Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepilnamečių nusikalstamumas tarpsta po gailesčio ranka

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2009-10-02
Senosios Įpilties gyventojus Gintautą Rusį ir jo motiną Stanislavą Rusytę šokiravo nepilnamečio agresyvus elgesys. Tačiau, nenorėdami gilinti konflikto, jie nusprendė pareiškimo nerašyti.

„Žinau, kad tu man nieko negali padaryti. Kitaip – mes klūpėtume taip, kaip dabar tu“,- į prašymus nebemušti ir palikti ramybėje 40 metų Gintautui Rusiui atrėžė nepilnametis.

Įpiltiškis G.Rusys iki šiol negali patikėti, kad praėjusią savaitę jis vidury dienos buvo sumuštas kaimynystėje gyvenančio vaikino. G.Rusio manymu, jo užpuolikas nėra sulaukęs nė pilnametystės.

G.Rusys pasakojo, kad spyrį koja į nugarą pajutęs tada, kai lipo iš autobuso Senojoje Įpiltyje. Nuo smūgio vyras išgriuvo ant šaligatvio, o rankose laikyti maišai su maisto produktais pabiro.

Ant žemės parkritusį vyrą vaikinas apspardė.

„Tokių vaizdų ir mirdama nepamiršiu“,- sakė G.Rusio motina 78 metų Stanislava Rusytė, kuri iš to paties autobuso spėjo išlipti anksčiau ir matė įvykius. Moteris bandė maldyti jaunuolį, tačiau šis stvėrė jai už atlapų ir pagrasino nesikišti.

Įsismarkavusio jaunuolio nesudrausmino ir visą laiką šalia stovėjęs jo pusbrolis.

Jaunimas atsitraukė ir nuėjo iki Senosios Įpilties parduotuvės tik tada, kai G.Rusys vėl trumpam įlipo į autobusą.

Bet vos G.Rusiui su motina susirinkus pakelėje išmėtytus daiktus, jaunuoliai grįžo atgal. Mušeika G.Rusį dar kartą „pavaišino“ spyriais.

Pasigailėjo jaunuolio

G.Rusys ir jo motina mano, kad jaunuoliai buvo apsvaigę – tai išdavė jų raudonos, „stiklinės“ akys. Be to, jie jau autobuse buvę agresyviai nusiteikę: užkabinėjo mokinius, įlipusius Darbėnuose.

Tačiau kodėl nepilnametis savo auka pasirinko jį – G.Rusiui paslaptis.

G.Rusiui iki šiol maudžia sumuštas kūno vietas, gali būti, kad teks kreiptis ir į medikus.

Nuostolių patyrė ir G.Rusio motina – išsimėčius daiktams, dingo jos piniginė su 200 Lt.

„Tik nerašyk pareiškimo“,- susipratęs, ką padarė, G.Rusiui pagrasino užpuolikas. Nors vyras apie įvykį pranešė policijai, tačiau atsisakė parašyti pareiškimą.

„Pasigailėjau jaunų žmonių, nesinori dar labiau gilinti konflikto. Nenoriu jiems pakenkti. Tikiu, kad jie susipras ir pasikeis į gera. Kad tik daugiau mūsų neužkliūtų“,- sakė G.Rusys.

Apie įvykį G.Rusys pats telefonu pranešė nepilnamečio motinai. Tačiau jos reakcijos nesulaukė. Atsiprašyti kaimynų neatėjo ir patys jaunuoliai.

Autobuso vairuotojas Antanas Tarvainis patvirtino, jog toks incidentas buvęs Senojoje Įpiltyje. „Mačiau, kaip vaikinas ir vyras kibo vienas kitam į skvernus, o moteris ėmė rėkti. Tačiau kodėl kilo konfliktas, negaliu pasakyti“,- sakė A. Tarvainis.

Jo teigimu, kartais vairuotojams tenka raminti įsiaudrinusius jaunus keleivius. „Kartą dvi panos kibo viena kitai į plaukus autobuse. Jos liovėsi tik tada, kai užrikau, jog baigtų, nes išmesiu iš autobuso. Autobuse liko ir merginos plaukų sruoga. O vienam vairuotojui teko erelius ir į skyrių vežti“, - prisiminė A. Tarvainis.

Galima ir susitaikyti

Tačiau nukentėjusieji, neparašydami pareiškimo, suriša rankas pareigūnams toliau tirti įvykį. Daugiausia, ką jie gali padaryti, – tik pakalbėti su skriaudikais.

„Jei toks elgesys nesulaukia jokios reakcijos, kas gali garantuoti, kad tas jaunuolis taip pat nepasielgs antrą kartą? Nefiksuodami įvykių, jų netirdami patys auginame nepilnamečių nusikalstamumą“,- sakė Kretingos rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Rimas Jonaitis, kuris pastarąjį atvejį traktuotų kaip viešosios tvarkos pažeidimą, už kurį numatyta baudžiamoji atsakomybė.

R.Jonaičio teigimu, nukentėjusiojo pozicija yra reikšminga – jam sutinkant galima su skriaudiku susitaikyti ir pradėjus ikiteisminį tyrimą, ir jau teisme.

„Kaltinamasis turi pripažinti kaltę, atlyginti žalą arba susitarti dėl jos atlyginimo. Be to, yra pagrindo manyti, kad jis daugiau nenusikals. Tačiau net ir susitaikius, kaltinamasis bent metus turi būti „šventas“ – kitaip teismas pradeda ir šį, ir naujus nusikaltimus nagrinėti iš naujo. Tačiau pabuvoti teisme, atsisėsti į kaltinamųjų suolą, matant tėvams, kitiems susirinkusiesiems, tikrai nėra malonu“,- sakė R.Jonaitis.

Populiariausios – vagystės

Tačiau ir skirdamas bausmes nepilnamečiams, teismas pirmenybę teikia auklėjimo priemonėms, o ne laisvės atėmimo bausmei. Siekiama, kad taip nepilnametis grįžtų į doros kelią.

Baudžiamosiose bylose atsakomybėn patraukiami asmenys nuo 16 metų, o už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus – ir nuo 14 metų. Šio amžiaus paaugliai patys atsako ir už vagystes.

Būtent dėl vagysčių daugiausia nepilnamečių ir pakliūva į teisėsaugininkų akiratį. Pernai užfiksuotos 33 nepilnamečių vagystės, o užpernai – 6.

Apskritai pernai nusikalstamumas mūsų rajone buvo išaugęs: 50 nepilnamečių padarė 65 nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, o 2007 metais – 21 nepilnametis nusikalto 21 kartą.

2008 metų „rekordai“ – vienas nepilnametis turėjo atsakyti už 10 nusikalstamų veikų, dar vienas – už 9, o dar penki savo „sąskaitoje“ turėjo po 3 nusikalstamas veikas.

Dažniausiai nepilnamečiai „pasižymi“ Kretingos mieste, daug rečiau – rajono kaimuose.

Nusikalsta ir „normalių“ šeimų vaikai

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Margevičienė teigė neretai susidurianti su tokiais atvejais, kai žmonės nutyli apie nusikalsti linkusius vaikus.

„Visuomenė lyg ir norėtų, kad netinkamai besielgiantys vaikai būtų nubausti, tačiau pati suranda šimtus priežasčių nedalyvauti. Taip vaikai nesulaukia pasekmės, jiems tarsi parodoma, kad nusikalsti galima. Be to, nieko nežinant apie tokius vaikus, negalime jiems ir padėti“,- sakė A.Margevičienė.

Jos teigimu, nusikalsti linkę vaikai nėra paliekami likimo valiai. Tiesiog jiems skiriamomis bausmėmis stengiamasi auklėti, ugdyti, pakeisti elgesį.

Nepilnamečiai, kurie nelanko mokyklos, vartoja alkoholį, kitas psichiką veikiančias medžiagas, kitaip netinkamai elgiasi ar yra nusikaltę, registruojami į socialinės rizikos vaikų sąrašą. Iki liepos 1 dienos šiame sąraše buvo 66 vaikų pavardės.

A.Margevičienė teigė, kad tik penktadalis šių vaikų auga socialinės rizikos šeimose, kur girtaujama, smurtaujama ir pan.

Tėvai nemato bėdų

Šiais, į Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistų akiratį patekusiais, vaikais nuolat domimasi, analizuojamos jų blogo elgesio priežastys ir pan. Jei tėvų priežiūros nebepakanka, Socialinės paramos skyrius skiria socialinį darbuotoją.

„Viena svarbiausių socialinio darbuotojų užduočių – skatinti vaiką mokintis, rasti veiklos. Tačiau šis darbuotojas dirba ne tik su vaiku, bet ir visa jo šeima. Tėvai mokomi tinkamai reaguoti į vaiko elgesį“,- sakė A.Margevičienė.

Jos teigimu, neretai tėvai pavėluoja ieškoti pagalbos, pastebėjus pirmuosius vaiko netinkamo elgesio ženklus.

„Kai paprašau tėvų charakterizuoti savo vaiką, dažniausiai sulaukiu atsakymo, esą šis yra geras, nuoširdus, tik pasiduoda draugų įtakai. Taip kaltė yra tarsi permetama kitiems. Ir tik vienas kitas suaugęs žmogus pripažįsta, kad su savo atžala turi problemų, tik nežino, kaip jas išspręsti. Jei statistika teisinga ir tėvai vaikui per dieną skiria tik 7 min., tai pastebėti pakitusį elgesį – neįmanoma. „Atsimerkti“ tėvus priverčia tik kvietimas apsilankyti pas ikiteisminio tyrimo pareigūną“,- kalbėjo A.Margevičienė.

Sudaryta darbo grupė

Anot A.Margevičienės, vaikais, kurie elgiasi netinkamai, rūpinasi ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos Prevencinio darbo koordinavimo grupė, kurioje dirba įvairių institucijų specialistai. Į šią darbo grupę gali kreiptis tėvai, policija, mokykla arba Vaiko teisių skyrius.

Specialistai, vadovaudamiesi Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymu, nusprendžia, kokią priemonę paskirti nusižengusiam nepilnamečiui. Pavyzdžiui, jis gali būti įpareigotas lankyti Dienos veiklos centrą, mokytis ir pan.

Jei tokios minimalios priežiūros nepakanka, nepilnametis toliau nusikalsta, jis gali būti atiduotas į stacionarų socializacijos centrą. Tam reikalingas ir teismo leidimas.

* Jei nepilnamečiui mažiau negu 14 metų, už neauklėjimą gali būti nubausti tėvai: pirmą kartą - įspėjimu, antrą kartą – bauda iki 400 Lt.

* Nepilnamečiui, kuriam 14-16 metų, padarytas nedidelis chuliganizmas arba chuliganizmas, tyčinis suaugusiųjų garbės ir orumo žeminimas gresia bauda tėvams arba globėjams (rūpintojams) nuo 50 iki 100 Lt.

* Girtų nepilnamečių iki 16 metų pasirodymas viešosiose vietose, taip pat jų gėrimas alkoholinių gėrimų „įkainojamas“ bauda tėvams arba globėjams (rūpintojams) nuo 50 iki 100 Lt.

* Už tai, kad girti pasirodė viešosiose vietose, vartojo alkoholinių gėrimų, 16 – 18 metų nepilnamečiams skiriama bauda nuo 30 iki 50 Lt.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas