Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Grybai – pavojinga ir skani pagunda

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2010-10-01

Virti, kepti, marinuoti, sūdyti, džiovinti: šį rudenį grybus buvo galima ruošti įvairiausiais būdais – gamta nepaigailėjo šių miško skanėstų. Turtingi mineralų, vitaminų kvapnūs grybai taip ir vilioja pietums jų įsidėti didesnę negu dera porciją. Tačiau gydytojai ir specialistai įspėja: persivalgymas - ne tik nuodėmė, – gardūs grybai gali ir į ligoninę nuvyti.

Šiemet itin dosnus grybų sezonas nesibaigė – prisiekę grybautojai dar laukia grybų „derliaus“.

Apsinuodijimai būna skirtingi

„Grybai yra labai maistingas maisto produktas, kuriame gausu baltymų, vitaminų, mineralų. Tačiau atsargiai: grybai – sunkus maistas. Todėl nerekomenduočiau jo valgyti vaikams, sergantiems lėtinėmis skrandžio, kepenų, žarnyno, inkstų, širdies ligomis. Grybų nepatartina valgyti ir seniems ar mažai judantiems žmonėms. Kadangi grybai sunkiai virškinami, nereikėtų jų valgyti vakare, prieš miegą. Ir svarbiausia – kad ir kaip skanu, reikia jausti saiką“, - patarė „Kretingos šeimos medicinos centro“ šeimos gydytojas Algimantas Žeiba.

Jis pasakojo, kad per penkerius jo praktikos metus nepasitaikė atvejo, kad kreiptųsi pacientai, apsinuodiję grybais. Tačiau ištikus tokiai nelaimei į šeimos gydytojus kreiptis ir nereikėtų, nes tikslas – artimiausias priėmimo skyrius.

„Apsinuodijimas grybais gali būti dvejopas. Apsinuodyti galima netinkamai paruoštais grybais – tokiu atveju po kiek laiko prasideda vėmimas, pykinimas, galvos ar pilvo skausmas. Daug rimtesnis yra apsinuodijimas nevalgomais grybais. Vėlgi žmogų kankina pykinimas, viduriavimas, galvos ir pilvo skausmai. Tada seka šviesusis periodas, kai ligonis pasijaučia lyg ir geriau. Tačiau tuo metu jau irsta kepenys. Po dviejų dienų prasideda kraujavimas. Bet kurio apsinuodijimo atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytojus“, - sakė A.Žeiba.

Pavojingiausias – grybų ir alkoholio derinys

Pasak A.Žeibos, palyginus su apsinuodijimu daug dažnesnis negalavimas yra dėl per didelio kiekio grybų sutrikusi virškinimo sistema. Tokiu atveju pagrindiniai pagalbininkai yra fermentai ir vanduo. Tačiau prieš juos geriant reikia įsitikinti, ar tikrai kamuoja tik persivalgymas.

„Kiekvienas iš mūsų mėgstam papiktnaudžiauti grybais, nes jie labai skanūs, tačiau tuo žavėtis nereikėtų“, - sakė „Kretingos šeimos medicinos centro“ gydytojas Algimantas Žeiba.

„Labai svarbu žinoti, kad suvalgius grybų atsiradę negalavimai – tikrai ne apsinuodijimas. Mat apsinuodijus griežtai draudžiama gerti vandenį – jis padeda kraujui dar greičiau įsisavinti nuodus. O sutrikus virškinimui, atvirkščiai, reikia gerti daug skysčių, pasistengti išsivemti, išgerti virškinimą gerinančių fermentų“, - patarė A.Žeiba.

Anot jo, neretai dėl negalavimų grybai būna mažiausiai kalti – nors jų suvalgyta ir nemažai.

„Ypač žmogaus organizmui žalingas yra grybų ir alkoholio derinys. Grybai su spirgučiais, alkoholis, tada vėl grybai – griežtai patarčiau to nedaryti. Šie du produktai vienas kitą pastiprina, o grybai - ir taip sunkus maistas. Geriant alkoholį didėja apetitas, taigi ir grybų tokiu atveju suvalgoma daugiau. O užtenka visai nedaug. Kad ir kaip skanu, bet reikia įvertinti riziką: grybų ir alkoholio kokteilis grasina rimtais sveikatos sutrikimais. Žmogus, grybus užgeriantis alkoholiu, rizikuoja susigadinti kepenis ir kasą“, - kalbėjo A.Žeiba.

Gydytojas patarė nepamiršti, kad net ir geriausi grybai gali kelti pavojų, jei yra netinkamai nuvalyti ir apdoroti.

„Surinktus grybus reikia labai švariai nuvalyti ir nuplauti, kad neužsikrėstume botulizmu, išvengtume bakterijų. Nors yra ne vienas būdas, kaip paruošti grybus žiemai, saugiausias yra marinavimas su actu ir druska. Prieš valgant žiemai paruoštus grybus reikėtų atidžiai apžiūrėti stiklainio dangtelį – jei šis išsipūtęs, grybų, šiukštu, valgyti negalima. Jų valgyti negalima ir tada, jei yra pakitęs kvapas ar matosi pelėsis. Paruoštus grybus reikėtų suvalgyti kuo greičiau“, - patarė A.Žeiba.

Maistingumu prilygsta mėsai ir daržovėms

Nors turi pavojingų savybių, grybai stebina savo maistingumu. Dar prieš porą dešimtmečių buvo kalbama ir rašoma, kad grybas – jokios maistinės vertės neturintis produktas. Tačiau naujausi tyrimai įrodė: grybai yra labai maistingi ir vertingi.

„Tinkamai pagaminti grybai savo savybėmis ir sudėtimi niekuo nenusileidžia mėsai ir daržovėmis. Grybuose gausu baltymų. Kadangi jie auga miške, juose daug mineralų ir vitaminų. Labiausiai naudingas savybes išsaugo džiovinti grybai, o maistingiausia grybo dalis – kepurėlė. Svarbu grybų nerinkti prie kelio – reikėtų paėjėti į miško gilumą bent pusę kilometro, nes grybai sugeria sunkiuosius metalus“, - sakė A.Žeiba.

Jis patarė rinkti tik gerai žinomus grybus, turguose jokiu būdu nepirkti marinuotų ir džiovintų šių miško gėrybių, nes neaišku, kokie tai grybai. „Gerai žinomi grybai bei saikas – ir vis dar besitęsiantis grybų sezonas nesukels problemų“, - kalbėjo A.Žeiba.

  • • Grybo maistinę vertę lemia klimato sąlygos, augimo vieta, metų laikas.

    • Grybai turi tiek pat fosforo, kalio ir kalcio, kaip ir žuvis. Tačiau grybai turi labai mažai riebalų ir angliavandenių.

    • Grybai turi geležies, mangano, kobalto, vario, cinko. Juose gausu B grupės vitaminų, vitaminų C, A, fermentų. Net 80 proc. grybo sudaro baltymai, o grybuose aptinkama aminorūgštis lecitinas neleidžia organizme kauptis cholesteroliui.

    • Maistui nereikėtų naudoti šalnų pakąstų grybų – juose baltymai yra pradėję irti, prisikaupę nuodingų medžiagų.

    • Grybus kepti ir virti reikia ant silpnos ugnies, emaliuotuose induose, uždengtus ir ne ilgiau kaip pusvalandį. Mat ilgiau kepti ar virti grybai yra sunkiau virškinami, sumažėja jų maistinė vertė.

    • Organizmas lengviau pasisavina grybus, jei jie – smulkiai supjaustyti.

    • Džiovinti grybai vertingas medžiagas gali išsaugoti keletą metų – jei yra laikomi stikliniuose ir sandariuose induose.

    • Sūdytus ir marinuotus grybus reikia suvalgyti per metus – vėliau jų kokybė gali būti abejotina. Sūdytų grybų galiojimo laikas – 3-4 mėnesiai.

    • Grybus reikia kepti tik svieste.

    Viliaus Matulionio, Kretingos ligoninės priėmimo skyriaus vadovo, komentaras

    - Per visą šį grybavimo sezoną neturėjome nė vieno paciento, besiskundžiančio, kad apsinuodijo grybais. Tačiau erkių per tuos grybus turėjome sočiai: buvo atvejų, kai per dieną sulaukdavome penkių ar šešių grybautojų, kurie iš miško grįžo ne tik su grybais, bet ir su erkėmis. Apsinuodijimo grybais simptomai lengvai atpažįstami: žmogus vemia, viduriuoja, jį kankina pilvo skausmai. Tokiu atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytojus. Jokiu būdu nereikia gydytis patiems – geriau savo sveikatą patikėti profesionalams. Paprasčiausias būdas išvengti nemalonumų dėl grybų – rinkti tik gerai žinomus ir išbandytus. Nežinomais grybais geriau tik pasigrožėti, nes gražūs grybai gali būti labai nuodingi. Be abejonės, labai svarbu grybus gerai nuvalyti ir tinkamai termiškai apdoroti.


    Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas