Pajūrio naujienos
Help
2015 Gruodis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną5°C debesuotumas 28 %
Naktį4°C debesuotumas 2 %
Apklausa

"Pajūrio naujienos" Metų žmogų siūlo rinkti iš šių kandidatų:

Romualdas Beniušis
Vida Kanapkienė
Vaida Jakumienė
Vilius Adomaitis
Darius Petreikis
Aivaras Daukantas
Artūras Juška
Paulius Vaniuchinas
Juozas Maksvytis
Jolanta Klietkutė
Apklausa

Ar pritartumėte, kad per didžiąsias metų šventes rajone būtų uždrausta pardavinėti alkoholį?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

(1003) 2015-12-01

Rinkėjai – tie patys, ribos – jau kitos

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
RK siūlomos rinkiminių apygardų ribos

Atsižvelgusi į Konstitucinio Teismo vertinimą, jog rinkėjų skaičiaus nuokrypis Seimo rinkimų apygardose galėtų būti ne didesnis kaip 10 proc. nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praėjusią savaitę apsvarstė ir visuomenei susipažinti paskelbė naujausią 2016 m. Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų projektą.

Pagal jį, pakeitus vienmandačių rinkimų apygardų ribas, turėtų nelikti mums įprastos Kretingos rinkimų apygardos, kurioje, 2015 m. kovo 1 d. įvykusių savivaldos rinkimų duomenimis, balsavimo teisę turėjo 33 tūkst. 757 rinkėjai. Naujasis projektas buvusios Kretingos rinkimų apygardos ribas bei pavadinimą keistų iš esmės: vietoje jos atsiranda Palangos-Kretingos-Nidos ir Kuršo apygardos.

Į Palangos-Kretingos-Nidos apygardą patektų mūsų rajono, tai yra Kretingos apygardai priklausiusio Bajorų, Jurgio Pabrėžos, Kretingos, Kretingsodžio, Marijono Daujoto, Parko, Simono Daukanto, Vydmantų, Vytauto apylinkės su 18 tūkst. 11 rinkėjų, taip pat – Neringos miesto apylinkės su 4 tūkst. ir 7 rinkėjais bei Palangos miesto apylinkės su 14 tūkst. 83 rinkėjais. Iš viso apygarda turėtų 36 tūkst. 101 rinkėją.

Kuršo apygardai priklausytų likusios 31 Kretingos rajono apylinkės su 15 tūkst. 295 rinkėjais ir Skuodo rajono apylinkės su 17 tūkst. 289 rinkėjais, iš viso – 32 tūkst. 584 rinkėjai.

Lietuvos Konstitucinis Teismas pagal pareiškėjos Lietuvos Respublikos Seimo narių grupės prašymą ištyrė, ar Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 9 straipsnio 1 dalis tiek, kiek joje nustatytas didesnis negu 10 proc. rinkėjų vienmandatėje rinkimų apygardoje skaičiaus nuokrypis nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 4 straipsniui, 55 straipsnio 1 daliai.

Vienas argumentų, kuriuo Seimo narių grupė pagrindė savo prašymą, yra tai, jog Seimo rinkimų įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nustačius teisinį reguliavimą, pagal kurį rinkėjų skaičius vienmandatėje rinkimų apygardoje turi būti nuo 0,8 iki 1,2 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, atskirose vienmandatėse rinkimų apygardose gali susidaryti iki 50 proc. rinkėjų skaičiaus skirtumas. Dėl tokio didelio skirtumo mažose pagal rinkėjų skaičių rinkimų apygardose rinkėjo balsas, esant vienodam rinkėjų aktyvumui, yra reikšmingesnis negu didžiosiose, t. y. rinkėjų balsai tampa nelygiaverčiai. Kai kuriose miestų vienmandatėse rinkimų apygardose rinkėjų skaičius yra kur kas didesnis negu vidutinis, o kaimo vietovėse – gerokai mažesnis. Atsižvelgiant į tai, kad didžiųjų miestų rinkėjai yra palankesni vienoms, o kaimo vietovių rinkėjai – kitoms politinėms partijoms (politikams), manytina, kad rinkėjų vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus skirtumai yra dirbtinai išlaikomi politiniais tikslais, dėl to rinkimų procesas nėra sąžiningas ir skaidrus. Taigi ginčijamu teisiniu reguliavimu sukuriama tokia teisinė situacija, kai Seimo narius vienmandatėse rinkimų apygardose renka nevienodas skaičius rinkėjų, kandidatai skirtingose rinkimų apygardose konkuruoja nevienodomis sąlygomis, neatspindima daugumos rinkėjų valia. Taip yra pažeidžiamas vienas iš demokratinių rinkimų principų – lygios rinkimų teisės principas, įtvirtintas Konstitucijos 55 straipsnio 1 dalyje, kartu pažeidžiamas Konstitucijos 4 straipsnis, pagal kurį aukščiausią suverenią galią tauta vykdo per demokratiškai išrinktus savo atstovus.


Atlyginimus už šių metų gruodžio mėnesį visi Kretingos rajono pedagogai gaus dar šiemet. Gruodžio mėnesio atlyginimams Savivaldybės taryba pinigų surado mokinio krepšelio rezerve. Krepšelio rezervą – 365,84 tūkst. eurų (7 proc. nuo visų krepšelio lėšų) – taryba sudarė vasario mėnesį. Dalį rezervo lėšų tarybos nariai perskirstė rugsėjo mėnesį, o darbo užmokesčiui reikalingus daugiau kaip 44 tūkst. eurų iš rezervo paskyrė paskutiniame – lapkričio 26 d. – posėdyje.

Kretingos rajono savivaldybės 2015 metų mokinio krepšelis – 7 mln. 933 tūkst. 922 eurai.

„P. n.“ informacija


Kretingos rajono savivaldybės taryba užsimojo uždrausti per visas didžiąsias metų šventes pardavinėti alkoholinius gėrimus bei juos vartoti masinių susibūrimų vietose.


Rytdienos mokyklą kuria šiandien

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas

Į Kretingos kultūros centrą rinkosi rajono mokyklų pedagogai, profsąjungų Švietimo skyriaus atstovai, politikai. Švietimo ir mokslo viceministrės Genoveitos Krasauskienės iniciatyva įvyko sueiga „Rytdienos mokykla prasideda šiandien“.


Kai Žemaitijoje imdavo temti, bet žiburio dar nedegdavo, ateidavo vaikų laikas, žemaitiškai šmaikščiai vadintas „žvirblašikiu“: tuomet mažiesiems buvo leidžiama siautėti ir lauminėti ar žaisti „žvėrblioką“, kada vienas kitam plaukus raudavo. Tokią vaikų tautosakos, žemaitiškų žaidimų, ratelių, dainų ir „talaluškų“ popietę penktadienį surengė Darbėnų gimnazija.


Iš eksponatų saugyklos – į meno centrą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra

Praėjusį savaitgalį Kretingos muziejus dūzgė tarytum bičių avilys: į prabangią Baltąją salę svečiai iš visos Lietuvos suvažiavo paminėti solidų – 80-mečio – muziejaus veiklos jubiliejų. Ta proga svečiams bei miesto visuomenei buvo pristatytas renovuotas Ūkvedžio namas ir jame įrengta Kretingos krašto istorijos ekspozicija, taip pat surengta mokslinė konferencija „Dvare – atgimusi istorija“.


  • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS m.

ŽEMAITĖS al. esančiame prekybos centre „Avitela“ lapkričio 26 d. nežinomas asmuo neteisėtai pasinaudojo 1946 m. gimusio kretingiškio L. N. „Swedbank“ mokėjimo kortele.

KRETINGOS r.

LAIVIŲ k. laikotarpiu nuo lapkričio 24 iki 27 d. 17 val. per pirmo aukšto langą buvo įsibrauta į gyvenamąjį namą Piliakalnio g. Iš televizoriaus staliuko lentynos dingo 300 Eur.

Parengė Audronė GRIEŽIENĖ


Olandijoje įvykusiame atvirame kiokušin karatė čempionate puikiai pasirodė Kretingos kiokušin karatė mokyklos „Shodan“ kovotojos seserys Emilija ir Kornelija Česnakaitės: Emilija tapo Olandijos vicečempione.


Šokėjų pora Rokas Kiškys ir Rusnė Jazdauskaitė (centre) respublikinėse varžybose užėmė II v.

Kretingos sportinių šokių studijos „Kretingos fortūna“ šokėjai dalyvavo respublikinėse sportinių šokių varžybose „Vėlunga 2015“, kurios buvo surengtos Telšiuose, ir užėmė prizinių vietų.

Jaunučių-II amžiaus grupėje E4 šokių klasėje Mantas Gliožeris ir Augustė Paulauskaitė tarp 18 porų užėmė IV v., jaunių-II grupėje D klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje Rokas Kiškys ir Rusnė Jazdauskaitė iškovojo II v.

„P. n.“ informacija


Dar dvi pergales Regionų krepšinio lygos (RKL) A diviziono rungtynėse iškovojo Arimanto Mikaločiaus treniruojami „Kretingos“ krepšininkai, kurie turnyrinėje lentelėje pakilo į V vietą.


Pomėgis sklandyti karteniškį Ringaudą Kikalą atvedė į Pasaulio čempionatą Australijoje.

Karteniškis 21-erių Ringaudas Kikalas su Lietuvos jaunių rinktine išvyko į Australijoje, Melburne, vykstantį Pasaulio jaunių sklandymo čempionatą.

Nuo mažumės sklandyti pamėgęs, Klaipėdos sklandymo klube, prie Kartenos, lavinęs sportinius įgūdžius, R. Kikalas šiuo metu studijuoja technikos inžineriją ir mechanikos ekonomiją Vilniaus Gedimino technikos universitete.

Pasak Ringaudo mamos, Kartenos bendruomenės pirmininkės Jurgitos Kikalienės, jos sūnus į rinktinę buvo pakviestas šį rudenį.

„Ringaudas nuolat dalyvauja Lietuvos sklandymo varžybose, ir jose gerai pasirodo. Matyt, treneriai nusprendė, kad jis yra vertas vykti kartu su dar keturiais vaikinais – iš viso 5-iese atstovauja Lietuvai tolimojoje Australijoje. Šiuo metu Melburne vyksta treniruotės, vaikinai rengiasi gruodžio 11 dieną įvyksiančioms varžyboms“, – kalbėjo J. Kikalienė.

„P. n.“ informacija


Gruodžio 12 dieną Pranciškonų gimnazijoje šalies Kultūrizmo ir Fitneso federacijų rūpesčiu rengiamos Lietuvos jėgos dvikovės varžybos.


Artėja kitų metų valstybės biudžeto svarstymo pabaiga. Verta įsigilinti, kur dabartinė Vyriausybė numato realų žmonių pajamų padidinimą, o kur tik jį imituoja ruošdamasi rinkimams.

Su nebloga nuotaika 2016-ųjų turėtų laukti kultūros darbuotojai, kuriems numatytas atlyginimų kėlimas. To pavyko pasiekti Seimo opozicijos siūlymu. Kadangi ankstesniais metais tokius mūsų siūlymus palaikė ir dalis valdančiųjų partijų narių, Vyriausybė šį kartą darbo užmokesčio padidinimą jau įtraukė į kitų metų biudžetą.


„Dievui. Tėvynei. Artimui“ – tokiu šūkiu besivadovaujančios Žemaitijos skautų organizacijos padalinys – Vydūno draugovė – prieš trejus metus pradėjo veikti Žemaičių Kalvarijoje (Plungės r.). Jos vadovė mokytoja draugininkė Ilona Jasaitienė sako, kad skautų organizacija miestelyje atsirado gana neįprastomis aplinkybėmis. „Tiesiog per pamoką su aštuntokais perskaitėme vadovėlyje išspausdintą tekstą apie skautus. Vaikai susidomėjo, ėmė klausinėti, o netrukus pareiškė, kad ir patys labai norėtų tokioje veikloje dalyvauti“, – pasakojo mokytoja Ilona.


Darbėnų pastato vaiduoklio nebeliks

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Naujienos

Išgražėjusių Darbėnų piktžaizde ne vienerius metus vadintas kultūros namų pastatas pagaliau pradėtas griauti. Darbėnų seniūno Alvydo Poškio žiniomis, jau keliolika metų nenaudojamo ir pamažu trupančio gremėzdo turėtų nelikti iki kitų metų kovo.


Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija Northway Medicinos centras Kretingoje, Basanavičiaus g. 80 ir Klaipėdoje, Dragūnų g. 2. Asmeninis dėmesys Jūsų sveikatai. Spaudos, radio ir televizijos rėmimo fondas

Kū­­ry­­bi­­nė ir jaunimo sa­­vi­­rai­š­ka, por­t­re­­tai, įvy­­kiai, kraš­­to is­­to­­ri­­ja "Pajūrio naujienų" prie­­duose "Smil­tys", "Mū­sų žmo­nės", "Kuprinė", "Būkem že­mai­te" rė­­mė­­jas


chat
Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas