Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar pritariate, kad centrinis Kretingos miesto stadionas būtų pavadintas Šaulių stadionu?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Simono Daukanto žodis – įtaigus ir gyvas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Švietimas
  • 2013-05-10

Nauja tradicija Simono Daukanto pagrindinė mokykla pradėjo renginių ciklą, skirtą Simono Daukanto 220-osioms gimimo metinėms – surengė tekstų skaitymus, kuriuose S.Daukanto žemaitišką žodį iš savo lūpų ir širdies skraidino jaunieji skaitovai.

„Simono Daukanto skaitymų“ idėja susižavėjo Tėvynės pažinimo draugijos narė Janina Zvonkuvienė (dešinėje) bei jos bičiulė Stasė Jokimčienė. Nuotraukoje jos – su Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos direktore Adele Jonauskiene (stovi).

„Simono Daukanto skaitymų“ scenoje mokiniai ne tik įtaigiai pasakojo vaizdingus Simono Daukanto tekstus, bet ir kūrybiškai juos perteikė, atlikdami poetines kompozicijas, teatrines miniatiūras.

„Simono Daukanto tekstų skaitymus esame organizavę tik savo mokyklos mokiniams – ši idėja pasiteisino, todėl pamanėme: kodėl nepasikvietus ir kitų mokyklų mokinių? Mūsų pasiūlymą mielai priėmė ir Kretingos rajono ugdymo įstaigos, ir mokyklos iš kitų rajonų – tai mūsų bendravardės, pavadintos Simono Daukanto garbei“,- pasakojo Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė.

Visi renginio dalyviai buvo sotūs ne tik meniniu žodžiu, bet ir „daukantietiška“ koše. „Tai yra vadinamoji žemaitiška pusmarškonė iš miltų, bulvių, spirgučių, mes jai suteikėme ir „daukantietiškos košės“ vardą. Tiesiog manome, kad panašią košę Simonui Daukantui ir tekdavo valgyti“,- šypsojosi A.Jonauskienė, atskleidusi, iš kur atkeliavo ši mokyklos svečių vaišinimo tradicija.

Išraiškingai S.Daukanto pasaką „Ilganuosė, storalūpė, platsobėnė“ perteikė Simono Daukanto pagrindinės mokyklos 4 klasės mokiniai, kuriuos parengė mokytoja Rasa Marciulevičienė.

„Simono Daukanto skaitymai“ skirti Simono Daukanto 220 gimimo metinėms, tad šia proga renginio dalyviai buvo pakviesti pasodinti ąžuolą, kuris savo lapija puoš mokyklos aplinką.

Šventėje dalyvavo ir Tėvynės pažinimo draugijos narė Janina Zvonkuvienė, kuri su Kretingos Simono Daukanto pagrindine mokykla bendradarbiauja renkant medžiagą apie Simoną Daukantą ir įamžinant jo asmenybę. „Domėdamasis savo krašto praeitimi, kraštovaizdžiu, tradicijomis, „atsiremi“ į asmenybes, kurios savo darbais audė mūsų krašto istoriją. Viena šių asmenybių – Simonas Daukantas,- pasakojo J.Zvonkuvienė, į renginį atvykusi su savo drauge Stase Jokimčiene. – Gilindamasi į Simono Daukanto raštus, aptikau dainą, kurią dar mano babūnėlė dainavo – koks tai man buvo smagus atradimas! Tai tik parodo, kad Simonas Daukantas kiekvienam gali būti savas, jam rūpėjo kalbėti apie dalykus, kurie svarbūs visiems, jo raštai – tai lobynai. Papilėje ir paminklas Simonui Daukantui – jam pastatyti pinigus paaukojo prieškario nepriklausomos Lietuvos mokytojai. Šiandien gi mokytojai kitaip įprasmina Simono Daukanto atminimą – to pavyzdys galėtų būti ir šie Simono Daukanto skaitymai“.

„Simono Daukanto skaitymuose“ dalyvavo jaunieji skaitovai iš Pranciškonų bei Jurgio Pabrėžos gimnazijų, Kretingos technologijos ir verslo mokyklos, Baublių mokyklos-daugiafunkcinio centro, Vydmantų vidurinės mokyklos bei iš Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos.

Kretingos Simono Daukanto pagrindinėje mokykloje tarsi savuose namuose galėjo pasijausti atstovai iš Skuodo rajono Lenkimų pagrindinės mokyklos, Vilniaus bei Akmenės rajono Papilės gimnazijų, kurios visos pavadintos Simono Daukanto vardu.

„Šiandien esame keturiese,- sakė A.Jonauskienė, papasakojusi, kad jos vadovaujamos mokyklos draugystė su „daukantietiškomis“ mokyklomis iš Lenkimų ir Papilės užsimezgė dar 1994 metais, o bėgant laikui prie jų prisidėjo ir Šiaulių Simono Daukanto gimnazija bei Simono Daukanto progimnazija. – Kurioje nors mokykloje kasmet susitinkame, tad šįkart mes visus sukvietėme pas save.”

Šiemet Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos mokinių dar laukia ekskursijos į Papilę, į Vilnių ir kitas vietas, kurios yra susijusios su Simono Daukanto gyvenimu, veikla. Be to, mokiniai bus skatinami domėtis Simono Daukanto asmenybe mokykloje jo garbei įkurtame muziejuje. Spalį, švenčiant S. Daukanto gimtadienį, tradiciškai bus organizuojamos penktokų krikštynos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas