Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Archajiškoje dvasioje – su futurizmo idėjomis

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Kultūra
  • 2015-11-03

Grožio ilgesiui pašvęstas antrasis Kretingos dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ išsiskleidė netikėtais rakursais: atidarymo vakarą puošė ir klasikinė muzika, ir šiuolaikinės mados viražai.

Kretingos rajono Garbės pilietis Antanas Vinkus, sveikindamas muziejaus direktorę Vidą Kanapkienę, perdavė festivalio globėjo Premjero Algirdo Butkevičiaus pažadą gruodžio19 d. dalyvauti jo uždarymo renginiuose.

Į elegantiškos žvakių šviesos nutviekstą Baltąją salę įžengus grafams – aktoriams Virginijai Kochanskytei ir Juozui Pociui – Kretingos dvaro menų festivalis „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ kretingiškiams atsivėrė jaunųjų muzikuojančių talentų ir Egidijaus Radžiaus teatro aktorių etiudais, nukėlusiais į Tiškevičių epochą, kurią kretingiškiams sugrąžino festivalio krikštatėviai – muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, Kretingos rajono Garbės pilietis, klubo „Kretingos krašto ainiai“ prezidentas, Premjero patarėjas Antanas Vinkus ir menine išmone žaižaruojanti festivalio meno vadovė Šarūnė Petruškevičienė.

Festivalio globėjo Premjero Algirdo Butkevičiaus sveikinimą ir linkėjimus nuo muziejaus mecenato, akademiko, Kretingos rajono Garbės piliečio Vlado Algirdo Bumelio perdavęs A. Vinkus perpildytai salei svečių akcentavo, jog šis festivalis tarnauja žinia visai Lietuvai, kad kretingiškiai – nepaprastai kūrybiški ir mylintys meną.

Į Kretingos dvaro menų festivalį atvyko ir dvariškių lydimi grafai – aktoriai Virginija Kochanskytė ir Juozas Pocius.

„Šiemet mūsų laukia įspūdingi, sielą gaivinantys ir nuskaidrinantys renginiai. Iki pat šventų Kalėdų skambės prakilni muzika, garsiai ir tyliai bus ištartas poezijos žodis, dailininkai, fotografai plačiai atvers duris į savo kūrybos parodas. Tai tik dar sykį paliudija, kad nuo seno Kretinga užima ypač garbingą vietą Žemaitijos žemėlapyje“, – kalbėjo A. Vinkus, primindamas, kad dalis iki gruodžio 19 d. išsitęsiančių festivalio renginių bus dedikuoti 80-metį švenčiančiam Kretingos muziejui, šiemet atsikračiusiam dvaro visumą bjaurojusio sovietinio priestato.

Anot A. Vinkaus, Kretingos muziejus – tikras kultūros švyturys ir amžinas paminklas šio krašto šviesuoliams grafams Tiškevičiams, primenantis jų indėlį į kultūrą bei švietimą.

Tradiciniu tampančio festivalio lankytojus ir sumanytojus sveikindamas miesto šeimininkas meras Juozas Mažeika pasidžiaugė Kretingos vizitine kortele tampančiu renginiu, leidusiu pažinti dvarų kultūrą.

„Grafo Juozapo Tiškevičiaus tikslas buvo saugoti ir branginti tai, kas žmogų taurina ir kilsteli virš kasdienybės. Manau, kad to siekia ir dvaro menų festivalio šeimininkai. Šis kelias veda mus į bendrystę, nes čia matau tuos žmones, kurie vertina ir puoselėja meną, muziką, grožį bei estetiką“, – kalbėjo J. Mažeika.

Atidarymo renginių nepraleido administracijos direktorius Virginijus Domarkas, vicemerė Danutė Skruibienė, Seimo narė Jolita Vaickienė, linkėjusi festivaliui tapti reikšminga tradicija.

Iškilmingą nuotaiką savo vaidybos, poezijos ir klasikinės muzikos etiudais kūrė Egidijaus Radžiaus teatro aktoriai ir Kretingos meno mokyklos talentai.

„Muziejus – tai pasakojimas. Kuo daugiau mes įsiklausome, išgirstame, tuo geriau pažįstame save“, – atrasti pažinimo džiaugsmą linkėjo J. Vaickienė.

Lapkričio 28 d. muziejaus jubiliejaus iškilmėms paskyrusi, 35-erius metus jam vadovaujanti Vida Kanapkienė tikino, kad šiai atminties saugojimo institucijai neabejingų kraštiečių susitelkimas ir palaikymas užaugino jam sparnus, sugrąžino į dvarą senas tradicijas, kai garbinamas pažinimas, kai globojami menai, o dvaro parke klesti rožynai.

„Aš dvarą matau dar puikesnį ir, jeigu mes visi dar labiau suglausime pečius bei protus, manau, kad stebuklų bus dar daugiau“, – tikino V. Kanapkienė, antrajam dvaro menų festivaliui iš rėmėjų surinkusi per 9 tūkst. eurų, beveik pusę sumos – 4 tūkst. eurų – jam skyrė V. A. Bumelis.

„Iš šių lėšų galime finansuoti ne tik profesionalių menininkų kolektyvų pasirodymus ar pildyti ekspozicijas. Pinigus planuojame panaudoti labai racionaliai – paremdami mūsų garsiųjų menininkų, tokių, kaip kraštietis grafikas Kęstutis Balčikonis, kūrybinius užmanymus. Kretingai reikalinga kuo daugiau meno ženklų. Tegu triumfuoja grožis“, – kalbėjo V. Kanapkienė.

Ryški, fantastinių motyvų prisodrinta vyriškų rūbų kolekcija „MeditSpace“ – labiausiai apdovanotas Evaldo Valantiejaus darbas, sulaukęs dėmesio Lietuvos ir užsienio festivaliuose.

Tuo tarpu renginį vedę grafai sufleravo muziejaus menėje regintys baltą fortepijoną ir pianistus virtuozus Petrą Geniušą bei pasaulį užkariavusią Mūzą Rubackytę. Iš Baltosios salės, lyg iš šimtmečių glūdumos, festivalio meno vadovė Š. Petruškevičienė kvietė į šiuolaikiškai sužibusį Žiemos sodą, kuriame liejosi pop-klasikos projekto „El Fuego“ dainos, kvepėjo nišiniais Aisčio Mickevičiaus kvepalais, o improvizuotu podiumu žengė futurizmo idėjų prisodrintos kraštiečio Evaldo Valantiejaus rūbų kolekcijos „MeditSpace“ modeliai.

„Ši kolekcija skirta vyrams, tačiau aš joje gvildenu ne vieną temą, – pristatydamas savo kūrybą kalbėjo E. Valantiejus, pasirodęs po festivalio „Ikra mada“ vėliava, su kuriuo šiemet bendradarbiauja dvaro menų festivalis. – Mada yra filtras, kuris reaguoja į viską, kas vyksta pasaulyje. Šiandien savo modeliais kalbu apie tai, kad žmogus gali būti iš kur nori, kas nori, atrodyti kaip nori, bet apsirengę tam tikrais drabužiais mes visada turime galimybę susilieti ir paslėpti tai, kas esame iš tikrųjų.“

Jungiamąja praeities ir ateities motyvų grandimi festivalyje tapo po muziejus parodų erdves paklajoti kvietusi fotografo Vyto Karaciejaus meninės fotografijos paroda „Būties miražai“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas