Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar iš streiko politikai turi daugiau naudos negu mokytojai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar pinigus „įsuks“ ir į Paupio stadioną

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-02-15
Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys sporto entuziastas Raimundas Puškorius buvusią paupio dykynę pavertė sporto aikštynu, kurį pamėgo kretingiškiai.

Nidos gatvėje Kretingoje entuziasto Raimundo Puškoriaus pastangomis atsiradusį aikštyną Akmenos paupyje norima padaryti dar viena šiuolaikine Kretingos sporto baze su standartus atitinkančia futbolo aikšte, kurios įteisinti negali.

Paupio stadionas po svetima kepure

Kretingos rajono savivaldybės 2022 metų biudžeto projekte numatyta 14 tūkst. eurų Paupio-Nidos gatvės stadiono sutvarkymo projektavimui ir projekto ekspertizei. Savivaldybės administracija, dalyvaujant tarybos politikams, rajono sporto bendruomenės atstovams praėjusią savaitę tarėsi dėl stadiono sutvarkymo techninės projektavimo užduoties. Statybos skyriaus vedėja Rima Lukauskienė iškart akcentavo, kad projekte stadionas būtų „pakištas“ po visuomenės laisvalaikio praleidimo aikštės kepure, nes žemė šioje vietoje yra stadionui negalimos rekreacinės paskirties. „Projektuoti stadiono žemės paskirtis neleidžia“, – tarė ji.

Apie 1,78 ha Akmenos upės slėnyje ties Nidos gatve yra dvi futbolo aikštės – ankstesnė, esanti arčiau upės ir didžioji, beveik atitinkanti futbolo aikštės standartus: ilgis – 105 m ir plotis – 65 m, kurį yra galimybė padidinti iki standartinio. Didžioji aikštė buvo įrengta panaudojant renovuojamos Klaipėdos gatvės gruntą, prieš tai jį ištyrus ir nustačius, kad jame nėra sveikatai kenksmingų medžiagų. Kaip teigė R. Puškorius, gatvę remontavusi įmonė už galimybę netoliese supilti nebereikalingą gatvės gruntą, sutarus su Kretingos miesto seniūnija, viską padarė nemokamai: nustūmė juodžemį nuo aikštės paviršiaus, tada supylė gruntą iš gatvės, ant jo vėl sustūmė juodžemį. Toks „sumuštinis“ padarytas neįrengus drenažo sistemos, dėl ko gausiau palijus aikštė vienur kitur įmirksta. Sutvarkyti šią futbolo aikštę norima ir dėl centrinio miesto stadiono Savanorių gatvėje numatytos renovacijos, kurios techninis projektas jau parengtas. Kol vyktų centrinio stadiono renovacija, futbolininkai rungtyniauti galėtų stadione Nidos gatvėje, kadangi kitos standartus rungtynėms atitinkančios futbolo aikštės Kretingoje nėra. Aptariami buvo du galimi paupio stadiono nusausinimo variantai: melioraciją įrengiant ant esamo paviršiaus ir užpilant dar vieną juodžemio sluoksnį arba nukasant apie 60–70 cm dabartinės stadiono dangos ir viską įrengiant naujai. Iškastą gruntą reikėtų išvežti. Kiek kainuotų tas ar kitas variantas, kol nėra techninio projekto, specialistai atsakyti nesiryžo. Pagal kai kuriuos pasvarstymus tam gali prireikti apie pusės milijono eurų.

Dabartinę futbolo aikštę išlygino, suformavo nuolydžius, juodžemį žole užsėjo uždaroji akcinė bendrovė „Babrūnė“. Stadione buvo įrengta laistymo sistema, imanti vandenį iš upės, kuri, anot R. Puškoriaus, puikiai veikia iki šiol. Visus darbus „Babrūnė“ 2014 metais padarė už 79 tūkst. litų, t. y. kiek daugiau nei 20 tūkst. eurų.

Pagal svarstytas techninio projekto užduotis planuojama stadioną apšviesti, įrengti 200 vietų tribūnas žiūrovams, aikštelę automobiliams, neįgaliesiems išlaipinti.

„Nukasus ir molį, stadionas būtų beveik kaip Barselonoje“, – šmaikštavo R. Puškorius, leidęs suprasti, jeigu jo valia būtų, šiandieną tokios brangios aikštyno rekonstrukcijos neplanuotų ir nepradėtų. „Neturėsime tiek pinigų, kiek jų reikės“, – svarstė R. Puškorius, ilgametis Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, žinantis Savivaldybės statybų problemas dėl lėšų stygiaus, nepatikimų rangovų.

„Vasarą, kai nėra liūčių, ir „Minija“ (vyrų futbolo komanda, – aut. past.) čia treniruojasi, vyrai dargi čia pat upėje nusimaudo. Kai smarkiai lyja, aikštėje balų atsiranda. Tačiau dabartinė aikštė yra kaip kepalas, mano supratimu, užtektų tą nuolydį pataisyti – ir vanduo lyjant nubėgtų“, – situaciją aiškino R. Puškorius, prasitaręs, kad jis pats su talkininkais drėgnesnių aikštės vietų drenažą padarytų. Žodžio kišenėje neieškantis vyras apie planuojamas žiūrovams tribūnas juokavo: „Futbolą daugiau atsistoję veizi.“ Apibendrindamas pridūrė: „Deja, nieks neleis be projekto ir to drenažo daryti, užpildant problemines vietas vandeniui pralaidžiu gruntu, užlyginant juodžemiu.“

Aikštyną statė kartu su sodyba

Paupio aikštynas su dviem futbolo aikštėmis, treniruokliais, pavėsine, stacionariais tualetais ir dušinėmis yra R. Puškoriaus sodybos papėdėje. R. Puškorius – žinomas medžio drožėjas, prakalbinti medį mokęsis iš savo tėvo tautodailininko Aniceto Puškoriaus, apie aistrą sportui nedaugžodžiavo – ja degė nuo mažumės. O sporto aikštyno Nidos gatvėje Akmenos upės slėny viziją jau turėjo, kai ant šlaito savo namą statyti ėmėsi. „Tą pirmą aikštę įrengiau vis nuo savo statybos, paslapčiom nuo žmonos pabėgdamas, iš tų pačių medžiagų, pinigų. Tada be jokių projektų galėjai. Nebūčiau tada to padaręs, ta žemė, manau, kitam būtų atitekusi“, – kalbėjo jisai. Buvo net lieptą pėstiesiems per upę pastatyti užsimojęs, kad iš kitapus upės vaikai, jaunimas į aikštyną trumpiausią kelią turėtų. Tvirtą tiltą pėstiesiems seniūnijos užsakymu pastatė ta pati „Babrūnė“.

Pirmoji aikštė žiemą tapdavo ledo ritulio arena. Apie 1990-uosius metus Kretingoje buvusios net 8 ledo ritulio komandos, kurios ant R. Puškoriaus čia paupyje išlieto ledo rungdavosi ne vien tarpusavyje, čia atvykdavo varžovai iš Gargždų, Klaipėdos. „Naktį pompuodavau vandenį į aikštę iš upės, nuo namo elektrą ir aikštei buvau atsivedęs“, – pasakojo R. Puškorius, iki šiol pats tebežaidžiantis ledo ritulį. Žiemą ledo ritulys, vasarą – futbolas į Nidos gatvės paupį traukdavo ir tebetraukia ne vien aplinkinius, bet ir viso miesto vaikus, paauglius. Tai geriausia prevencinė priemonė ir linkusiems chuliganauti, nusikalsti. R. Puškorius prisiminė, kaip į nakties „žygdarbius“ susiruošusiems jaunuoliams varžybų grafiką pakeisdavo, ir šie eidavo miegoti, kad savo komandos nenuviltų. Savo medžio dirbtuvėse visą sporto inventoriaus sandėlį entuziastas įtaisė, čia sportininkai ir persirengdavo. R. Puškoriaus teigimu, 2014 metais įrengtoje didžiojoje aikštėje daugelį metų rajono futbolo pirmenybės vyko. „Buvo geriausia aikštė rajono futbolininkams. Kai Sporto skyriui Nikolajus Gnedojus vadovavo, net 28 futbolo komandas rajone turėjome. Ir dabar kartais net po dvejas – abiejose aikštėse – rungtynes vyksta. Vasarą čia puikiausia vieta futbolo treniruotėms“, – kalbėjo R. Puškorius, įsitikinęs, kad didžiosios aikštės joks potvynis neužtvindys, kad didesnė bėda gali ištikti įsivėlus į brangius aikštyno tvarkymo darbus, neturint tam užtektinai pinigų.

---

Trumpai apie Kretingos sporto aikštynų statybą, renovaciją, jų planavimą

• 2020 metais rugsėjo 26 d. įvyko pirmosios futbolo rungtynės Savanorių gatvėje, šalia centrinio stadiono ir statomo Sporto ir sveikatingumo komplekso pastatytoje dirbtinės dangos futbolo aikštėje. Aikštės statyba kainavo beveik 861 tūkst. eurų, užtruko 2 metus.

• 2020 metais buvo atnaujintas Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadionas. Stadiono rekonstrukcijos projekto vertė – 290 tūkst. eurų.

• Parengtas ir ekspertizei atiduotas Kretingos miesto centrinio stadiono rekonstrukcijos techninis projektas. Stadiono (be tribūnų, kurias irgi planuojama atnaujinti) rekonstrukcijos projekto vertė 4 mln. 774 tūkst. eurų.

• Vyksta rangos darbų pirkimas Pranciškonų gimnazijos stadionui atnaujinti. Projekto vertė 1 mln. 165 tūkst. eurų.

• Už apie 260 tūkst. eurų numatyta sutvarkyti Simono Daukanto progimnazijos sporto aikštyną.

• Parengta motobolo bazės sutvarkymo galimybių studija. Jos rengėjams Savivaldybė sumokėjo 11,8 tūkst. eurų. Studijoje numatyti 3 variantai bazei atnaujinti, Savivaldybės tarybos politikai, administracija turėtų pasirinkti vieną jų. Apytikriais skaičiavimais, priklausomai nuo pasirinkto varianto, motobolo bazės sutvarkymas galėtų kainuoti nuo 2,5–3 mln. eurų, 3–4 mln. eurų ir 5–7 mln. eurų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas