Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tradicinės Jurginės sugrįžo į Kretingą

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Kultūra
  • 2016-04-15

Apsukusios laiko ratą į Kretingą sugrįžo tradicinės Jurginės – į respublikinę 25-ąją liaudiškų kapelų šventę Kretingos rajono kultūros centras rajono žiūrovus sukvies balandžio 25 dieną 17 val. Jurginių botagą parsivežę iš Nidos, kretingiškiai Jurgines organizuos ketvirtąjį kartą.

„Tas botagas – mūsų krašto meistrų darytas, o ant koto rievių – įrašas, kas ir kuriais metais rengė Jurgines. Užgimusios Klaipėdoje prieš 25 metus dar gyvam esant kompozitoriui Jurgiui Gaižauskui, Jurginės taip ir keliauja ketvirtį amžiaus po Žemaitijos regioną – kur vyks kapelų šventė, iš esmės priklauso nuo iniciatyvos tų kultūros centrų, kurie ir stovėjo prie šventės ištakų“, – teigė Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus, vienas iš šventės sumanytojų bei organizatorių. Be jo, respublikinei liaudiškų kapelų šventei gimti padėjo Klaipėdos universiteto docentas Vytautas Alenskas, klaipėdietė Janina Zvonkuvienė, raseiniškis Gintautas Grigolis, „Blindos polkos“ autorius Vilimas Malinauskas, Raseinių Magdė – ilgametė šių švenčių vedėja Virginija Našlėnienė bei kiti kapelų ar kultūros centrų vadovai, išsikėlę tikslą populiarinti bei gryninti liaudiškos muzikos žanrą. P. Razmaus pastebėjimu, ši šventė buvo sumanyta kaip alternatyva sprendimui kapelų nebekviesti į Dainų šventes. Nors kapelos Dainų šventėse buvo „praleistos“ vos kartą ar du, unikali – per regioną iš scenos į sceną keliaujanti – šventė ir jas rengiantis iniciatyvinės grupės branduolys išliko, tradicija nenutrūko, o žiūrovą prie liaudiškos muzikos priartina stipriausi krašto kolektyvai, geriausi šio žanro atlikėjai.

Koncerto dalyviai – šventėje koncertuos 9 kapelos – atliks po 3 kūrinius, o renginio pabaigoje turėtų suskambėti specialiai Jurginėms J. Gaižausko sukurta daina „Mūsų gimtinė“ bei neoficialiu kapelų himnu tapęs to paties kompozitoriaus „Rožės žiedelis“.

Be šventės šeimininkės – Kretingos rajono kultūros centro liaudiškos kapelos „Lakštingelė“, kuriai ir vadovauja P. Razmus ir kuri ne per seniausiai paminėjo savo 25 metų kūrybinį jubiliejų, – mūsų žiūrovui koncertuos Mažeikių r. Tirkšlių kultūros centro „Subatvakaris“, Kelmės „Kelmynė“, Skuodo „Bartuva“, Klaipėdos miesto „Senoliai“, Šilalės r. Bijotų laisvalaikio salės kapela „Bijotaičiai“, Nidos „Agila“, Šiaulių rajono „Salduva“ ir Birštono „Lendrūnas“.

„Su kai kuriais kolektyvais – „Bartuva“, „Agila“, „Salduva“ – mus sieja ilgametė draugystė, ir jų pasirodymais nesyk esame džiuginę kretingiškius. Smagu, kad į koncertą atvyks senokai pas mus bekoncertavę „Subatvakaris“, „Kelmynė“, „Lendrūnas“, matysime, kaip žiūrovai priims pirmą kartą pas mus atvykstančius „Bijotaičius“, – šventės dalyvius pristatė P. Razmus.

Anot jo, renginio sėkmę turėtų nulemti ir kapelų savitumas: Tirkšlių „Subatvakaris“ stengiasi išlaikyti tradicinį kapelų muzikos žanrą, „Kelmynė“ – kolektyvas, tęsiantis muzikines šeimos tradicijas ir turintis tradicines Stasines, Klaipėdos „Senoliai“, nors yra vyresnio amžiaus žmonių kapela, visada išsiskiria energija, yra unikalūs savo linksmumu, su „Bijotaičiais“, kurie savo kraštą garsina per „Duokim garo!“, kretingiškiai vis susitinka jų tradiciniame „Šilų aidų“ konkurse, „Lendrūnas“ – vadovaujamas žemaičio, bet nenutolęs nuo Dzūkijos krašto tradicijų, Skuodo „Bartuva“, Šiaulių „Salduva“ ir Nidos „Agila“ – kolektyvai, visada išsiskiriantys savo profesionalumu bei atsakomybe prieš žiūrovą.

Kapelų pasirodymus į visumą susies šventės vedėjai – Sigita Dirmeitienė ir Donatas Žilinskas, kurie primins Jurginių papročius, reikšmę, apeigas. Scenografiją kuria centro dailininkė Jūratė Jonauskienė ir scenografas Andrius Gaubys.

„Šventė skirta liaudiškai muzikai populiarinti, o kad ji nepraranda savo klausytojo, įrodo ir tai, kad bilietai į šį renginį mūsų kasoje jau „tirpsta“, – pasidžiaugė Kretingos rajono kultūros centro direktorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas