Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Salantuose pirmąjį rugpjūčio savaitgalį įvyko tradicinė Salantų miesto šventė ir Porciunkulės atlaidai, sulaukę didelio salantiškių ir miesto svečių dėmesio. Švenčiant 464-ąjį miesto gimtadienį, surengta šventė masino renginių gausa ir įvairove.

Sekmadienį stadiono parke surengtame koncerte dalyvavo saviveiklininkai iš viso Kretingos rajono. Scenoje – Žvainių saviveiklininkai.

Vainikų pynimas – sena tradicija Salantų Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčią tradiciškai likus kelioms dienoms iki šv. Porciunkulės atlaidų, papuošė gretimų kaimų – Juodupėnų, Erlėnų ir Laivių – gyventojų nupintos vainikų juostos. Keturis 20 m ilgio ąžuolo vainikus su mėtų šakelėmis juodupėniškiai pynė pritardami liaudies dainomis.

Kretingos rajono Salantų kultūros centro Juodupėnų skyriaus vedėja Danguolė Vaičekauskienė tvirtino, kad tokia veikla labai suvienija skirtingo amžiaus juodupėniškių šeimas ir bendruomenę. „Šeimos kartu vyko į mišką, rinko ąžuolų šakeles. Nors tądien oro sąlygos nebuvo palankios darbui lauke, per keturias valandas Juodupėnų skyriaus patalpose juodupėniškių būrys puikiai praleido laiką ir jį skyrė tarnystei“, – apibūdino D. Vaičekauskienė.

Jos teigimu, vainikų pynimo tradicijas kaimo senoliai siekia perduoti ir jauniesiems gyventojams, tačiau pastarieji vis mažiau domisi šiomis tradicijomis. „Vis dėlto, džiaugiamės, kad pinant vainikus dar dalyvauja jaunimas ir bent iš dalies perima šio darbo subtilybes“, – teigė Juodupėnų skyriaus vedėja.

Parodoje – kuršių genties atspindžiai

Salantų miesto šventės metu Salantų kultūros centre atidaryta kraštiečio fotografo Arvydo Gurkšnio paroda „Kuršių genties atspindžiai: IX–XXI a.“ Nuotraukose užfiksuotos atkuriamosios kuršių genties istorijos klubo „Pilsots“ veikla.

Klubui priklauso nemažas būrys kraštiečių, kurie aktyviai prisideda prie senosios istorijos reliktų išsaugojimo, atkuriami istoriniai kostiumai, ginkluotė, juvelyrika, buities reikmenys, puoselėjami senieji amatai, aktyviai dalyvaujama Lietuvos bei užsienio atkuriamosios istorijos festivaliuose, edukaciniuose užsiėmimuose visoje Lietuvoje.

Penktadienį atidaryta kraštiečio (kairėje) Arvydo Gurkšnio fotografijų paroda „Kuršių genties atspindžiai: IX–XXI a.“ Parodos iniciatorius Aurimas Rapalis teigė, kad fotografijos bus pristatytos ir kitose Kretingos rajono vietovėse ir kuršių genties gyventose teritorijose.

Parodoje eksponuojamos fotografijos sukurtos per penkerius klubo „Pilsots“ veiklos metus, A. Gurkšnis taip pat priklauso šiam klubui, fotografija vyras susidomėjo prieš dešimtmetį, tai jau antroji jo surengta personalinė paroda.

Anot parodos iniciatoriaus Salantų kultūros centro renginių organizatoriaus Aurimo Rapalio, salantiškiai ir miesto svečiai parodoje Salantų kultūros centre galės apsilankyti iki rugpjūčio 31 dienos, vėliau „Kuršių genties atspindžiai: IX–XXI a.“ bus pristatoma kitose Kretingos rajono vietovėse ir kuršių genties gyventose teritorijose – Skuode, Plungėje, Palangoje. Paroda yra Salantų kultūros centro įgyvendinamo projekto „Praeities atspindžių beieškant: Salantų krašto kultūros paveldo sklaida“ vienas renginių, projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Siūlė vietinius gaminius

Miesto šventės metu parko stadione šurmuliavo respublikinė tautodailės ir amatų mugė, kurioje dalyvavo ir keletas Kretingos rajono prekeivių. Dupulčiuose įsikūrę Irenos ir Gedemino Stonių „Senelio šakočiai“ salantiškiams siūlė įsigyti pagal autentiškus, beveik šimtmetį siekiančius receptus pagamintų šakočių.

G. Stonio teigimu, šakočių kepimo paslaptis šeimai perdavė devyniasdešimtmetis, Gargžduose gyvenantis senolis, kuris ilgus metus kepė šakočius Lietuvos politikams. „Kadangi receptą gavome iš senelio, o ir pats jau esu senelis, nutarėme savo gaminamą produktą pavadinti „Senelio šakočiais“, – tvirtino G. Stonys, prieš trejus metus su žmona konditere pradėję kepti šį tradicinį pyragą.

Pora pagamintais šakočiais prekiauja įvairiose Lietuvos švetėse ir mugėse, šakočiai siunčiami ir į užsienio valstybes – Norvegiją, JAV, Kanadą, Airiją.

Linijinių šokių šėlsmas sukvietė šokėjus iš įvairių Lietuvos miestų.

Mugėje dalyvavo ir Dienos veiklos centro Salantų padalinio darbutojai, kurie ragino įsigyti globotinių sukurtų įvairių tekstilės, keramikos ir medienos darbų. Anot socialinės darbuotojos Airidos Stonkienės, globotiniai darbus kuria noriai, kai kuriems ši veikla prilygsta darbui.

A. Stonkienės tvirtinimu, globotiniai darbus kuria padedant socialinėms darbuotojoms ir kas mėnesį keičia savo sritis, o kai kuriems globotiniams taip patinka viena veikla, kad jie nebenori nieko keisti. „Viena globotinė iš Grūšlaukės Ramūnė Petrauskaitė lipdo skirtingo dydžio angelus, kurie džiugina pirkėjus. Turime ir ištikimų pirkėjų, kurie sugrįžta beveik kiekvieną mugę“, – tikino socialinė darbuotoja.

Globotinių darbus Dienos veiklos centro socialinės darbuotojos skatina įsigyti įvairiose Kretingoje ir aplinkiniuose miestuose rengiamose šventėse, kasmet Dienos veiklos centro Salantų padalinyje rengiamos Kaziuko mugės. Surinktos lėšos pervedamos į įstaigos sąskaitą, vėliau jos tampa investicija globotiniams kuriant naujus darbus.

Džiaugiasi neatsisakę šventės

Šeštadienį salantiškiai ir miesto svečiai dalyvavo pėsčiųjų žygyje Salantai–Imbarės piliakalnis, kurio metu žygeiviai turėjo galimybę paragauti, kaip buvo ruošiamas maistas IX – XII a., dalyvauti archeologo, baltų šventviečių tyrinėtojo, žygeivio, prof. dr. Vykinto Vaitkevičiaus paskaitoje, o žygiui pasibaigus – pasiklausyti vyrų folkloro grupėa „Tankuojis“ iš Vilniaus dainų.

Po sekmadienį įvykusių Porciunkulės atlaidų Salantų Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje koncertavo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Mindaugas Rojus, o stadiono parke iki vėlumos pasirodymus rengė saviveiklininkai iš viso Kretingos rajono.

Iškilmingos Salantų miesto šventės ceremonijos metu Kretingos rajono mero Antano Kalniaus padėkomis už kultūros paveldo puoselėjimą apdovanotas tautodailininkas Alioyzas Pocius, teniso sporto skatinimą – Kazys Stankus ir Aloyzas Vasiliauskas. LR Seimo narės Levutės Staniuvienės padėkos už visuomeninę veiklą įteiktos Dianai Šapalienei, Aušrai Ramaškienei ir Aurelijai Palileikienei. LR Seimo nario Antano Vinkaus padėkos už indėlį į kultūrinį Salantų gyvenimą skirtos Stefai Vaškienei, Genovaitei Dapšauskienei ir Zinai Tuzienei.

Salantų kultūros centro vadovės Stasės Preibienės teigimu, šiemet šventės planus pakoregavo karantinas: „Šventę šiemet darėme tris dienas, beveik visi renginai vyko lauke. Žmonės jau išssilgę tokių renginių ir galimybės pabūti kartu, todėl džiaugiamės, kad nutarėme rengti šią šventę, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų.“

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas