Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vis dažniau ir garsiau visuomenė žiniasklaidą „kala prie kryžiaus“ už tai, kad esą rodomas pernelyg didelis dėmesys kriminalams, kraupioms avarijoms, nelaimėms. Kita vertus, ta pati visuomenė kelia tik kriminalinių leidinių ir TV laidų reitingus, ieškodama krauju permirkusių temų ir atidžiai sekdama garsiausių bylų herojų likimus. Juk jų, o ne svarbių laimėjimų mokslo, meno ar sporto srityse pasiekusių tautiečių pavardės yra linksniuojamos ir privačiuose žmonių pokalbiuose.

Psichologė-psichoterapeutė Jelena Dementjeva mano, kad žmonės blogomis naujienomis domisi vedami savisaugos jausmo – tikimasi sužinoti, koks pavojus gresia ir kaip jo būtų galima išvengti.

Apie tai, kodėl mus traukia blogos naujienos, sutiko pasikalbėti psichologė-psichoterapeutė Jelena Dementjeva.

- Ar tikrai žmones labiau traukia blogos naujienos negu geros?

- Manoma, kad neigiami dalykai, taip pat – ir blogos naujienos, žmonėms sukelia stipresnes, aišku, – neigiamas, emocijas. O žmonės kartais yra linkę ieškoti stipresnių įspūdžių, pavyzdžiui, žiūrėti siaubo filmus, lankytis atrakcionų parkuose.

- Ar blogos naujienos tėra informacinis šlamštas? O gal jos gali būti ir naudingos?

- Domėjimąsi blogomis naujienomis galima paaiškinti ir tuo, kad mes kreipiame daugiau dėmesio į tai, kas potencialiai gali būti mums pavojinga. Sužinojęs tokias naujienas, žmogus labiau susirūpina savo saugumu ir imasi tam tikrų priemonių, kad blogiems įvykiams užbėgtų už akių ir nuo galimų pavojų apsaugotų save, artimuosius. Tačiau tuomet yra labai svarbus kitas aspektas – negalima išgąsdinti žmogaus ir palikti jį su baime, nerimu, bejėgiškumu, neviltimi, kitais kilusiais neigiamais jausmais. Būtina suteikti ir kitą – gerą - žinią: kaip žmogus gali apsisaugoti nuo pavojaus, kur kreiptis pagalbos atsitikus nelaimei ir pan.

- Kodėl blogos naujienos sklinda greičiau?

- Dėl tos pačios priežasties – savisaugos sumetimais žmonės yra imlesni informacijai apie pavojų. Gaisro ar kitokios nelaimės atveju pranešimo greitis gali būti gyvybiškai svarbus.

- Populiaru sakyti, kad lietuviai džiaugiasi, jei kaimyno namo stogas dega. Ar tikrai žmonės yra linkę džiaugtis kitų nelaimėmis?

- Abejoju, ar žmonės yra linkę džiaugtis kito nelaime. Manau, kad tokiame „džiaugsme“ yra daugiau pykčio ir pavydo. O pyktis ir pavydas kito sėkmei kyla tada, kai žmogus pats jaučiasi nelaimingas. Sėkmingas, savimi pasitikintis žmogus į nelaimę reaguoja adekvačiau – su užuojauta, noru padėti, pagalbos siūlymu.

- Kas yra bloga naujiena? Juk tą pačią žinią apie nelaimę žmonės gali suvokti visai skirtingai.

- Didžiąja dalimi tai priklauso nuo žinios pateikimo. Apie nelaimę galima pranešti trumpai, santūriai, pagarbiai nukentėjusių žmonių atžvilgiu, o galima šią žinią pateikti su tragizmo, bauginimo ir mistifikavimo elementais. Labai svarbu pranešant blogas žinias nesukelti papildomai skausmo ir neigiamų emocijų.

- Kodėl kai kurie žmonės ieško tik blogų naujienų, pvz., skaito kriminalinius laikraščius, žiūri TV laidas apie kriminalus?

- Matyti neigiamus dalykus aplink save yra daug paprasčiau negu teigiamus. Yra sakoma, kad būti optimistu – sunkus kasdienis darbas. Jei jo nedirbsime, liksime pesimistais.

- Esama žmonių, kurie didžiuojasi, kad savo namuose neturi televizoriaus, neskaito laikraščių – esą taip jie atsiriboja nuo blogų naujienų. Kaip manote, ar tai geras būdas apsaugoti save nuo blogų žinių?

- Nereikia pulti į kraštutinumus – laikyti žmones nežinioje apie pavojingas situacijas yra taip pat blogai, kaip ir kraupinti nusikaltimų detaliais aprašymais.

- Šiuo metu populiarėja „pozityvių žinių“ judėjimai, pavyzdžiui, tam tikruose internetiniuose portaluose pateikiamos tik teigiamos naujienos. Kaip vertinate tokią idėją? Ar tai neiškreipia suvokimo apie realų pasaulį?

- Suaugusieji turi galimybę rinktis informaciją ir „dozuoti“ neigiamų žinių kiekį. Puiku, kad yra žmonių, kurie, pavyzdžiui, patys renkasi informaciją internete, o ne priima informacijos srautą, kurį transliuoja TV. Ypač svarbu nuo šokiruojančių žinių saugoti jautrią vaikų psichiką. Tėvai turėtų pasirūpinti tuo, ką jų vaikas išgirsta ir pamato, neužkraudami atsakomybės vaikų emociniu saugumu pasirūpinti žiniasklaidai.

- Ar verta atsiriboti nuo blogų naujienų?

- Manau, kad kartais mums tikrai pritrūksta pozityvaus požiūrio į gyvenimą. Tačiau neverta pulti į kraštutinumus – juk pasaulis nėra nei juodas, nei baltas - jame labai daug spalvų. Svarbu jas visas matyti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas