Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar žinote, kas sieks mero pozicijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

Balsuokite už „Pajūrio naujienų“ 2022-ųjų Metų žmogų!

Paulius VAINEIKIS
Gabrielė STONKUTĖ
Eldoradas BUTRIMAS
Vytautas GRYKŠAS
Brigita BARKAUSKAITĖ
Jonas DRUNGILAS
Aida MIKUTIENĖ
Šarūnas KASMAUSKAS
Birutė VISKONTIENĖ
Komentarų topas

Kretingos miškų urėdija pasistatė galingą saugyklą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2009-02-24

Kretingos miškų urėdija ir šiuo ekonominiu sunkmečiu sėkmingai užbaigė galingą investicinį projektą: Juzumų kaime, Darbėnų seniūnijoje, pradėjo veikti 640 kv. m ploto sodinukų saugykla su administracinėmis patalpomis, į kurias jau persikėlė ir Darbėnų girininkija. Toks modernus šaldytuvas–saugykla yra vienas pirmųjų mūsų šalyje.

Vienuolikos institucijų atstovų komisija, vadovaujama Klaipėdos apskrities statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiojo specialisto Alfredo Reivyčio (antras iš kairės), apžiūrėjo statinį ir Kretingos miškų urėdui Antanui Baranauskui (trečias iš kairės) patvirtino, jog saugykla pripažinta tinkama naudoti.

Statinys – iš urėdijos lėšų

Iš surenkamų konstrukcijų pagamintame moderniškame statinyje įrengta: sodinukų šaldytuvas, sandėlis, rūšiavimo patalpos, garažas, atokiau – Darbėnų girininkijos administracinės patalpos bei buitinės patalpos darbuotojams. Taip pat įrengta privažiavimo ir mašinų stovėjimo aikštelės, gręžinys bei valymo įrenginiai.

Saugyklos statyba truko ne visus metus: buvo pradėta pernai kovą, o užbaigta gruodį. Statinį tinkamu naudoti praėjusią savaitę pripažino Klaipėdos apskrities specialistų komisija.

Šis ilgalaikis investicinis projektas Kretingos miškų urėdijai kainavo 2,5 mln. Lt.

„Šį modernišką statinį pasistatėme už savo pinigus: iš pelno, kurį uždirbome per 2006-2008 metus. Seniai planavome įsigyti tokį statinį, jo idėja sklandė jau prieš 10 metų. Senasis medelyno šaldytuvas skirtas tik dekoratyviniams augalams. O naujajame galėsime laikyti miško – pušų, eglių, juodalksnio, beržų, ąžuolų, uogmedžių - sodmenis“, - kalbėjo Kretingos miškų urėdas Antanas Baranauskas.

Šaldytuve bus laikoma nuo 1 iki 2 mln. sodinukų. Kompresoriai automatiškai palaiko temperatūrą, kuri gali svyruoti nuo minus 0,5 iki plius 2 laipsnių. Sodinukai laikomi specialiuose konteineriuose, supakuoti maišuose, kad nedžiūtų ir esant žemai temperatūrai. Šiuo metu į šaldytuvo konteinerius jau surūšiuota apie 300 tūkst. sodinukų.

Prasitęs sodinimo laikas

Modernus šaldytuvas, anot Kretingos miškų urėdijos medelyno viršininko Leono Balčikonio, labai palengvins miškininkų darbą. Pavasarį, kada per trumpą laiką reikia suskubti užsodinti mišką, sudėtinga patiems pasiruošti reikiamą kiekį sodinukų: trūksta darbo rankų, dirva – jau išdžiūvusi, o daigyne - neišėjęs pašalas, ir sodinukų kasti dar negalima.

Šaldytuve galima bus laikyti iš anksto, dar rudenį, paruoštus sodinukus. „Turint šaldytuvą, prasitęs ir sodinimo laikas: ligi šiol daigus tekdavo pasodinti balandį – gegužės pradžioje, o dabar užšaldyti daigai ramybės būsenoj bus tinkami sodinti ligi Joninių“, - sakė L.Balčikonis.

Sodmenų rūšiavimas – irgi labai svarbus procesas. Užtenka daigui pavasario saulėje pabūti keletą minučių, ir jo šaknys džiūsta. Dabar išsyk iškastus daigus galima bus gabenti į sandėlį, rūšiuoti ir patalpinti į šaldytuvą.

Kretingos miškų urėdija sodinukus augina 60 ha ploto daigyne. Kasmet patys savo miškuose užsodina apie 1,5 mln. „Pagal Generalinės urėdijos nurodymą antra tiek turėtume parduoti ir privačių miškų savininkams. Bet jiems parduodame tik apie 200-300 tūkst. sodinukų, nes privatininkai iš anksto nepateikia paraiškų. Sodinukai auga 3-4 metus, o mes nežinome, kiek kuriais metais privatininkams jų reikės“, - tvirtino A.Baranauskas.

Jau kelerius metus po 200-400 tūkst. sodinukų kasmet iškeliauja į Latviją. Šį pavasarį apie 400 tūkst.užšaldytų sodinukų ketinama parduoti švedams.

„Saugykla - tai ilgalaikė investicija į ateitį, stipriai palengvinsianti miškų urėdijos darbą. Statinys turėtų tarnauti bent 30 metų. Pasistačius sandėlį, bus išspręsta ir darbuotojų sezoniškumo problema: ligi šiol per darbymetį reikdavo ligi 150 darbuotojų, o žiemą – vos 15. Pastaruoju metu išsiverčiame su 30 žmonių: jie turės nuolatinį darbą, kuris bus gerokai kokybiškesnis“, - samprotavo L.Balčikonis.

Miškingiausias - Kretingos rajonas

Naujoji saugykla - tai ir dalis urėdijos mechanizacijos proceso. Urėdija turi savo kombainą, iškasantį daigus. Dabar, urėdo žodžiais, yra poreikis įsigyti naują miško kirtimo mašiną, kainuosiančią apie 1 mln. Lt.

Kretingos miškų urėdija, įsikūrusi dar 1928 metais, yra viena didžiausių šalyje: ji užima 35 tūkst. ha plotą. Kretingos urėdijai priklauso Kretingos, Skuodo rajonų miškai, 2/3 Klaipėdos rajono ir 3 tūkst. ha Palangos miškų, Kuršių marios ligi Drevernos. Urėdija suskirstyta į 12 girininkijų.

Urėdijos rajonai, išskyrus Kretingos, nėra miškingi: miškai dengia 32 proc. Kretingos rajono ploto. Dominuoja mišrūs miškai: eglė ir pušis užima po 34 proc., likę – beržas, drebulė, ąžuolas, juodalksnis.

„Realizuoti medieną šiuo metu – labai sunku dėl pasaulinės krizės: sustojo medieną vartojančios statybos, mūsų medienos įmonių apyvarta labai priklauso nuo užsienio pirkėjų. Šį sausį turėjome realizuoti 7 tūkst. 700 kub. m medienos, o realizavome 4 tūkst. 900 kub. m. Gavome tik 50 proc. pajamų. Vidutinė medienos kubinio metro kaina sausį buvo 99 litai, o pernai tuo metu – 140 Lt“, - sudėtingą dabartinę ūkio padėtį apibūdino A.Baranauskas.

Panaši situacija, anot urėdo, buvo tik pirmaisiais Nepriklausomybės metais, tačiau tada ir atlyginimai, ir degalų kainos buvo mažesni. Išeičių dabar ieškoma, sumažinus darbuotojų atlyginimus ir nebeeksploatuojant kai kurios technikos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas