Pajūrio naujienos
Help
2021 Rugsėjis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Orų prognozė
Dieną12°C debesuotumas 7 %
Naktį8°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar pritartumėt, kad nesiskiepiję ir susirgę koronavirusu už gydymą susimokėtų patys?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiemas išgyvena atskirti nuo pasaulio

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Aktualijos
  • 2010-02-02

Šlaveitų kaimo gyventoja 78-erių Elena Rūtienė šį žiemos laikotarpį gyvena įtampoje: pati serga, sunegalavo jos auginama karvė, o kelias į sodybą dabar – nuolat užpustytas. Su pasauliu ją sieja tik aplankyti atvažiuojančios dukterys. Neretai joms iki motinos namų tenka nubristi per pusnis.

Šlaveitiškė Elena Rūtienė pasakojo, kad žiemą niekur neišeina – su pasauliu ją sieja tik aplankyti atvažiuojančios dukterys.

Visą gyvenimą tėvų statytoje senoviškoje sodyboje praleidusi E.Rūtienė pasakojo, kad paskutinį kartą ji kartu su sūnumi Gediminu sniego atskirti nuo likusio pasaulio išgyveno savaitę. Nors kelias, vedantis nuo pagrindinės Šlaveitų kaimo kryžkelės iki jos namų, ir buvo nukastas, vėjas netruko supustyti naujas pusnis.

„Esu silpnos sveikatos, jei reikėtų atvažiuoti greitosios pagalbos automobiliui, tai būtų neįmanoma. Gydytojai čia ir nevažiuoja. Kai keliai nukasti, nusiunčiu sūnų į Darbėnus pas gydytoją, kad šis man išrašytų vaistų. Per pačias pūgas buvo apsirgusi karvė – veterinarui iki mano namų teko atbristi pėsčiomis. Gerai, kad sutiko“, - sakė E.Rūtienė.

Pasak moters, prie tokio gyvenimo ji jau pripratusi: kelią į nuošalią sodybą užpusto kasmet, jei tik yra sniego.

„Kol už mūsų sodybos, pamiškėje, veikė pirtis, nukasti kelią pasirūpindavo pirties savininkas. Tačiau dabar į tą pirtį niekas nebevažiuoja. Aš - sena moteris, nebežinau, kieno reikia prašyti ar kur skambinti, kad atvažiuotų ir nukastų kelią. Kaimynas sugalvojo, kad būtinai reikia kreiptis į seniūniją“, - kalbėjo E.Rūtienė, trumpai pasidžiaugusi geru seniūnijos darbu.

Ji pasakojo, kad per daugelį metų jau priprato prie žiemos gyvenimo ritmo.

„Pati niekur visą žiemą neišeinu – dėl silpnos sveikatos sūnus bijo išleisti. Kadangi kaime parduotuvės nėra, laukiu, kol aplankyti atvažiuoja dukterys. Jos žiemą ir aprūpina maistu, kitomis būtinomis prekėmis. Nuo pagrindinio kelio, jei užpustyta, iki mano namų reikia bristi pusę kilometro. Seniau aplink dar būdavo daugiau sodybų, bet kaimas baigia išmirti ir ištuštėti. Tačiau ką padarysi, taip gyvenam – niekur nepabėgsi“, - sakė E.Rūtienė.

Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas pasakojo, kad seniūnija – problematiška: teritorija yra didelė, o vienkiemiai ir gyvenvietės išsimėtę bei nutolę nuo pagrindinių kelių.

Darbėnų seniūnijoje yra 160 kilometrų vietinių kelių ir gatvių. Iš jų patys brangiausi – vedantys į vienkiemius.

„Reaguojame į kiekvieną nusiskundimą, kad keliu sunku pravažiuoti, kad jie užpustyti. Važiuojame į kiekvieną vienkiemį – kad niekas neliktų atskirtas. Tačiau kiekvienas išvažiavimas seniūnijai kainuoja brangiai - vieno traktoriaus darbo valanda kainuoja 60 litų. O seniūnijos kelius valo keturi, esame sudarę sutartį su ūkininkais“, - sakė E.Stalmokas.

Prisnigtus kelius traktoriais tenka valyti 12-13 valandų per dieną. „Jei sniego daug, per dieną nuvalyti nespėjame. Kai kelius tenka valyti rimtai, seniūnijai viena diena kainuoja 2-3 tūkstančius litų“, - teigė E.Stalmokas.

Pasak seniūno, Šlaveitų kaimas – dar ne pati tolimiausia ir problematiškiausia seniūnijos vieta. Nuo Darbėnų iki Šlaveitų važiuoti reikia apie 6 kilometrus. Tačiau yra tokių gyvenviečių ir vienkiemių, kurie nuo seniūnijos centro yra nutolę 15-17 kilometrų.

„Dėl kiekvieno išvažiavimo į vienkiemius patiriama daug išlaidų. Seniūnijos teritoriją paskirstėme taip, kad sniegą valantiems žmonėms su technika nereikėtų važiuoti toliau negu 10 kilometrų. Palyginus su kitais metais, ši žiema dar nėra labai problematiška, nes nesninga nuolat. Labiausiai nerimauju dėl vasario mėnesio – paprastai tada sniego būna dar daugiau negu sausį“, - teigė E.Stalmokas.

Anot jo, prognozuoti, kiek pinigų šią žiemą pareikalaus keliai, - sunku. Praėjusiais metais keliams nuo sniego valyti Darbėnų seniūnija išleido 15 tūkst. litų. Tačiau, pasak seniūno, praėjusios ir šios žiemos net neverta lyginti.

„Praėjusiais metais beveik nebuvo sniego. Paskutinė tokia gili žiema buvo prieš 15 metų. Atskirų pinigų, skirtų būtent keliams, nėra. Lėšas skiriame iš seniūnijai numatyto biudžeto. Jis kol kas dar nėra patvirtintas. Sniegui valyti skirsime tiek pinigų, kiek prireiks, net jei paskui tektų ir labai sumažinti kitus seniūnijos poreikius“, - patikino E.Stalmokas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas