Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Dovanojimas – tarsi žaidimas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Sveikata
  • 2012-12-07

„Jūs, ko gero, sugalvojote pasikalbėti šia tema, nes daugelis prieš šventes jaučia įtampą? - pokalbį apie tai, kodėl malonumas ieškoti dovanų kartais virsta našta, pradėjo Kretingos psichikos sveikatos centro medicinos psichologė Laima Andrijauskienė. Ir čia pat patikino. - Tai yra normalu ir taip jaučiasi daugelis.“

Kretingos psichikos sveikatos centro medicinos psichologė Laima Andrijauskienė teigė, kad pasirengimas šventėms daugeliui sukelia streso – nors laukia džiugios progos, tačiau jos išmuša iš kasdienybės vėžių.

„Kiekvienas siekiame stabilumo, ir bet koks pasikeitimas, nors tai ir būtų pasiruošimas šventėms, sutrikdo mūsų gyvenimo ritmą, atneša streso. Visiškai normalu, kad žmonės tuo metu jaučiasi sutrikę, patiria įtampą, jaudinasi, ar viską suspės laiku padaryti – juk prieš šventes atsiranda daugiau papildomų darbų“, - kalbėjo L.Andrijauskienė.

Tačiau ir stresas prieš šventes, anot psichologės, gali būti naudingas – juk jei jo nėra per daug, jis padeda žmogui būti aktyvesniam, susitelkti ties darbais, mobilizuoti jėgas.

„Be to, ir metų laikas, sakyčiau, nelabai tinkamas švęsti: gamtos procesai sulėtėję, gyvūnai miega ir, atrodo, žmogui būti aktyviam bei linksmam yra tarsi eiti prieš gamtą. Nebent žmogus iš prigimties yra labai energingas, sceniškas ir jam vis norisi naujų įspūdžių. Bet dauguma mūsų esame kitokie, negu kad šventinė aplinka mus reikalauja būti“,- sakė L.Andrijauskienė.

Pasak jos, panašią savijautą prieš šventes išgyvena daugelis – tuo įsitikinti galima vos pasiklausius bendradarbių pokalbių prie kavos ar žmonių pasišnekučiavimų gatvėje, eilėje prie kasos ir pan.

Kad būti šventiškai linksmiems mums nėra paprasta, anot L.Andrijauskienės, parodo ir tai, jog baigiantis metams laikraščiai, žurnalai, televizijos laidos mirga nuo patarimų, kaip namuose sukurti šventinę nuotaiką. Tai, pasak L.Andrijauskienės, ir reiškia, kad šventinė nuotaika neatsiranda savaime, ją reikia dirbtinai susikurti patiems.

„Kalbant medicinos terminais, šventiniai ritualai yra kaip psichologinė terapija: šviesos terapiją atitiktų šviečiančios girliandos, degančios žvakės, muzikos terapiją – skambančios malonios kalėdinės giesmės, kvapų terapiją – eglutės kvapas, kepiniai, kvepiantys cinamonu ir imbieru, ir t.t. Visa tai mums padeda pakelti nuotaiką, atneša džiaugsmo, laimės pojūtį“,- sakė L. Andrijauskienė.

Nors, L.Andrijauskienės pastebėjimu, dar ne taip seniai dovanos per šv. Kalėdas buvo dovanojamos tik vaikams, šiuo metu jomis yra apipilami ir suaugusieji – nudžiuginti stengiamasi ne tik šeimos narius, bet ir draugus, kaimynus, bendradarbius. Būtent nesibaigiantis žmonių, kuriuos reikėtų apdovanoti, sąrašas, anot L.Andrijauskienės, ir stumia žmogų į varginantį dovanų pirkimo maratoną.

„Anas variantas, kai dovanos buvo perkamos tik mažiesiems buvo, pavadinkime, sveikesnis – vaikai laukia stebuklo, tiki atkeliaujančiu Kalėdų seneliu. O kalbant apie suaugusiuosius, dovanojimasis labiau tampa žaidimu pagal savo susikurtas taisykles – kokios pačiam tinka, tokias ir priimi. Pavyzdžiui, kiekvienas prieš šventes jaučia komercinį spaudimą, tačiau, jei pirkti daug dovanų yra malonu, jei prekindamasis galvosi, kad tuo pačiu paremi ir kokį nors fabrikėlį Kinijoje – tai kodėl gi ne. Kad prekybininkai nori parduoti – jokia paslaptis, ir tik pats gali nuspręsti, ar pasiduosi jų siūlomoms žaidimo taisyklėms“,- kalbėjo L.Andrijauskienė.

Tačiau jei prieššventinis dovanų pirkimo bumas vargina, L.Andrijauskienė patartų gerai „atsijoti“ tą ratą žmonių, kurie iš tikrųjų yra verti tavo laiko ir pastangų, kad galėtum išrinkti jiems labiausiai tinkančias dovanas. „Idealu, jei dovanomis pasirūpinama anksčiau, negu prieš pat šventes, nes tada jas galima geriau apgalvoti, neskubėti. Bet ar ne kiekvienais metais sau pasižadame tą patį?“ - šypsojosi L.Andrijauskienė.

*

Atlikti tyrimai parodė, kad:

* tuos šeimininkus, kurie šventiškai papuošia ne tik savo namų vidų, bet ir jų išorę – kalėdinėmis dekoracijomis, girliandomis išdabina langus, sodo medžius ir pan., praeiviai vertina kaip socialesnius ir bendruomeniškesnius žmones, draugiškesnius kaimynus;

* pastebėta, kad tose parduotuvėse, kuriose tvyro kalėdinė atmosfera – kvepia Kalėdų eglute, imbieriniais sausainiais, skamba džiugiai nuteikianti muzika, žmonės yra linkę labiau išlaidauti;

* nustatyta, kad tie, kurie prekę paliečia, yra linkę už ją sumokėti daugiau, negu tie klientai, kurie pačiupinėti parduodamo daikto neturi galimybės. Manoma, kad tai lemia savininkiškumo jausmas, kurį sužadina prekės palietimas;

* žmogus, gavęs kelias dovanas, įprastai brangiausiąją jų nuvertina. „Jei pagrindinė dovanos dalis, pavyzdžiui, megztinis, buvo brangi, kam tada prie jos bereikėtų pridėti dar mažesnių dovanų?“ - dažniausiai tokia logika vadovaujasi apdovanotasis;

* į pasiruošimo šventėms procesą prasminga įtraukti visą šeimą – tyrimu nustatyta, kad tos poros, kurios kartu puošia eglutę, pakuoja dovanas ar pan., yra labiau patenkintos santuoka. Tad norint sustiprinti šeimos pamatus verta šventinius ritualus atlikti kartu!


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas