Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Violeta TURAUSKAITĖ

Kretingos rajono savivaldybės tarybos opozicijos lyderė

Praėjo pirmieji dabartinės Kretingos rajono savivaldybės tarybos kadencijos darbo metai. Savivaldybės veikla taip sustyguota, kad sprendimų priėmimo galią turi Tarybos valdančioji dauguma, o vykdymo, nuo šios kadencijos pradžios, Savivaldybės meras.

Merų pozicijas sustiprino Seimas, pakeitęs savivaldos įstatymą. Pagal atnaujintą įstatymą Savivaldybės taryba, kurią pas mus sudaro 25 nariai, nusprendžia dėl svarbiausių strateginių Savivaldybės veiklos krypčių, patvirtina metinį Savivaldybės biudžetą, t. y. duoda užduotis vykdomajai Savivaldybės valdžiai – administracijai ir jos galvų galvai – merui. Meras dabar yra atsakingas už biudžete suplanuotų lėšų teisingą, tikslinį panaudojimą. Anksčiau už tai atsakė Savivaldybės administracijos direktorius. Ši kadencija pirma, kai meras vadovauja Savivaldybės tarybai nebūdamas jos narys. Ir sustiprinus mero galias jo veikimo laisvę saisto politinių jėgų pasiskirstymas Savivaldybės taryboje. Šiuo atžvilgiu antrą kadenciją Kretingos rajono savivaldybės meru išrinktam Antanui Kalniui dabartinės kadencijos pirmais metais susiklostė labai palankios aplinkybės: jo politine užuovėja tapo 17 Tarybos narių sudaryta valdančioji koalicija, iš kurių net 11 yra politinio komiteto Kretingos krašto, kuriam priklauso ir A. Kalnius, nariai. Tačiau pirmiems metams iš ketverių praėjus A. Kalnius su ištikimais politiniais bendražygiais užlipo antrąkart ant to paties grėblio. Ankstesnės kadencijos pradžioje meras A. Kalnius turėjo 18-os Tarybos narių valdančiąją koaliciją, kuri subyrėjo. Tąsyk valdančiuosius pirmi paliko penkiese buvę konservatoriai-krikščionys demokratai. Šios kadencijos pradžioje neištvėrė ir iš daugumos pasitraukė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Tarybos nariai: Vitalija Valančiutė, Tomas Abelkis ir Arūnas Merkelis. Ankstesnė valdančioji koalicija subyrėjo, dabartinė byra dėl tos pačios priežasties – A. Kalnius su „kraštiečiais“ anksčiau ar vėliau ima ignoruoti koalicijos partnerius, nebesitaria su jais dėl sprendimų, uzurpuoja valdžią ir buldozeriu stumia savo sprendimus. Štai ką rajono žmonės šiandieną turi vietoj „kraštiečių“ ir A. Kalniaus per rinkimus žadėto veiklos skaidrumo, tarimosi su visuomene ar bent jos labiausiai suinteresuotomis grupėmis, su visais Tarybos politikais.

Pirmų kadencijos metų įvykiai Kretingos rajono savivaldybėje patvirtino, kad demokratinėje Lietuvos valstybėje, o tuo pačiu mūsų Savivaldybėje, didžiausią galią turi čia gyvenantys pilietiški žmonės, be kurių ir pati aktyviausia Tarybos opozicija būtų bejėgė. Neabejingi savo žemei, jos ateičiai gyventojai ir šiais pirmais kadencijos metais ne kartą stabdė valdžios buldozerį, privertė valdančiuosius atsitraukti. Žmonėms pasipriešinus, valdantieji turėjo atšaukti savo sprendimą dėl rajono pirminių sveikatos priežiūros centrų sujungimo, nors nepripažino suklydę, atsitraukimą aiškino nenoru priešinti bendruomenę. Tą pačią atsitraukimo priežastį valdantieji ir A. Kalnius skelbė, kai žmonės juos privertė atsisakyti metanolio ir vandenilio pramonės vystymo Auksūdžio kaime Darbėnų seniūnijoje. Apgalvotai ar ne valdantieji į Savivaldybės Strateginį veiklos planą buvo įrašę pagalvės mokesčio įvedimą. Naujo mokesčio našta būtų gulusi ant nakvynės paslaugas rajone teikiančio turizmo verslo. Verslininkams apie tokio mokesčio įvedimą iš Savivaldybės nė užuominų nebuvo, nekalbant apie diskusijas su jais dėl mokesčio reikalingumo, galimos naudos. Sukilę verslininkai įrodė, kad tokiam mokesčiui Savivaldybė yra nepribrendusi, o valdantiesiems vėl teko atsitraukti. Šią situaciją glaistyti bandoma sudarius darbo grupę turizmo plėtros rajone galimybių paieškai, į ją pakvietus ir prieš pagalvės mokestį protestavusius verslininkus.

Dabartinės kadencijos Taryboje buvo priimtas sprendimas teikti nemokamas viešojo transporto paslaugas visame rajone. Praeitoje kadencijoje tokia lengvata buvo suteikta tik važiuojantiems Kretingos autobusų parko maršrutais Kretingoje. Kai žmonės jau po visą Savivaldybę autobusais važiuoja nemokamai, valdantieji šokosi svarstyti Savivaldybės viešojo transporto vizijas, kai tą padaryti reikėjo bent prieš įdiegiant paskutinę lengvatą. Nuoseklumo nėra ir prijungiant Kretingos turgų prie „Kretingos komunalininko“. Jau eilę metų nuostolingai dirbanti Savivaldybės įmonė Kretingos turgus prie „Kretingos komunalininko“ jungiama nesuformavus jokios turgaus vizijos „Kretingos komunalininko“ sudėtyje. „Kretingos komunalininkas“ išsilaiko iš gyventojų mokamos rinkliavos už buitinių atliekų tvarkymą, Kretingos miesto seniūnijai skiriamų Savivaldybės biudžeto lėšų Kretingos miestui tvarkyti. Klausimas – kas dengs Kretingos turgaus nuostolius turgui esant „Kretingos komunalininko“ sudėtyje? Gyventojai ar seniūnija iš miestui tvarkyti skiriamų asignavimų? Atsakymo ilgai laukti neteks, jį pamatysime po metų „Kretingos komunalininko“ veiklos finansinėse ataskaitose. Reikėjo turgaus vizijos, kaip jį išraukti iš nuostolio, reikėjo pasukti dėl to galvas, bet kai jos nesisuka ar sukasi sunkiai, problemą lengviausia spręsti eilinį kartą naštą perkeliant Savivaldybės biudžetui, gyventojams.

Veikti mažumoje, opozicijoje ir būti įsitikinusiam šios veiklos prasmingumu nėra lengva, nes valdantieji suderintu balsavimo mygtukų paspaudimu nubraukti gali visas tavo pastangas, siūlymus Savivaldybės problemoms spręsti, sklandžiam darbui užtikrinti. Tarybos mažumos atstovai nuolat teikia siūlymus, pataisas Tarybos sprendimų projektams tobulinti, valdantieji visų jų atmesti nedrįsta. Įdomu, kad daugelis valdančiųjų Tarybos posėdžiuose pirmus kadencijos metus prasėdėjo lyg į burnas vandens prisisėmę. Ar valdantieji Tarybos nariai besigilina į svarstyti jiems pateikiamus sprendimų projektus? Gal yra suvaržyti kažkokių susitarimų viešai nereikšti savo nuomonės, kad nekiltų abejonių dėl valdančiosios koalicijos vienybės.

Dabartiniu metu opozicija susitelkusi dėl labai svarbių sprendimų: rajono kelių, gatvių tvarkymo eilės sudarymo, lėšų jų remontams paskirstymo tvarkos, taip pat daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų tvarkymo lėšų kompensavimo tvarkos nustatymo. Opozicijai pareikalavus, kad šių klausimų sprendimo projektai turi būti išdiskutuoti su suinteresuotomis gyventojų grupėmis, Savivaldybės administracija sprendimo projektą dėl kelių, gatvių remonto pateikė peržiūrėti seniūnijoms. Projektą dėl daugiabučių kiemų tvarkymo, kaip buvome patikinti, susipažinti, išdiskutuoti davė tų namų atstovams, tačiau pakalbėjus su vienu kitu jų, paaiškėjo, kad aptarti projektą pakvietė ne visus, o dalyvavusieji nusivylė, kad neatsižvelgė į jų pasiūlymus. Šią savaitę Kretingos Topolių rajono daugiabučių gyventojai piktinosi, kad už Savivaldybės pinigus tvarkomi įvažiavimai į daugiabučius, kuriuose gyvena Savivaldybės valdžioje esantys žmonės, kai iš kitų gyventojų, dargi automobilių neturinčių pensininkų reikalaujama kompensuoti kiemų ir įvažiavimų į juos tvarkymo išlaidas. Teisinga būtų, jei įvažiavimus į visus daugiabučius „užlopytų“. Ir neteisybę reikia ištaisyti.

Svarbiausias nuolatinis opozicijos darbas, rūpestis – Savivaldybės biudžeto lėšų panaudojimo kontrolė, atliepti visų rajono gyventojų lūkesčius, klausytis ir išgirsti kiekvieno balsą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas