybiniais bei visuomeniniais apdovanojimais.

Karo metais V.Nagevičius dalyvavo antinacinėje rezistencijoje, nesutiko su SS legiono formavimu Lietuvoje.

1944 m. su šeima jis pasitraukė į Vakarus, po to emigravo į JAV. Mirė 1954 m. rugsėjo 15 dieną ir buvo palaidotas Klivlendo kapinėse. 1995 m. generolo ir jo žmonos palaikai buvo perlaidoti gimtosios Kretingos kapinėse.

V.Nagevičiaus kapavietę sutvarkė ir antkapiniu paminklu pasirūpino Kauno savanoriai, padedant geradariams. Pasak A.Veilentienės, paminklas ir su juo susijusios išlaidos sudarė 20 tūkst. Lt. Didžiausią lėšų dalį skyrė Krašto apsaugos ministerija, 3 tūkst. Lt - Kretingos savivaldybė. Asmeninėmis lėšomis parėmė Australijos lietuvis Andreas Pimbba, Seimo Konservatorių frakcijos atstovai, Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai, Karo istorijos ir Birutės draugijos bei kiti. Šiandien Kultūros centre savanoriai surengs aukotojų pagerbimo vakarą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas