Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Diena, kai žolynai prašosi nuskinami

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Šventės
  • 2013-08-20

Svečių manymu, teisūs laukžemiškiai, teigdami, jog nė vienas kitas kaimas ar miestas visoje Žemaitijoje – o gal net Lietuvoje - neturi taip įspūdingai švenčiamos Žolinės, kaip Laukžemė. Čia Žolinė yra tapusi tradicine – surengta jau dvyliktą kartą – ir įspūdingiausia kaimo vasaros švente.

Šventės vedantieji Aida Mikutienė ir Donatas Žilinskas paragino jaunuosius laukžemiškius išdalinti svečiams paskanauti per Žolinę pašventintos duonos.

Žmonės suplūdo iš apylinkių

Į atokiai Kretingos rajono pakraštyje įsikūrusį Laukžemės kaimą, kuriame - vos per 200 gyventojų, į Žolinės atlaidus Šv. Andriejaus bažnyčioje žmonės plūdo iš aplinkinių kaimų, o po jų sugrįžę namo ir sužiūrėję gyvulius, vakare vėl rinkosi linksmintis į aikštę prie naujųjų parapijos namų.

„Labai laukiam šios vasaros pabaigtuvių šventės: smagu išeiti į žmones, nemokamai pasiklausyti koncertų. Kiek atsimenu, mano jaunystės laikais žmonės eidavo tik į atlaidus, o po jų – namo: į laukus ar prie gyvulių, nebuvo jokių linksmybių“, - kalbėjo laukžemiškė Elena Vyšniauskienė.

Iš Darbėnų atvykusios Genutė Malonienė su drauge Zinaida sakė, kad nors savo miestelyje ir turį savo tradicines Petrines, bet mėgstančios atsilankyti ir kaimyninių kaimų šventėse, o ypač - laukžemiškių Žolinėje.

Įpiltiškis Povilas Lengvys su savo jaunystės draugu kretingiškiu Algiu Grikpėdžiu juokavo, kad su Laukžeme nuo seno turį savų reikalų – kažkada abiejų kaimų bernai plakdavęsi dėl mergų. Bet kadangi įrodė, kad įpiltiškės – geresnės, o šiandien ir jie - nebe jaunikliai, dabar jau galį visi draugiškai susieiti. Visi sutelpa vienoj bažnyčioj: pašventinę žolynus, vakare linksminasi, senas sąskaitas pamiršę. Abu džiaugėsi geras žmonas suradę, o jų sutuoktinės Danutė Grikpėdienė ir Birutė Lengvienė tik šypsojosi ir ranka mojo į savų vyrų pagyras.

Švęsti Žolinę prisirinko keli šimtai saviškių ir kaimynų iš aplinkinių kaimų.

Nusilenkė žolynams ir duonai

Didžiulėje scenoje prie parapijos namų šventės vedantieji Kretingos kultūros centro Laukžemės skyriaus vadovė bei bendruomenės pirmininkė Aida Mikutienė ir Kurmaičių skyriaus meno vadovas Donatas Žilinskas skaičiavo, kad prabėgo 364 dienos, kai buvo šokta, trypta šioje vietoje. Laukžemiškiai ir vėl sulaukė tradicinės šventės, kuri yra lyg padėka Dievui už lietų, žemę, saulę, o bendruomenės žmonėms – už pastangas, kad aruodai pripildyti gėrybių.

Jiedu priminė, kad pašventinti žolynai vėl visus metus saugos jų namus nuo ligų ir bėdų, o pašventinta duona, kurią susirinkusiems išdalijo ir paragauti kvietė jaunieji laukžemiškiai, - nuo badmečio grėsmės. Naminės duonos laukžemiškiams parūpino nacionalinio paveldo puoselėtoja darbėniškė kepėja Vida Viskontienė.

Po saviveiklininkų pasirodymo scenoje ovacijomis buvo pasitikti linksmieji „Patruliai“.

Į Žolinės šventę atvykę svečiai – Seimo narė Jolita Vaickienė, Kretingos rajono savivaldybės administracijos vadovo pavaduotoja Danutė Skruibienė, tarybos narys Almantas Skruibys, Kultūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Dalia Činkienė, Kretingos kultūros centro vadovas Pranas Razmus ir Darbėnų seniūnas Edvardas Stalmokas – padėkojo Laukžemės bendruomenei, kad ji, vieninga darbuose, atnaujino savo kaimo kraštovaizdį, atgaivino Žolinės šventę ir nuosekliai tęsia jos tradiciją. J.Vaickienė pastebėjo, kad ši diena yra ta, kurią kiekvienas žolynas nori būti nuskintas, pašventintas ir pagarbiai saugomas namuose. O D.Činkienė žemaitiškai linkėjo laukžemiškiams neįsileisti svetimybių, ir puoselėti savo krašte tai, ką turime brangaus, – kalbą, papročius, žolynus, skanią duoną.

Pagerbė naujagimius ir auksarankes

„Laukžemiškiai džiaugiasi kiekvienu savo kaimo gyventoju, o ypač – pačiais mažaisiais“, sveikindama šiais metais gimusius kūdikius – Rugilę ir Airidą bei jų tėvus - Kristiną ir Henriką Stasiulius bei Ireną ir Artūrą Meškauskus, pabrėžė A. Mikutienė.

Tikra staigmena buvo bendruomenės įsteigti apdovanojimai ir auksarankėms kaimo mezgėjoms, audėjoms, siuvėjoms – Irenai Eglynienei, Gerdai Baužienei, Genutei Petkienei, Jūratei Astrauskienei, Valei Baužienei ir Reginai Eglynaitei. Joms buvo įteiktas ir bendruomenės kultūros darbuotojų parengtas leidinys apie jų kūrybą, kaip tautos paveldo tąsą.

Išdalijus dovanas ir padėkojus už paramą šventės rėmėjams, ant scenos buvo pakviesta laukžemiškių išsiilgta muzikos grupė „Patruliai“, kuri šokiams išsyk išjudino žiūrovus, juos pakeitė grupė „Nerija“, o šiuos – Laukžemės, Kūlupėnų ir Salantų kaimų saviveiklininkai bei muzikos grupė „Ilex“.

Žolinės linksmybės užsibaigė, kai Laukžemę gaubė žvaigždėtas rugpjūčio vidurnaktis, toli po Kulšės upelio apylinkes nunešęs vasaros pabaigtuvių džiaugsmo aidus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas