Pajūrio naujienos
Help
2022 Birželis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar jums aiškios sankcijos dėl Kaliningrado tranzito?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos krašto žmones pasveikino rajono vadovai bei būrelis Seimo narių, tarp kurių ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Šeštadienį Kretingoje įvykusi tradicinė Rudens derliaus ir Moliūgo šventė ūkininkams, tautodailės, amatų bei kulinarinio paveldo puoselėtojams, vietiniams gyventojams ir miesto svečiams padovanojo daug gražių akimirkų.

Draugiškumą parodė seimūnai

Iš Rotušės aikštės scenos, kurioje – kaip niekad daug Seimo narių, žemdirbiams buvo padėkota už visų metų triūsą, buvo pagerbti gražiausiai besitvarkančių sodybų šeimininkai bei labiausiai nusipelniusios kaimo bendruomenės. Tardamas sveikinimo žodį, meras Juozas Mažeika akcentavo, jog savo pasiekimais rajono gyventojai prisideda ir prie valstybės gerovės.

Į gausų būrį šventės dalyvių kreipėsi Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Anot jo, tai, kad ne prieš rinkimus čia atvyko apie 5 procentai seimūnų, rodo jų draugiškumą ir pagarbą kraštams. Seimo pirmininkas prisipažino, jog Kretingoje apsilankė pirmą kartą, o šios šventės pavadinimas primena jo paties žemdirbišką profesiją – yra baigęs agronomijos mokslus.

„Gal kas nežinot, kaip lotyniškai moliūgas? Ogi – kukurbita maksima“, – pastebėjęs, kad šventės tribūna pastatyta netoli prekybos centro „Maxima“, pokštavo V. Pranckietis. Tačiau, anot jo, ne tie žmonės, kurie kalbas lieja iš tribūnų, o tie, kurie į valstybės biudžetą suneša „derlių“, šiandien yra patys svarbiausi. Seimo pirmininkas nepraleido progos pasidžiaugti, kad tas biudžetas pagaliau tapo perteklinis, ir kad Lietuva jau didžiuojasi galėdama mažinti valstybės skolas.

Ūkininkams, kurie ir sunkioms gamtos sąlygoms esant nenuleidžia rankų stengdamiesi užauginti ir išsaugoti derlių, padėkojo Seimo nariai Levutė Staniuvienė bei Antanas Vinkus, pasižadėjęs Kretingai tarnauti, kol nepavargs, o nepavargs tol, kol bus reikalingas. Kraštiečiams jis linkėjo dirbti pagal savo sąžinę ir klestėti.

Pranciškonas brolis Bernardas pašventino derliaus simbolį – juodos duonos kepaliukus, kuriais buvo apdalyti renginio svečiai.

Tarp mero padėkomis apdovanotų už grožio puoselėjimą pavyzdingai prižiūrint bei tvarkant sodybos aplinką buvo kretingiškiai Vilija ir Artūras Vaitkai.

Padėkos geriausiems

Prieš pradėdama gražiausių sodybų šeimininkų pagerbimo ceremoniją, mero pavaduotoja Danutė Skruibienė atviravo, jog, jeigu galėtų, apdovanotų gerokai daugiau. „Važinėdama su komisija mačiau, kokie mūsų rajono žmonės darbštūs ir kūrybingi, kaip tvarkosi, su kokia meile puoselėja savo gyvenamąją aplinką. Bet turėjome vertinti tik po vieną sodybą iš kiekvienos seniūnijos“, – sakė ji.

Už novatorišką, modernų požiūrį į kuriamą aplinką, grožio sklaidą ir originalumą puoselėjant bei gražinant namų aplinką mero padėkos ir Žemės ūkio skyriaus dovanos įteiktos: Genovaitei ir Stasiui Lomsargiams iš Darbėnų seniūnijos, Ninai ir Antanui Sungailoms iš Žalgirio seniūnijos bei Airidai ir Gediminui Stonkams iš Salantų miesto seniūnijos. Už grožio puoselėjimą pavyzdingai prižiūrint bei tvarkant sodybos aplinką apdovanojimai įteikti: Marijonai bei Valerijui Kolomejecams iš Kūlupėnų seniūnijos, Jovitai ir Justinui Malūkams iš Imbarės seniūnijos, Astai ir Sauliui Vaičikauskams iš Vydmantų seniūnijos, Birutei ir Alvydui Lukošiams iš Kretingos seniūnijos, Vilijai ir Artūrui Vaitkams iš Kretingos miesto seniūnijos, Virginijai ir Vidmantui Domarkams iš Kartenos seniūnijos.

Kaimo bendruomenėms buvo skirtos 4 nominacijos. Į nominaciją „Metų ambicija“ pretendavo atkakliausiai užsibrėžto tikslo siekusios bendruomenės. Tarp jų – Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“, Vydmantų bendruomenės centras, Tūbausių ir Senosios Įpilties kaimo bendruomenės. Nugalėtoja paskelbta Senosios Įpilties kaimo bendruomenė.

Nominacija „Metų bičiulė“ skiriama už bendradarbiavimą su kitomis organizacijomis.

Pretendavo asociacija „Pajūrio bendruomenė“, Lazdininkų bendruomenės centras „Lazdininkai“, asociacija „Imbariečių draugija“. Nugalėtoja paskelbta „Pajūrio bendruomenė“.

Dėl nominacijos „Metų bendruomenė“ varžėsi 5 pretendentai, nugalėjo Darbėnų bendruomenė.

„Metų pirmininkas“ buvo renkamas balsuojant internetu. Daugiausiai balsų surinko ir šia nominacija apdovanota Padvarių bendruomenės centro „Trys tvenkiniai“ pirmininkė Ieva Latakienė.

Padėkomis buvo apdovanota ir kiekviena kaimo bendruomenė, pretendavusi į vieną ar kitą nominaciją.

„Metų pirmininkė“ – Padvarių kaimo bendruomenės „Trys tvenkiniai“ pirmininkė Ieva Latakienė.

Kam – šlepečių, kam – medaus ar lašinių

Salantiškių ir imbariškių išpuoštame bendrame seniūnijų kieme, kur devintą prakaitą braukė saviveiklininkai, darbas virė tikrąja to žodžio prasme: kūlupėniškių katile burbuliavo stirnienos sriuba, karteniškių puode kliuksėjo įvairiausių darže užaugusių gėrybių košė, o darbėniškiai kartu su Žalgirio bei Kretingos miesto seniūnijos atstovais stalą nuklojo šaltaisiais patiekalais ir šių metų naujove – pagal Astos Kairienės receptą pagamintais kibinais. „Seniūnijos esame iš anksto susitarusios, kas už ką atsakingos, vaišiname visus, kas į mūsų kiemą užsuka“, – sakė Darbėnų seniūno pavaduotoja Bernadeta Litvinienė.

„Jau ir mudvi paragavome košės – tikras skanumas“, – gyrė iš Baublių į šventę atvažiavusios Violeta Grikšienė ir Olendra Totilienė. Kaimynės džiaugėsi ir mugėje jau pabuvojusios, šio to gero nusipirkusios – mėgstamos juodos naminės duonos, pyragų. „Eisime dar pašmirinėti, gal vėl įdomaus rasime, mugė šiemet platesnė – ir į Vytauto gatvę koją įkėlusi“, – juokėsi jos.

O toje mugėje – kaip įprasta: veltų šlepečių, vilnonių kojinių ir pirštinių, medžio drožinių, odos gaminių, drabužių, vaisių, uogų, daržovių, medaus, lašinių, dešrų, medelių ir vaiskrūmių sodinukų.

„Anąkart vyriškis priėjęs stebėjosi, kad medinė mentelė ar šakutė – brangi. Klausiu, ar alaus šįryt jau išgėrei? Atsako, jog taip. Kiek mokėjai už mažąjį bokalą? Pasirodo, tuos pačius tris eurus, kiek ir mentelė kainuoja. Vadinasi, alui tiek išleisti galima, o buičiai reikalingą daiktą nusipirkti – per brangu“, – juokėsi salantiškis Alioyzas Pocius.

Rūkytais mėsos gaminiais prekiavę Audrius ir Deividas Gadeikiai irgi atviravo, kad pirkėjų šiemet mažiau, gal dėl kilstelėjusių kainų. Už rūkytų lašinių kg jie prašė 7,80 Eur, už kg dešros – 8,70 Eur, už kg nugarinės – 9,80 Eur. „Labai daug darbo įdedame, rūkome tik natūraliai alksnio dūmu, mūsų produktai – patys geriausi“, – neabejojo broliai. Užtat pirkėjų stoka nesiskundė prekiavusieji raugintais kopūstais.

„Po eurą trisdešimt už kilogramą prašau. Paragauja ir perka – raugiant daug kmynų ir meilės įdėjau“, – šmaikštavo Žadeikių kaimo ūkininkė Edita Vasiliauskienė, prie kurios stalo rikiavosi eilutė po eilutės.

„Mugės Kretingoje visada traukia. Su žmona tradiciškai nusipirkome spanguolių, dar – naminių obuolių, kriaušių, dairomės mėgstamo „šimtalapio“, be to, gal, kaip pernai, pamatysime garbaus amžiaus telšiškį tautodailininką, pardavinėjantį iš seno ąžuolo pagamintus dubenėlius riešutams bei saldainiams – bus Kalėdų dovanoms“, – atviravo mugės šurmulyje sutiktas buvęs Pranciškonų, o dabar Palangos Senosios gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas