Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

„Juodieji archeologai“ siaubė Kretingos kapinynus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2009-07-10

„Juodaisiais archeologais“ vadinami senovinių kapų niokotojai įsisuko į Kretingos rajono kapinynus. Kultūros paveldo departamento (KVD) specialistai nustatė, jog šį pavasarį specialiais metalo detektoriais jie išnaršė septynis kapinynus.

Po to, kai buvo demaskuoti du nusikaltėliai, kasinėję kapinyną prie Apuolės piliakalnio, Skuodo rajone, ir aptikti „juodo“ jų darbo įrankiai bei radiniai, pareigūnai rado ir neseniai nuniokotą Kašučių – Dubašių kapinyną mūsų rajone.

Kultūros paveldo specialistai nusprendė patikrinti ir kitus penkiolika mūsų rajono kapinynų.Buvo nustatyta, kad dar šeši jų – Ankštakių Senkų, Genčų, Joskaudų, Kurmaičių, Nagarbos Jazdų ir Jazdų dvarvietės - buvo ne kartą niokojami ir kasinėjami „juodųjų archeologų“.

„Pastebėjome tendenciją, kad yra niokojami senieji – VIII – XIV a. - kuršių kapinynai. Šis vikingų laikotarpis itin domina ne tik Baltijos šalių, bet ir Skandinavijos kolekcionierius. Tie žmonės žinojo, ką daro. Jie nėra šiaip vagišiai, kartu su perpardavinėtojais ir kolekcionieriais, tai - gerai informuota ir istoriją išmananti nusikalstama grupuotė“, - kalbėjo KVD Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas.

Manoma, kad ta pati grupuotė veikia tarptautiniu mastu: vertybės grobstomos ir iš Latvijos kapinynų.

Anot L.Kavaliausko, buvo patikrinta 15 Liepojos rajono senkapių: 6 iš jų taip pat aptikti nuniokoti. Nusikaltėlių braižas – tas pats.

L.Kavaliauskas įsitikinęs, kad imtis tokios veiklos nusikaltėlius paskatino Lietuvos nacionaliniame muziejuje,Vilniuje, veikusi paroda „Kuršiai – baltų vikingai“, kurioje buvo eksponuoti radiniai iš kuršių kapinynų, taip pat – ir Kretingos rajono senkapių. Buvo pateiktas ir žemėlapis su senkapių bei piliakalnių nuorodomis.

Visus šiuos įvykius tiria policija. „Netolimas metas, kai visuomenei bus pateikta sensacinga medžiaga. Materialinę radinių žalą įmanoma nustatyti, tačiau mokslinę - kultūrinę – neįmanoma. Tūkstantmečius tie radiniai išgulėjo žemėje, archeologai metų metais atsargiai valo sluoksnį po sluoksnio, o piktadariai viską sunaikina per kelias valandas, - kalbėjo L.Kavaliauskas. - Įstatymas numato baudžiamąją atsakomybę, tačiau materialinės – ne. Sovietmečiu galiojo tvarka, pagal kurią niekadėjas baudžiamas ir „per piniginę“ - žala buvo nustatoma pagal formulę: 1 kv.m. nuniokoto ploto indeksuojamas iš atitinkamo laikmečio“.

Todėl, specialistas tikino, dabar jų tarnyba inicijuoja įstatymo pakeitimus, kad galiotų baudžiamoji ir materialinė atsakomybė už niokojamus senkapius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas