Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sėklose ošiantys miškai

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2011-05-20

Šį pavasarį Kretingos miškų urėdijos medelyne, kurio dalis įkurdinta Darbėnuose ir kurio plotas, skirtas miško sodmenims auginti, siekia 20 hektarų, miškininkai į žemę išbėrė 68 kg eglės ir 12,4 kg pušų sėklų. Neįtikėtina, kad nuo tokios mažos sėklos prasideda galingo miško gyvenimas. Milijonuose šių mažų sėjinukų jau slypi medžio galia – vos po dviejų savaičių iš po žemės pradeda kaltis eglės, dar po savaitės jas pasiveja pušys. Prasideda ilga medžio kelionė miško link.

Kretingos miškų urėdijos Darbėnų medelyno meistras Ramūnas Kaubrys papasakojo apie miško sodmenų puoselėjimą ir priežiūrą.

Paprastai iš sėklos išsiveržusiam sėjinukui leidžiama augti nuo vienerių iki trejų metų. Sulaukę atitinkamo amžiaus, eglių, pušų, juodalksnių, ąžuolų, beržų, liepų, klevų, šermukšnių, šeivamedžių, ožekšnių sėjinukai medelyne išraunami – dalis jų yra persodinami plotuose, skirtuose miško sodinukams, dalis parduodami klientams.

“Darbėnų medelyne auginami sodmenys yra skirti miškams atkurti, juos įveisti. Kai kurie sodmenys yra ornitochoriniai – skirti paukščiams maitinti. Tai – šermukšnis, šeivamedis, ožekšnis”, - sakė Darbėnų medelyno meistras Ramūnas Kaubrys.

Jis pasakojo, kad pakankamai užaugę sėjinukai medelyne raunami du kartus – pavasarį ir rudenį. Pavasarį išrauti iš karto sodinami arba laikinai patalpinami šaldytuvuose – kad kuo ilgiau išliktų šviežūs ir tinkami sodinti. Rudenį išrauti sėjinukai į šaldytuvus keliauja ilgam: šaldytuvuose šviežūs ir gyvybingi sodinukai gali išbūti iki septynių mėnesių – tai yra, iki vėlyvo pavasario, kai ateina metas juos sodinti.

“Šaldytuvuose palaikoma 2-2,5 laipsnio šalčio temperatūra. Iš jų išimti augalai atlaidinami palaipsniui, per parą ar pusantros, iki tokios temperatūros, kokia yra sodinimo dieną. Prieš dedant į šaldytuvus sėjinukai nėra niekaip apdorojami, tačiau yra technologija, kada sodinukų šaknys yra apkarpomos“, - kalbėjo R.Kaubrys.

Pasėti sėjinukai ir pasodinti sodinukai ir toliau yra kruopščiai prižiūrimi – birželio mėnesį ravėt juos reikia tris, liepos – du, rugpjūčio – vieną kartą. Ne visiems miškininkų kruopštumo reikalaujantiems sodmenims lemta tapti medžiais – pagal normas numatyta, kad sėjinukų nunykti gali iki 30 proc., sodinukų – iki 20 proc.

“Vienas didžiausių sodmenų priešų yra įvairios grybinės ligos. Užpuolęs grybas ardo augalo gyvybines ląsteles. Augalų apsaugos priemonės yra dvi – cheminė ir biologinė. Sodmenis rudenį arba pavasarį nupurškiame, nuo susirgimų saugome dažnai ravėdami – vasarą medelyne dirba septynios ravėtojos”, - pasakojo R.Kaubrys.

Pasak R.Kaubrio, norint sodmenis apsaugoti nuo ligų ir kuo mažiau jų prarasti, labai svarbu tinkamai paruošti sėjinukams ir sodinukams skirtą žemę.

“Prieš pasodinant sodmenis žemė yra pūdoma, tada suariama, akėjama. Žemę pūdome dviem būdais – sideraliniu ir juoduoju. Sideralinio pūdymo metu auginami tokie augalai, kurie iš oro į save traukia azotą, vėliau reikalingą sodiniams. Pūdyme taip pat sodinami augalai, kurie dar naikina ir tam tikrus žemėje besiveisiančius parazitus. Pavyzdžiui, baltoji garstyčia sunaikina nematodus – mažytes kirmėles. Žemę pūdant juodoju būdu, ji tiesiog įdirbama, neleidžiant jai apželti. Labai svarbu žemėje išnaikinti grambuolius – kad šie vėliau nenugraužtų sodmenų šaknų. Į tinkamą žemę susodintus sodmenis, jei sausa – laistome, turime mobilią laistymo sistemą. Kiek dažnai reikia laistyti sėjinukus ir sodinukus, nulemia tai, kokia vasara – karšta ar lietinga”, - sakė R.Kaubrys.

Būsimo medžio gyvybingumą nulemia ne tik kruopštus miškininkų darbas ir gamtos sąlygos, bet ir tai, kokios sėklos sodmenims yra parenkamos. Siekiant efektyviausio rezultato, sodinamos tik sertifikuotos sėklos. Eglių sėklos renkamos Mikoliškių girininkijos, pušų – Šernų girininkijos plantacijose, ąžuolo sėklos parvežamos iš genetinio sėklų draustinio Kartenoje.

Medelyne visada būna pušų sėklų atsargų trejiems metams, eglių – iki dešimties metų.

Iš itin kokybiškų sėklų išauginti sodmenys pradžią duoda ne tik Kretingos rajono girininkijos, Lietuvos miškams, bet ir išvežami į Švediją, Latviją. Šiais metais Kretingos miškų urėdija eksportavo 230 tūkst. savo medelyne išaugintų sodmenų. Lietuvoje realizuota 100 tūkst., o Kretingos miškų urėdijos girininkijose – 850 tūkst. sodmenų.

“Šiais metais medelyne turime 3,6 milijono vienetų eglės sodmenų – sėjinukų ir sodinukų. Pušies sodmenų yra apie 500 tūkst., juodalksnio – 250 tūkst., beržo – 120 tūkst., ąžuolo - 150 tūkst., kitų lapuočių - apie 70 tūkst. vienetų”, - vardino R.Kaubrys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas