Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vaikams nesaugu net savuose namuose

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2009-07-03

Šiurpinanti statistika: vaikai dažniausiai susižeidžia savo namuose, o nelaimingų atsitikimų skaičiumi Lietuva – tarp „prizininkių“ Europos Sąjungoje. Nelaimių riziką galima sumažinti tinkamai įrengus namus.

Viena dažniausių nelaimingų atsitikimų rūšių, kurią patiria vaikai Lietuvoje – skendimai. Tėvai neturėtų pamiršti, jog šis pavojus jų atžaloms gresia ir namų kieme įrengtame baseine.

Kol vaikai džiaugiasi vasara, tėvai neturėtų savo budrumo „išleisti atostogų“. Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Violetos Lukoševičienės pastebėjimu, vaikai traumas dažniausiai patiria namuose – vietoje, kuri, atrodo, turėtų būti jiems saugiausia.

„Namų aplinką kuria tėvai – jie ir turėtų pasirūpinti, kad ji būtų saugi vaikui. Tai nėra lengva, bet pasirūpinus atsargumo priemonėmis, nelaimingų atsitikimų rizika sumažinama 75 proc. Kartais pamirštama, kad vaikai aplinką suvokia kitaip negu suaugusieji ir įvertinti daugelio pavojingų faktorių yra tiesiog nepajėgūs. Kuo mažesnis vaikas, tuo grėsmių jam yra daugiau“, - kalbėjo V.Lukoševičienė.

Pastebėta, kad dažniausiai nelaimingi atsitikimai ištinka tas šeimas, kuriose sutrinka įprasta kasdienybė: yra atostogų arba švenčių metas, sulaukiama svečių, arba vaikas pats pas ką nors svečiuojasi ir pan. „Nelaimių padaugėja ir šeimose, kur gimsta dar vienas vaikas, arba šeimą sukrečia krizė, pavyzdžiui, sunkiai suserga artimas žmogus. Tada suaugę šeimos nariai nukreipia dėmesį į atsiradusius rūpesčius, praranda budrumą, o vaikas tarsi lieka šešėlyje“, - sakė V.Lukoševičienė.

Prieš porą metų atliktas tyrimas „Vaikų mirtingumo ir sužalojimo priežasčių analizė“ parodė, kad vaikų mirtingumas dėl traumų ir nelaimingų atsitikimų Lietuvoje yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje.

„Rezultatai liūdni: Lietuva pirmauja per eismo įvykius žuvusių vaikų bei savižudybių skaičiais Europos Sąjungoje. O mūsų šalies vaikų skendimų ir apsinuodijimų skaičiai yra vieni didžiausių“, - sakė V.Lukoševičienė.

Daugiausia vaikų Lietuvoje žūva per eismo įvykius, antrąją vietą juodojoje statistikoje užima skendimai, trečiąją – savižudybės.

„Tipiška situacija: motina eina per gatvę, abiejose rankose nešdama po pirkinių krepšį. Jai iš paskos žygiuoja 2-3 metų vaikas. Šis tarp skriejančių automobilių jaučiasi saugus – juk priekyje mato savo motiną. Tačiau mažylis negali numatyti, kokiu greičiu važiuoja mašinos ir kokią grėsmę jos kelia. Nežinia, kas vaikui gali šauti į galvą – jis juk gali pasukti visai kita kryptimi. To nuspėti negali ir vairuotojai. Panašių situacijų – apstu“, - sakė V.Lukoševičienė.

Skirtingo amžiaus vaikų grupėje dominuoja nevienodos traumų ir nelaimingų atsitikimų rūšys. Pavyzdžiui, mažiems vaikams yra didesnė rizika nudegti ar apsiplikyti karštu vandeniu. „Apie 2 tūkst. vaikų kasmet patiria įvairius nudegimus. Dažniausiai vaikai nusipliko karšta arbata, kava, sriuba ar garais. Saugantis tokių nelaimių tėvams nepakanka vien drausti – svarbu ir patiems pasirūpinti, kad virdulys ar puodas būtų mažyliui nepasiekiamoje vietoje. Ištirta, kad virtuvė ir vonios kambarys vaikams yra pavojingiausios vietos namuose“, - sakė V.Lukoševičienė.

Pašnekovės manymu, mūsų šalyje dar nėra įprasta pasirūpinti namų aplinkos saugumu: net pertvaromis apsaugotų laiptų retai kur pamatysi. Galimų grėsmių sąrašas ilgas: langai, rozetės, netinkami baldai, net ir žaislai. Todėl suaugusieji turėtų atidžiu žvilgsniu apžiūrėti namus ir mažylius nuo pavojingų vietų apsaugoti.

„Skandinavijoje saugiai aplinkai yra skiriamas ypač didelis dėmesys. Apie galimas grėsmes vaikams mąsto ne tik jų tėvai, bet ir verslininkai: gamina pritaikytus baldus, įvairias apsaugas viryklei, santechnikos įrenginiams ir pan. Mūsų šalyje informacijos apie tai kol kas mažai. Tačiau viena santechnika prekiaujanti bendrovė jau siūlo specialius vožtuvus, apsaugančius nuo galimybės apsiplikyti karštu vandeniu. Juk bežaisdamas vaikas gali atsukti per karštą vandenį“, - kalbėjo Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Ji patarė pasirūpinti, kad vaikams nepasiekiamoje vietoje būtų vaistai, alkoholis, buitinė chemija. „Neretai jų pakuotės, flakonai yra spalvingi, todėl vaikams gali atrodyti patraukliai. Pavojingos medžiagos turėtų būti „po raktu“ arba aukštai lentynoje“, - sakė V.Lukoševičienė. Jos teigimu, šiemet mūsų rajone dvejų metų mergaitė buvo apsinuodijusi alkoholiu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas