Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Neeilinė šventė Žvainiuose – atidengė 7 koplytstulpius

  • Edita KALNIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2019-07-09

Koplytstulpių parką atidarė: (iš kairės) asociacijos „Imbariečių draugija“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė, Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė, Kretingos rajono mero pavaduotojas Dangiras Samalius, rajono tarybos narė Dalia Martišauskienė.

Žvainių bendruomenė Liepos 6-ąją paminėjo netradiciškai – atidengė „Imbariečių draugiją“ vienijančius 7 koplytstulpius. „Renginį skyrėme Žemaitijos, Vietovardžių ir Pasaulio lietuvių metams paminėti“, – dainų ir poezijos vakaro „Mano Lietuva – mano pasaulis“ svarbą įvardijo Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė.

Į šventę susirinkusius sveikino ir vienybės linkėjo Salantų parapijos klebonas Audrius Keršys: „Mindaugo karūnavimo dieną prisimename, kaip XIII a. karalius Mindaugas suvienijo Lietuvą. Per visą istoriją lietuviai vienydamiesi mokėjo padaryti didelius darbus ir tą mes jaučiame širdimi. Vienybėje yra visų mūsų lietuvių jėga.“

Kartu Valstybės dieną minėjo ir Kretingos rajono mero pavaduotojas Dangiras Samalius. „Minint šią dieną mane aplanko didingumo jausmas savo protėviams, kurie kūrė ir vienijo mūsų valstybę. Būkime dėkingi praeities kartoms, iš jų pasisėmę drąsos ir stiprybės kasdien kurkime Lietuvą“, – kalbėjo jis.

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną žvainiškiai tradiciškai minėdavo ant Imbarės piliakalnio, tačiau šiemet tai darė kiek kitaip. „Šventė sutapo su koplytstulpių atidengimu, todėl ją teko perkelti prie bendruomenės namų“, – paaiškino V. Valančiutė.

Ant kiekvieno koplytstulpio yra išskaptuoti kaimų pavadinimai žemaičių tarme. „Įgyvendinome idėja įamžinti bendruomenę siejančius kaimus koplytstulpių parku. Mūsų bendruomenė sudaryta iš septynių kaimų: Imbarės, Gargždelės, Žvainių, Gaivališkės, Gedgaudžių, Reketės, Skaudalių. Visi koplytstulpiai išdėstyti pagal žemėlapį“, – vardino Žvainių skyriaus vedėja.

Prie idėjos įgyvendinimo prisidėjo Salantuose gyvenantis tautodailininkas Alioyzas Pocius (kairėje) ir tautodailininkas Augustinas Zaleckis.

Ją papildė ir idėjos iniciatorė asociacijos „Imbariečių draugija“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė: „Ilgai svarstėme, ką padaryti tokio, kad išliktų ilgam, kad būtų šio krašto atminimas. Prie buvusių mūsų bendruomenės namų gulėjo ąžuolai, todėl nusprendėme juos panaudoti šiai iniciatyvai įgyvendinti. Ar gali būti geriau, kai mintis gimsta kūnu.“

Koplytstulpiai pastatyti iš projektinių lėšų. „Parašėme projektą Vietos veiklos grupei (VVG) ir gavome finansavimą, tačiau daugiausiai neatlygintinai dirbo savanoriai, kurie padėjo įgyvendinti projektą. Neturėtumėme, ko atidengti, jeigu ne tie savanoriai“, – dėmesį atkreipė V. Valančiutė.

Dar viena projekto dalis buvo įvykęs tautodailininkų pleneras, per kurį tautodailininkai drožė Žvainius dabar puošiančius koplytstulpius. Jame dalyvavo bendruomenės narys, tautodailininkas Augustinas Zaleckis, Salantų mieste gyvenantis tautodailininkas Alioyzas Pocius, medžio drožėjas salantiškis Gintautas Milašius, mosėdiškis tautodailininkas kalvis Audrius Kasparas.

Salantų parapijos klebonas Audrius Keršys pašventino koplytstulpius, simbolizuojančius 7 kaimus.

„Toje vietoje anksčiau augo ne itin graži eglė, o dabar bendruomenės namus puoš koplytstulpiai“, – džiaugėsi prie idėjos įgyvendinimo prisidėjęs A. Zaleckis, atskleidęs, kad minčių, kaip puošti gyvenvietes, turi, tačiau laukia tam tinkamų sąlygų.

Koplytstulpių parką puošia ir kiek anksčiau A. Zaleckio išdrožtas karys, tačiau jis ilgą laiką stovėjo prie buvusių bendruomenės namų. „Skulptūra turėjo žiūrėti į pietvakarius, iš kur ėjo priešas. Dabar persuko į šiaurę, kur priešų neturėjome. Jeigu būtų sakę, kad reikia padaryti skulptūrą žiūrint į tą pusę, tai būčiau išdrožęs moterį su vaiku, nes visi kareiviai išėjo į Durbės mūšį, liko tik vaikai ir moterys“, – juokavo A. Zaleckis.

Kita projekto dalis – knyga apie Imbarės kraštą. „Bendruomenė leidžia knygą apie Imbarės kraštą, jo žmones. Apie pastaruosius bus pateikta daugiausiai informacijos, – kalbėjo idėjos iniciatorė D. Stonkuvienė, patikinusi, kad joje bus galima rasti istorijos apie šio krašto atsiradimą. – Rengiant knygą naudojomės istorikų straipsniais, gyvais liudijimais.“ Šiuo metu knyga jau yra beveik baigta, tačiau tikslios datos, kada ji bus išleista, kol kas nėra žinoma.

Paskutinis projekto etapas – konferencija, kurioje „Imbariečių“ draugija pristatys nuveiktus darbus.

„Imbariečių draugijos“ iniciatyvomis pasidžiaugė ir rajono tarybos narė Dalia Martišauskienė bei Imbarės seniūnas Antanas Turauskis. Atidengę koplytstulpius susirinkusieji neskubėjo grįžti į namus ir dar iškilmingai sugiedojo Lietuvos himną.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas