Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos rajono Barzdžių kaime gimęs ir augęs Antanas Mineikis prisimena, kad visi jo kaimo vyrai garsėjo kaip stipruoliai: kilnodami svorius varžydavosi, kada tik įmanoma. Tad septyniasdešimtmetis vyras sako, kad nesusižavėti jėga negalėjo. Galiūnų kaime užaugęs vyras rungėsi ne tik keldamas sunkiausius akmenis ar šieno kūges. Jo stiprumu stebėjosi visa tuometinė Sovietų Sąjunga.

Barzdžių kaime gimęs ir užaugęs Antanas Mineikis, ir sulaukęs septyniasdešimties metų, lengvai žongliruoja kelių dešimčių kilogramų svarmenimis.

Vienas įdomiausių A.Mineikio gyvenimo etapų yra vieneri metai, praleisti Kijevo cirke ant scenos. Ten vyras savo penkiolikos minučių pasirodymu sukeldavo įvairiausias reakcijas: vieni aikčiodavo iš susižavėjimo, kiti – šiurpdavo, treti netikėdavo, kad jaunas vyras gali žongliruoti tokio sunkumo svarmenimis.

A.Mineikis prisimena, kad į darbą, reikalaujantį jėgos ir itin stiprios sveikatos, jį atvedė trauma.

„Galima sakyti, kad cirko artistu tapau per atsitiktinumą. Tarnavau inžinerinėje techninėje kariuomenėje Ukrainoje, Dniepropetrovske. Statydavome tiltus per upes. Būryje buvome apie 40 lietuvių, ir dauguma mėgo sportuoti. Tarp jų buvo ir imtynininkų, ir boksininkų, sunkumų kilnotojų. Kadangi nuo pat vaikystės buvau įpratęs užsiimti jėgos pratimais, sportuodavau ir kariuomenėje. Tačiau kartą per imtynes susižalojau kelio girnelę ir atsidūriau ligoninėje“, - pasakojo A.Mineikis.

Toje pačioje palatoje traumą gydėsi jėgos žonglierius Nikolajus Černovas. Pamatęs ištreniruotą A.Mineikio kūną ir sužinojęs, kad šis kilnoja sunkumus, cirko artistas ėmė įkalbinėti vyrą ateiti į cirko trupę.

„1965 metais iš kariuomenės grįžau gyventi į Klaipėdą. Ten veikė saviveiklininkų cirko grupė. Treniravausi. Vilniuje buvo surengta cirko numerių peržiūra. Ten užėmiau pirmąją vietą. Vilniuje dar kartą sutikau N.Černovą. Šis vėl ėmė įkalbinėti, kad parengčiau cirko numerį. Tuomet nuvykau į peržiūrą Maskvoje. Mano parengtas numeris toks buvo vienintelis. Galutinai apsisprendžiau būti Kijevo cirko artistu“, - kalbėjo A.Mineikis.

Cirkas keliaudavo po visą Ukrainą, buvo užsukęs ir į kitas Sovietų Sąjungos šalis. Visuose miestuose ir kaimuose A.Mineikio pasirodymas sulaukdavo ovacijų. Iš pradžių scenoje vyras žongliruodavo vienu 32 kilogramus sveriančiu svarmeniu. Po to paimdavo po vieną į abi rankas. Pasirodymo įtampa vis augdavo, nes A.Mineikis žongliruodavo penkiais svarmenimis iš karto. Publika nutildavo, kuomet vyras visus 160 kg kartu sudėjus sveriančius svarmenis pakeldavo mažuoju rankos pirštu.

O pasirodymo kulminacija sukeldavo ne tik nuostabą, bet ir skepticizmą: ar įmanoma 160 kilogramų svorį pakelti dantimis?

„Kiekvieno pasirodymo metu atsirasdavo tokių, kurie netikėdavo, kad tai įmanoma. Baigęs pasirodymą, paimdavau svarmenį ir numesdavau ant scenos krašto. Kiekvienas netikintis galėdavo įsitikinti, kad mano pasirodymas – ne fiktyvus“, - sakė A.Mineikis.

Jis prisimena, kad tuomet cirkas buvo labai populiarus, pritraukdavo pilnas sales žiūrovų. Jiems A.Mineikis pasirodydavo kasdien, o per šventes surengdavo ir po tris pasirodymus. Kartu su juo savo triukus rodydavo oro ir dviračių akrobatai, klounai, artistai, vaikščiodavę ant lyno, merginos, kurios viena kitą mėtydavo ore.

Cirko numeris, kurį Antanas Mineikis atlikdavo su penkiais 32 kilogramų svarmenimis, atimdavo publikai žadą.

„Cirko artistai pasirodymo metu gyvendavo viešbučiuose. Gaudavau 200-240 rublių algos. Tuomet tai buvo geras atlyginimas. Tekdavo labai daug treniruotis, nes jėgą, išsivysčiusius raumenis pasiekiau tik darbu – nenaudodamas jokių papildų. Tada įprasti pietūs būdavo du antrieji patiekalai, duona ir stiklinė grietinės. Neteko patirti didelių traumų – tik kartais iš rankų išsprūdęs svarmuo prasmegdavo scenoje, išmušdamas skylę. Sugadinau tik priekinius dantis – jie išdilo nuo svorio kilnojimo“, - kalbėjo A.Mineikis.

Būdamas 28-erių jis nusprendė išeiti iš cirko. Kadangi nebuvo baigęs Maskvos cirko mokyklos, traumos atveju nebūtų turėjęs jokių garantijų.

„160 kilogramų sveriantiems svarmenims kelti naudodavau specialų kandiklį. Tačiau nuo tokio svorio bet kada galėjau išlūžti žandikaulį. Kadangi nebuvau diplomuotas cirko artistas, patyrus traumą cirko vadovai nebūtų galėję man skirti kokio nors kito darbo. Todėl grįžau į Lietuvą, į Klaipėdą“, - pasakojo A.Mineikis.

Jis buvo įgijęs jūreivio motoristo specialybę, vėliau baigė Leningrado neakivaizdinę jūreivių mokyklą, dirbo šturmanu–mechaniku, paskutinius dešimt metų iki pensijos – kapitonu-mechaniku buksyriniame laive.

Tačiau A.Mineikis nenustojo ugdyti cirke įgytų įgūdžių: 1967 metais tapo absoliučiu tarptautinių atletinės gimnastikos varžybų čempionu. Tai šiais laikais prilygtų pasauliniam kultūrizmo čempionatui. 2004 metais Pasaulio fitneso čempionate vyresnių negu 60 metų grupėje užėmė pirmąją vietą.

Vos prieš du mėnesius A.Mineikis Europos kultūrizmo pirmenybėse vėl tapo čempionu.

„Septyniasdešimtmečių grupėje buvau vienintelis dalyvis. Profesionalus sportas sveikatos nesuteiks. Tačiau nuolatinis judėjimas yra geros savijautos šaltinis. Norėdamas išsaugoti sveikatą išėjau iš cirko. Tačiau iki pat šiol tris kartus per savaitę treniruojuosi su svarmenimis, kasdien bet kokiu sezonu į darbą važiuoju dviračiu. Iki pat šiol mano kraujo spaudimas – kaip jaunystėje, vis dar tebesveriu 88 kilogramus“, - sakė septyniasdešimtmetis.

A.Mineikis pasakojo, kad norint nepriaugti nereikalingo svorio, reikia nuolat judėti, o iš valgio porcijos atimti trečdalį maisto.

„Labai svarbu yra nepersivalgyti ir valgyti įvairų maistą. Dabartiniai kultūristai savo raumenyną užsiaugina vartodami papildus ir valgydami aštuonis kartus per dieną. Mano laikais kultūristo formą pasiekdavome tik darbu. Ir dabar valgau tik tris kartus per dieną ir būtinai per dieną išgeriu vieną litrą pieno. Reikia valgyti ne tiek, kiek nori, o tiek, kiek reikia“, - sakė A.Mineikis.

Dabar vyras per gyvenimą įgyta sporto patirtimi dalijasi su kitais. Apie stiprų Kretingos rajono Barzdžių kaimą A.Mineikis pasakoja ir savo anūkui.

„Prisimenu, kaip vaikystėje žavėdavausi stipriais vyrais ir pats norėdavau toks būti. Dabar stengiuosi, kad anūkas taip pat judėtų ir būtų sveikas“, - kalbėjo A.Mineikis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas