Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Žemaitiškam renginiui susibūrė gimnazija ir bendruomenė

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2019-10-29
„Imbariečių draugijos“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė merui Antanui Kalniui ir vicemerui Dangirui Samaliui įteikė po savo išleistą knygą, pasakojančią apie Imbarės kraštą ir jo tradicijas.

Žemaitijos 800 metų jubiliejui skirtas renginys praėjusį penktadienį įvyko Salantų gimnazijoje. Iš ryto moksleiviai dalyvavo įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose, o vėliau susirinko į aktų salę, kurioje linksmai užgroję Žvainių kaimo kapelos muzikantai paskelbė teorinės-praktinės konferencijos „Imbarės kraštas ir jo tradicijos“ pradžią.

Knygą glaudė kaip vaiką

Konferencijos dalyvius šmaikščiai pasveikino, sėkmės palinkėjo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius, gražių žodžių apie žemaičių būdą tarė Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė, po Savivaldybės išleistą reprezentacinę knygą „Kretingos krašto praeities vaizdai“ Salantų gimnazijos direktorei Aušrai Zebitienei ir „Imbariečių draugijos“ pirmininkei Daivai Stonkuvienei įteikė vicemeras Dangiras Samalius.

„Šis renginys – pirmasis mano išbandymas pradėjus dirbti direktore. Jei su aktyvia kaimo bendruomene ir toliau taip maloniai bendradarbiausim, daug gerų dalykų galėsim nuveikti“, – neabejojo A. Zebitienė, negailėdama gerų žodžių „Imbariečių draugijos“ pirmininkei, konferencijos metu pristačiusiai 200 egzempliorių tiražu išleistą savo knygą „Imbarės kraštas ir jo tradicijos“.

„Rugpjūčio 22-ąją iš „Vakarų spaustuvės“ pasiėmusi ką tik išspausdintą knygą apkabinau kaip vaiką. Tai – išsipildžiusi mano svajonė parodyti, koks gražus yra mūsų Imbarės kraštas, kiek įžymių žmonių čia gyveno ir tebegyvena“, – sakė iš šio krašto kilusi, prieš 32-jus metus mokyklą Salantuose baigusi D. Stonkuvienė.

Mintis išleisti knygą jai kilo 2015-aisiais, kai tik buvo išrinkta bendruomenės pirmininke. Tačiau ne viskas klojosi kaip sviestu patepta. „Turbūt nugalėjo žemaitiškas mano užsispyrimas. Pirmojo projekto Kultūros ministerija nepatvirtino, tad pernai gegužę rašiau naują per Kretingos vietos veiklos grupę. Apsidžiaugiau, sužinojusi, kad Žemės ūkio ministerija finansavimą šįkart skyrė“, – džiaugėsi „Imbariečių draugijos“ pirmininkė. Kol knyga išvydo dienos šviesą, reikėjo vykdyti įsipareigojimus – surengti tautodailininkų plenerą bei konferenciją. „Pleneras jau buvo, konferencija – dabar“, – atviravo knygos autorė.

Žemaitiškais „pasirokavimais“ nuotaiką kėlė (iš kairės) Edgaras Žioba, Urtė Martišiūtė ir Deividas Gibėža.

Aprašė 7 kaimus

Leidinyje atsispindi 7-ių kaimų, tarp kurių autorės gimtoji Reketė, Žvainiai, Skaudaliai, Imbarė, Gaivališkė, Gedgaudžiai ir Gargždelė, žmonių – kalbininko eksperimentinės fonetikos pradininko Lietuvoje Antano Salio, medžio drožėjo tautodailininko Aniceto Puškoriaus, akmens meistrų Viliaus Orvido, jo giminaičio Juozo Žilinskio bei kitų – gyvenimai ir veikla.

„Važiavau pati, kalbinau pašnekovus, fotografavau, be to, savo surinkta informacija leido pasinaudoti istorikas Julius Kanarskas, Kretingos muziejus“, – pasakojo D. Stonkuvienė. Anot jos, tikriausiai nedaug kas iš aplinkinių žino, kokią relikviją – rankų darbo išdrožtą religinę kompoziciją – saugo imbariškis pensininkas Valerijonas Jokubauskas. Dar 1969 metais jo tėvas su Kretingos muziejumi pasirašęs sutartį, kad kompozicijos niekam neatiduosiąs ir neparduosiąs, palikuonys saugosią, kol gyvi būsią.

Vėl kviesdama muzika ir dainomis salę palinksminti Žvainių skyriaus saviveiklininkus, D. Stonkuvienė teigė seniai juos vadinanti savais. „Jie – ne rajono Kultūros centro, jie – „Imbariečių draugijos“, nes mes – kiekviename žingsnyje kartu“, – juokavo pirmininkė.

Žemaitijai dainą paskyrė seserys Monika ir Judita Matevičiūtės.

„Pasirokavimai“ ir pranešimai

Žemaitijos metams skirtais žemaitiškais „pasirokavimais“, kurių klausėsi ir tą rytą edukaciniuose užsiėmimuose vaikus Užgavėnių „ličynas“ drožti mokęs tautodailininkas Augustinas Zaleckis, kaip nupinti medinį krepšį demonstravęs žvainiškis Gedeminas Puškorius, nuotaiką kėlė ugdymo mokytojų Daivos Žilinskienės ir Romualdo Jonausko paruošti gimnazijos ketvirtokai Edgaras Žioba, Urtė Martišiūtė ir Deividas Gibėža, dainą „Žemaitėjė“ atliko sesės antrokės gimnazistės Monika ir Judita Matevičiūtės (vadovė muzikos mokytoja Valentina Budrienė), padavimą apie Imbarės atsiradimą papasakojo pirmos gimnazinės klasės mokinys Pranas Eimantas Žilinskis (vadovė lietuvių kalbos mokytoja Aina Stonkuvienė).

J. Kanarsko parengtą pranešimą apie kultūros paveldą, menantį Imbarės praeitį, skaitė istorijos mokytoja Kristina Songailaitė-Mockuvienė, o apie kraštiečius Antaną Salį bei Vilių Orvidą papasakojo trečiokai gimnazistai Vygantas Tuzas ir Šarūnė Skrupskelytė (vadovė lietuvių kalbos mokytoja Adelė Žeimytė), Dovydas Dvarionas ir Inesa Blauzdytė (vadovė geografijos mokytoja Kleopa Janušauskienė).

„Imbariečių draugijos“ narė Vitalija Valančiutė pristatė Žemaitijos kulinarijos paveldą.

„Ta kou tėi žemaite iedė a valgė? Kap sakont, daug kou. Ėš papjautuos kiaulės nepanauduodava tik gruobu torėnė“, – linksmai porino ji. O populiariausi iki šių dienų išlikę patiekalai – cibulynė ir kastinis su karštomis bulvėmis.

Kastinio, kurį susukti edukacinio užsiėmimo metu gimnazijos moksleivius tądien mokė „Imbariečių draugijos“ narės Katrytė Puškorienė bei Petronelė Indriuškienė, galėjo paskanauti visi konferencijos dalyviai.

Renginį praturtino Imbarės krašto menininkų Danutės Bertašienės, Ainos Brazdeikienės, Augustino Zaleckio, Pauliaus Selkausko kūrybos darbai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas