Pajūrio naujienos
Help
2022 Liepa
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar jums aiškios sankcijos dėl Kaliningrado tranzito?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žemdirbių šventė tolsta nuo savo įvaizdžio

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Šventės
  • 2016-09-27
„Kai manęs paklausia, kas yra laimingas žmogus, atsakau, jog tas, kurį supa laimingi žmonės“, – sakė ceremonijos metu ne kartą į sceną lipusi ir ne vieną apdovanojimą atsiėmusi „Imbariečių draugijos“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė.

Šeštadienį Kretingoje įvykusi rajono žemdirbių Derliaus šventė žmonių skaičiumi buvo menkesnė negu praėjusios, kai mugės metu tarp prekybos paviljonų Rotušės aikštėje vieniems su kitais sunkiai sekdavosi prasilenkti.

Aikštėje karaliavo svetimi prekeiviai

Buvo siūloma ir kičo, ir gražių, originalių tekstilės, odos bei keramikos gaminių, malonių buities smulkmenų, papuošalų, užtat daug mažiau vietos ūkininkų bepardavinėjo savo keptus pyragus, daržoves, sūrius ar mėsos gaminius. Į akis krito tai, kad dauguma prekeivių apskritai buvo ne iš mūsų rajono, o suvažiavę iš svetur – Klaipėdos, Kauno, Panevėžio, Kėdainių, Babtų, Šiaulių, Kuršėnų ar Kretingalės.

„Aš šiemet tyčia nėjau į aikštę. Įsilindau į pogrindį ir protestuoju“, – linksmai porino tautodailininkas Augustinas Zaleckis iš Imbarės seniūnijos.

Su savo medžio drožiniais jis šliejosi seniūnijų kieme, kuris šiemet visoms buvo bendras.

„Vis tiek štai pasidėjau dar ir kelias česnakų galvas. Bet jau ir jas norint parduoti žemės nuosavybės dokumento neužtenka. Pirmi metai, kai Maisto ir veterinarijos tarnyba reikalauja kažkokių pažymų“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo jis.

Pagerbtos buvo ir „Sėkmingiausio naujoko“ titulą pelniusios Tūbausių bendruomenės pirmininkė Irma Andrijaitienė (kairėje) bei Laukžemės bendruomenės pirmininkė Aida Mikutienė. „Laukžemiškiai esame nominuoti už savo Žolinės tradicijas. Penkiolika metų laukėme, kol būsime pastebėti“, – džiaugėsi Aida.

Anksčiau, kai dar seniūnijų kiemeliai būdavo atskiri, pro imbariečių užimamą kampelį nepraeidavo nė vienas praeivis: kaip į namus būdavo kviečiami užsukti, vaišinami seniūnijos moterų pagamintu kastiniu, čia pat katile išvirtomis karštomis bulvėmis su lupena, pačių iš anksto užraugta gira. Ant prekystalio tada rikiuodavosi ir šviežūs varškės sūriai, naminiai pyragai, iš seniūnijos pievų surinkta ir sudžiovinta žolelių arbata.

„Seniūnijos moterys – Stasė Zaleckienė, Petrutė Indriuškienė, Aldona Malevičienė, Gražina Selkauskienė bei daugelis kitų – Derliaus šventės kasmet laukdavo, ruošdavosi jai „nuo dūšios“. O dabar mūsų stalas – apytuštis. Kas tau dėl vienos dienos laiką gaiš, lakstys po tarnybas tų pažymų?“ – svarstė ir „Imbariečių draugijos“ pirmininkė Daiva Stonkuvienė.

Kiemelis – kaip bičių avilys

Darbėniškiui Alvydui Poškiui ši Derliaus šventė – antroji dirbant seniūno poste.

„Palyginau jas – man patinka taip, kaip dabar, kai kiemelis – bendras. Kasdien savo sultyse ir taip verdam, o čia atsiranda proga bendruomeniškumui. Iš anksto pasidalinom pareigomis – kiemelis kaip koks bičių avilys antai nuo ankstyvo ryto dūzgia, smagu žiūrėti: Kartenos ir Kūlupėnų seniūnijos pasirūpino jo puošyba, mūsų seniūnijos moterys iš morkų, svogūnų, pupelių, moliūgų ir šiek tiek mėsos verda šiupinį-košę, o salantiškiai – žuvienę, šaltaisiais užkandžiais pasirūpino Žalgirio ir Imbarės seniūnijų atstovai, už ūkiškąją dalį atsakinga Kretingos seniūnija“, – papasakojo A. Poškys. Seniūnui pritarė specialistė Rima Ridikienė – esą anksčiau saviveiklininkai prie savo atskirų palapinių vienas už kitą garsiau melodijas „liurlindavo“, susikalbėti neleisdavo, o dabar linksminasi ir kitus linksmina pasikeisdami.

Tuo tarpu Rotušės aikštėje pasibaigus Vytauto Kubilinsko vadovaujamų Kretingos kultūros centro armonikininkų pasirodymui, kretingiškiai ir miesto svečiai ėmė būriuotis arčiau scenos, kur netrukus turėjo prasidėti oficialioji kasmetinės rajono Derliaus šventės dalis, kai už subrandintą derlių padėkojama gamtai, o už triūsą nusilenkiama žemdirbiui, po to laukė ansamblio „Jonis“ koncertas.

Padėkos raštą meras Juozas Mažeika įteikė Kūlupėnų bendruomenės centro pirmininkei Jūratei Mačernienei.

Pasveikino klebonas ir valdžia

Palaiminimo žodį į šventę susirinkusiems tarė Kretingos klebonas Antanas Blužas, pasveikino Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, rajono meras Juozas Mažeika.

Mero teigimu, žemdirbiui metai niekada nebūna lengvi – esą jei laiku pasėjai, tai dar nereiškia, kad laiku ir nupjausi. Šiemet grūdų kokybę kaip reikiant paveikė gausūs lietūs. Nepaisant to, geresnis ar prastesnis derlius – jau aruoduose, tad galima ramiai laukti žiemos.

J. Mažeika pasidžiaugė rajono artojų pasiekimais – Antanas Duoblys bei Kazys Genčius dalyvavo respublikinėse varžybose ir išgarsino rajoną, savo plūgų kategorijose laimėję pirmąsias vietas.

Šiemet – rinkimų į Seimą metai. Šventėje šmėžavo su savo rinkėjais iš arčiau susipažinti ir simpatijas pelnyti panūdę kandidatai. Meras rajono gyventojus ragino išsirinkti pačius geriausius atstovus.

Skuodo rajono meras Petras Pušinskas kretingiškius žemdirbius pakvietė į tokią pat šventę, spalio 8 d. vyksiančią Skuode, gerų emocijų palinkėjo ir sveikinimą atsiuntęs Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Lietuvos žemės ūkio ministrės patarėja Danguolė Starkuvienė ministrės Virginijos Baltraitienės padėkos raštus už iniciatyvumą įteikė Kretingos seniūnijos daržovių augintojams Giedrei ir Rimantui Uosiams bei mėsine galvijininkyste besiverčiantiems Ingai ir Mariui Jasams iš Žalgirio seniūnijos.

Simbolinis šermukšnio medelis iš vicemerės Danutės Skruibienės rankų perduotas bendruomeniškiausio titulą pelniusio Vydmantų bendruomenės centro tarybos nariui Sauliui Garjoniui.

Pagerbė bendruomenes ir gražiausių sodybų šeimininkus

Šie metai – dar ir Bendruomenių metai. Vicemerė Danutė Skruibienė pasidžiaugė, kad mūsų rajone bendruomenės auga, tobulėja. Savivaldybės surengtame konkurse nominacija „Bendruomeniškumas – mūsų jėga“ buvo nominuotos asociacijos „Imbariečių draugija“ ir „Pajūrio bendruomenė“, Erlėnų bendruomenės centras „Erlėnai“, o nugalėtoju tapo Vydmantų bendruomenės centras „Vydmantai“.

Nominacija „Jaunatviškiausia bendruomenė“ nominuotos „Pajūrio bendruomenė“, Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“, nugalėtoju pripažintas Kartenos bendruomenės centras „Kartena“.

Nominacija „Sėkmingas naujokas“ nominuotos Kretingos m. Jauryklos parko, Parąžės „Medvalakio“, Rubulių kaimo bendruomenės, nugalėtoja tapo Tūbausių kaimo bendruomenė.

Nominacijoje „Sveikuolių bendruomenė“ nugalėtoju pripažintas Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“, o nominuoti buvo ir Budrių kaimo bendruomenė, Jokūbavo bei Juodupėnų bendruomenių centrai.

Nominacijoje „Tradicijas puoselėjanti bendruomenė“ nominuotos asociacija „Imbariečių draugija“, Laivių bendruomenės centras „Laiviai“, Laukžemės kaimo, Salantų miesto ir Senosios Įpilties bendruomenės, nugalėjo Kurmaičių kaimo bendruomenės centras „Kurmaičiai“.

Sūnaus Sauliaus ir marčios Jolantos, apdovanotų už gražiai tvarkomą sodybą, sėkme džiaugėsi Magdutė Kazbaraitienė (dešinėje) iš Imbarės seniūnijos.

Visiems nominantams buvo įteikti Nevyriausybinių organizacijų tarybos bei mero padėkos raštai ir simboliniai šermukšnių medeliai.

Šventės metu buvo pagerbti ir gražiausių sodybų šeimininkai.

Už originaliausią aplinkos tvarkymą dovanomis ir padėkos raštais įvertinti Kartenos seniūnijoje gyvenantys Danguolė ir Arvydas Klovos; už sodybos planavimo išraiškingumą ir mažosios architektūros elementų panaudojimą aplinkoje – Irena ir Antanas Baltriukai iš Salantų seniūnijos; už želdinių įvairovę ir jų puoselėjimą – Nijolė ir Petras Zaborai iš Žalgirio seniūnijos; už tradicinių elementų išsaugojimą sodyboje – Irena ir Jonas Benečiai iš Kūlupėnų seniūnijos; už naujos sodybos dekoratyvų, novatorišką sutvarkymą ir senų elementų išsaugojimą – Jolanta ir Saulius Kazbaraičiai iš Imbarės seniūnijos; už savitą, „auksinių rankų“ puoselėjamą sodybos aplinką – Edita ir Steponas Jokšai iš Darbėnų seniūnijos; už sodybos gyvenamosios aplinkos vientisumą – Birutė Zabitauskienė iš Kretingos seniūnijos; už kruopščiai tvarkomą sodybos aplinką – Virginija Šleiniutė ir Daiva Šleiniutė iš Kretingos miesto seniūnijos.

„Džiaugiamės, kad šiemet turėjome ir puikių šventės rėmėjų. Tai – bendrovės „Kretingos grūdai“, „Lytagra“, „Litagra“ ir „Agrochema“, Kretingos kredito unija, Živilės Mikaitės įmonė“, – sakė Kretingos rajono Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas