Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar išvardintumėte Lietuvos partijas, ar pasakytumėte jų skaičių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Istoriniame grafų Tiškevičių krėsle sėdintį Adolfą Andriejų Viluckį Kretingos muziejaus vardu pirmoji pasveikino Roma Luotienė.

Ilgų ir kūrybingų, įkvėpimą nešančių angelų sparnų gaubiamų metų, per kuriuos nepavargtų bet kurį medį – nuo ąžuolo iki liepos – sugebančios prakalbinti rankos, lapkričio 30-ąją linkėta Lietuvos Respublikos meno kūrėjui, Kretingos rajono garbės piliečiui, tautodailininkui Adolfui Andriejui Viluckiui, tądien Kretingos muziejuje šventusiam ir vardadienį, ir garbingą 80 metų jubiliejų, ir atidariusiam retrospektyvinę savo kūrinių parodą „Pokalbiai su ąžuolu“.

Kūryboje – Žemaitija ir visas gyvenimas

Kretingos kultūros centro armonikininkų ir Žemaitijos regioninio parko folklorinio ansamblio „Platele“ melodijos lydimą į Kretingos muziejaus Baltąją salę įžengusį jubiliatą Adolfą Andriejų Viluckį ovacijomis pasitiko gausus būrys jo talento gerbėjų, kolegų, bičiulių bei artimųjų, susirinkusių pasveikinti Žemaitijos ąžuolu nekart pavadinto save Orvėniu medgraužiu iš Galalės vadinančio jubiliato.

„Ar girdite, kaip sruvena iškalbingi Akmenos upės vandenys, nešdami mūsų metų laikus ir metus? Ar girdite, kaip Adolfo Viluckio iš ąžuolo sukurtas Angelas trimitininkas, stovintis ant upės skardžio, trimituoja kūrėjui dar vienos jubiliejinius metus?“ – į iškilmės svečius ir istoriniame grafų Tiškevičių krėsle sėdintį jubiliatą kreipėsi renginį vedusi kultūrinės veiklos vadybininkė Roma Luotienė, pasveikinusi iškilųjį tautodailininką Kretingos muziejaus vardu ir perskaičiusi jo direktorės Vidos Kanapkienės sveikinimo laišką.

Savo laiške V. Kanapkienė, priminusi žodžius, sakytus solenizantui ankstesnių jubiliejų proga, rašė šiandien galinti tik patvirtini, kad jo gyvenimo ženklas itin ryškiai šviečia virš Kretingos bokštų ir šimtamečių ąžuolų, šildo ir gaivina visų kretingiškių širdis. „Tavo kūrybos šviesa tikroviškai, sodriai, su tik Adolfui Viluckiui būdingu jautrumu ir subtilumu papildė ne tik Kretingos, bet ir visos Lietuvos kultūros paveikslą. Šis paveikslas – Žemaitijos meno šedevras. Tavo sukurtos skulptūros, bareljefai, karnavalinės kaukės – dainuojančios ąžuolų girios, kuriuose ir gaivinantis šaltinis, ir bundantis pavasaris, ir žydinti vasara, ir vėjo gūsis, ir rudenio liūdesys. Tavo kūryboje – brangi Žemaitija ir mūsų visas gyvenimas“, – sveikindama kūrėją rašė V. Kanapkienė.

Visą gyvenimą kalbinęs medį

Jubiliatą sveikino pirmininkės Danutės Šorienės vedami Kretingos rajono tautodailininkų klubo „Verpstė“ kūrėjai.

„Nukritęs lyg vario lapas lapkritį savo tėvų ūlyčioj, Grūšlaukės kaime, 1939 metais, lapkričio 30-osios, ketvirtadienio, rytą gimė Adolfas Viluckis, atsinešęs šv. Andriejaus vardą. Tėvas buvo batsiuvys, vėliau ūkininkavo, mama – puiki pasakotoja, o kaimo gatvėje gyveno vieni amatininkai, tad nenuostabu, kad paslaptingas medžio pasaulis nuo gimimo buvo šalia. Meistras, kur besimokė, ką bedirbo, vis kalbino medį“, – jubiliato gyvenimo kelią ir svarbiausiais jo gaires pristatė R. Luotienė.

Būdamas dvidešimties, nuo 1959 metų, A. Viluckis pradėjo dalyvauti parodose. Nuo 1960 m. – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus narys, 1964 m. jam suteiktas liaudies meistro vardas, 1986 m. už kūrybinę veiklą Lietuvos kultūros ministerija jam paskyrė Pauliaus Galaunės premiją. Už tautinės kultūros puoselėjimą 1999 m. A. Viluckiui Kretingos rajono savivaldybės taryba suteikė rajono garbės piliečio vardą. 2005 m. suteiktas LR meno kūrėjo vardas, 2009-aisiais Lietuvos tautodailininkų sąjunga A. Viluckį pripažino Geriausiu respublikos tautodailininku.

Su bičiuliais meistras kūrė garsųjį Ablingos memorialinį ansamblį, Čiurlionio kelią Druskininkuose, skulptūrų ansamblį Žmogui – Taiką, skirtą Pasauliniams taikos metams, Kretingos dvaro parko Astronominį kalendorių. Kūrybinės pažintys nutiesė kelius į Prancūziją, Vokietiją, Daniją, kitas šalis.

„Svarbiausia yra nebūti svarbiu. Ir būnant mažu žmogumi, galima daug nuveikti“, – yra sakęs Adolfas Viluckis. Šių žodžių teisingumą įrodo jo darbai: per šešias dešimtis kūrybinės veiklos metų sukurta daugiau kaip 5,5 tūkst. didelių ir mažų medžio skulptūrų.

Įteikė Kretingos vėliavą

Jubiliatą Adolfą Andriejų Viluckį, o jo asmenyje – ir visus etnokultūros puoselėtojus Kretingos rajono tarybos vardu sveikino vicemeras Dangiras Samalius, perdavęs jubiliatui Lietuvos kultūros ministerijos padėkos raštą už drožybos meno tradicijų puoselėjimą ir Žemaitijos krašto meno paveldo sklaidą.

Vicemeras akcentavo, kad jubiliatas – pats geriausias Kretingos kultūros ambasadorius. „O koks gi ambasadorius be vėliavos?“– retoriškai pasiteiravo D. Samalius, teikdamas iškiliajam tautodailininkui Kretingos rajono vėliavą.

„Jūs visą gyvenimą drožiate angelus. Tad leiskite jubiliejaus proga tamstai įteikti šį stiklo sparną ir palinkėti, kad angelai ir toliau jus globotų“, – sveikindama solenizantą kalbėjo Kretingos rajono savivaldybės administracijos kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė.

Sveikatos, stiprybės ir kantrybės A. Viluckiui linkėjo ir buvusi rajono Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė, akcentavusi, kad gerbia ir myli nuoširdų ir dorą žmogų, sąžiningą kūrėją. Prisipažinusi, kad nedaug tebuvę progų viešai išsakyti, ką jaučianti, R. Ruškuvienė, apkabindama jubiliatą, ištarė: „Tu – tikras žmogus“.

Tautine juosta jubiliatą apjuosė Vida Šmitienė.

Apjuosė tautine juosta

Vienas po kito pasveikinti jubiliato ėjo jo kolegos ir bičiuliai. Lietuvos tautodailininkų sąjungos vadovo Jono Rudzinsko sveikinimą perdavusios Žemaitijos skyriaus pirmininkė Vida Šmitienė ir Telšių skyriaus pirmininkė Sigita Dacienė apjuosė jubiliatą tautine juosta. Pačius nuoširdžiausius sveikinimo žodžius tarė Kretingos rajono tautodailininkų klubo „Verpstė“ pirmininkė Danutė Šorienė, humanitarinių mokslų daktarė Alė Počiulpaitė, bendrijos „Bočiai“ ir Grūšlaukės bendruomenės atstovai. Kolegos tautodailininkai jubiliatui nuoširdžiai spaudė ranką, o kolegės viena po kitos kvietė jubiliatą šokiui – pasirodo, jos specialiai jubiliejui išmoko jo itin mėgstamą padespaną.

Sveikinimus ir padėkas už pačias gražiausiais Užgavėnių ličynas iš Žemaitijos nacionalinio parko atvežė vyriausioji specialistė Aldona Kuprelytė ir ansamblio „Platele“ vadovai Aliona ir Aivaras Alminai, po šeimos ir giminių sveikinimų užvedę tradicinį „Ilgiausių metų“.

Jubiliejinėje parodoje – per 100 kūrinių

Muziejaus parodų salėse Adolfas Andriejus Viluckis pristatė savo jubiliejui skirtą retrospektyvinę parodą „Pokalbiai su ąžuolu“. Vyriausiosios muziejininkės-istorikės Danutės Šorienės pakviesti jubiliejinės iškilmės dalyviai pirmieji išvydo per šimtą parodoje eksponuojamų talentingojo meistro kūrinių. Ekspozicijoje apžvelgiami visi 60 autoriaus kūrybos metų: čia eksponuojamas ir pirmas viešai pristatytas A. Viluckio darbas – 1958 metais išdrožti „Keleiviai“, ir naujausi, 2018 m. datuojami kūriniai. Eksponuojamos ir 45 kaukės, ir šypseną sukeliantys bei į apmąstymus nukeliantys drožiniai, pristatomos religine tematika sukurtos medžio skulptūros bei kompozicijos.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas