Pajūrio naujienos
Help
2022 Liepa
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Baseinų vandenį dezinfekuoja be chloro

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-09-21
Pro vandens molekules skaldantį įrenginį per 1 val. prateka 200 kub. m baseinų vandens. Prie įrenginio – „Atostogų parko“ direktorius Ričardas Jovaiša.

Poilsio ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“ Žibininkuose įdiegta komerciniame objekte Lietuvoje pirmoji bechlorė vandens dezinfekavimo sistema. Sukurta šveicarų vandens technologijų ir tyrimų kompanijos „Dryden Aqua LTD“, pažangiausia pasaulyje.

Baseinų vanduo prilygsta geriamajam

„Atostogų parke“ įdiegta kompanijos „Dryden Aqua LTD“ baseinų vandens dezinfekavimo sistema yra pagrįsta hidrolizės būdu, itin ekologiška bei saugi sveikatai, kadangi nenaudojamas chloras, kiti chemikalai. Į „Atostogų parką“ atvykęs „Dryden Aqua LTD“ atstovas Jonathan Sollberger, kalbėdamas apie sistemos veikimo pranašumus, sakė, jog vanduo tampa minkštesnis, atsikratoma cheminių medžiagų skonio ir kvapo. Maudantis tokiame vandenyje neperšti akys, nesausėja plaukai ir oda, mažinama korozijos rizika, pagerėja baseinų darbuotojų sąlygos. Tokio vandens kokybė, J. Sollberger teigimu, prilygsta geriamojo vandens kokybei . „Maudantis „Dryden DAISY+“ filtruotame vandenyje jaučiamas lengvumas, vanduo yra prisotintas deguonies, nėra nemalonaus dilgčiojimo jautresnėse kūno vietose – tai visiškai saugus vanduo vaikams“, – aiškino svečias iš Šveicarijos.

Dezinfekuoja skaldant vandens molekulę

Baseino vandens dezinfekavimo be chloro „Dryden DAISY+“ sistemą sukūrė šveicarų mokslininkas dr. Howard Dryden. Sistemą pripažino tokios tarptautinės organizacijos kaip QA International“, „HACCP Management“. Sistema veikia pagal griežčiausius Tarptautinės vandens pramonės asociacijos WQA pramonės ir aplinkos standartus. Pradžioje jinai buvo taikoma jūrų akvariumų ir delfinariumų vandens dezinfekcijai. Delfinai itin jautrūs vandens sudėčiai.

Lietuvoje „Dryden Aqua LTD“ atstovauja UAB „Optika ir technologija“. Įmonės atstovas N. Buganauskas paaiškino bechlorės vandens dezinfekavimo sistemos veikimą. Vanduo dezinfekuojamas skaldant baseino vandens molekules į dvi dalis, vandeniui tekant pro hidrolizės įrenginį. Įrenginys molekules suskaldo į laisvuosius HO ir H radikalus. Suskaldytas vandens dalelytes laisvieji radikalai suriša su baseino vandenyje esančiais nešvarumais ir iš karto juos pašalina filtrais. Taip pašalinami fosfatai, dumbliai, bakterijos. HO ir H radikalai yra tris kartus stipresni oksidatoriai už chloro molekules.

Per parą baseinų vanduo mažiausiai 10 kartų perpumpuojamas per valymo sistemas.

Vandens molekulės skaldymo metu išsiskiria ir chloro dalelė, kuri palaiko reikiamą chloro kiekį baseinuose, kuris pagal higienos normas gali svyruoti nuo 0,5 iki 3 proc. „Abiejuose baseinuose, kur įdiegta naujoji vandens valymo technologija, nustatėme 1 proc. chloro – tiek reaktorius jo ir priskaldo“, – sakė R. Jovaiša. N. Buganauskas akcentavo, jog per molekulės skilimo reakciją nesusidaro jokių žalingų chloro junginių, skleidžiančių nemalonų kvapą ar kenkiančių sveikatai.

Vandens molekules skaldantis reaktorius užtikrina ir higienos normų nustatytą baseinų vandens pH.

Paslaugos nebrangs

„Atostogų parke“ yra 15 baseinų. Naujoji technologija įdiegta dviejuose didžiausiuose – treniruoklių ir hidromasažiniame. „Bandome ir artimiausiu metu šią technologiją planuojame taikyti valant kitų baseinų vandenį“, – teigė „Atostogų parko“ direktorius Ričardas Jovaiša. Į bechlorę vandens valymo sistemą bendrovė jau investavo apie 30 tūkst. eurų. Tai pradinė investicija. Įdiegti naująją vandens dezinfekavimo sistemą visuose komplekso baseinuose, direktoriaus teigimu, kainuos dar apie 100 tūkst. eurų. Kaip tai paveiks paslaugų kainą? „Paslaugų branginti nesiruošiame, kainos lieka tos pačios. Tai investicija į lankytojų sveikatą, gerovę“, – patikino R. Jovaiša.

Iki naujos technologijos diegimo 15 baseinų dezinfekcijai per ketvirtį sunaudodavo 20 t chloro. Be to, į baseinus dar pilamas chemikalas vandens pH normai (minkštinimui) užtikrinti.

Idėja atkeliavo iš JAE

Šių metų pradžioje į „Atostogų parką“ Žibininkuose buvo atvykusi delegacija iš Jungtinių Arabų Emiratų. Anot R. Jovaišos, svečiai raukė nosis nuo baseinų teritorijoje tvyrojusio chloro kvapo, kuris jiems, čia dirbantiems, buvo įprastas. Atvykėliai ir papasakojo apie pasaulyje vienos pažangiausių Šveicarojos vandens technologijų ir tyrimų kompanijos „Dryden Aqua LTD“ bechlorę vandens dezinfekavimo sistemą. R. Jovaišos turimomis žiniomis, šiuo šveicarų mokslininko išradimu Lietuvoje dar naudojasi viena nuosavą baseiną turinti palangiškių šeima.

„Atostogų parke“ įdiegus naują vandens valymo sistemą, senoji nebuvo išmontuota. „Kol kas palikome atsargai, jeigu nesuveiktų naujoji“, – sakė direktorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas