Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kirvarpų suėstas altorius atgis naujam gyvenimui

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-04-12
Kiekvienos detalės atkūrimas, įsitikinęs klebonas Linas Vodopjanovas, – tarsi operacija: kruopščiai užlopomos praėstos skylutės, o sutvirtinimui gręžiamos kitos ir užpildomos specialia chemine medžiaga.

Kretingos katalikų bažnyčios Šventosios Šeimos altoriaus, pradėto restauruoti dar prieš Kalėdas, atkurtos pavienės detalės iš dirbtuvių jau sugrįžta atgal. Šis altorius buvo labiausiai sunykęs iš visų 7 bažnyčios altorių ir jo restauravimas pareikalaus itin kruopštaus meistrų darbo.

Sulopo išakėjusius drožinius

Jau dešimtmetį Kretingos bažnyčios vertybes atkuriantis vilnietis restauratorius Stanislovas Stanionis sakė, jog Šventosios Šeimos altorius, pastatytas dešinėje bažnyčios navoje, prie įėjimo į vienuolyno galeriją bei raštinę, itin stipriai paveiktas temperatūros svyravimų bei drėgmės. Tačiau juodžiausią darbą atliko medienos kenkėjai – kirvarpos: jos taip sukapojo medines altoriaus detales, jog šių vidus – vienos dulkės, o formą vos beprilaikė keli dažų apvalkalai. Todėl restauratoriui visų pirma tenka labai atsargiai nuimti detales nuo rėmo, o dirbtuvėse jos kruopščiai išvalomos ir sutvirtinamos specialiomis cheminėmis medžiagomis.

Medines altoriaus dalis senieji meistrai sukūrė iš liepos. „O liepa - labai skani vabalams, jie nemėgsta sakingos pušies ar kieto ąžuolo“, - pastebėjo S.Stanionis.

„Koks sudėtingas yra atkūrimo procesas, suprantama tik pažvelgus į detalę: pažiūrėkit, jos atvirkščioji pusė – skylutė prie skylutės, šis kenkėjų „darbas“ užpilamas chemikalais. O greta – daugybė naujų skylučių, į kurias pilama tvirtinamoji medžiaga. Nuvalius kelis dažų sluoksnius, atsiveria pirmykštis paauksuoto medžio vaizdas“, - rodydamas jau restauruotas detales, darbo specifika stebėjosi klebonas Linas Vodopjanovas.

S.Stanionis atviravo, kad vos pradėjęs ardyti detales, pajuto, jog kai kurių jų nebus įmanoma nuimti. Ypač sunku prieiti prie viršutinės altoriaus dalies, vaizduojančios išdrožinėtus akantų lapus. Todėl ją teks atkurti vietoje, dirbant ant pastolių: darbus restauratorius ketina pradėti jau šį mėnesį, atšilus orams.

Altorius - su sparnais ir dvigubu paveikslu

Šventosios Šeimos altorius, manoma, buvo pastatytas XVIII a. antrojoje pusėje, o 1908-1911 m. - perdarytas. Jis sudarytas iš dviejų dalių, viršutinėje dalyje įmontuotas šv. Kazimiero paveikslas. S.Stanionis šį paveikslą jau atkūrė, jis saugomas vienuolyne.

Restauratorius pastebėjo, jog šv. Kazimiero paveikslo istorija – gana įdomi: Lietuvos lenkmečiu jis buvo užtapytas viršum ankstesniojo paveikslo, jo fone matyti to laikotarpio simboliai – Vilniaus pilis, gynybinis bokštas.

„Informavau kleboną L. Vodopjanovą apie šio paveikslo dvilypumą. Jis išsakė nuomonę, kad būtų paliktas šv.Kazimiero atvaizdas, mat, tai – Lietuvos šventasis ir jos globėjas. Be to, Lietuvos bernardinų provincija yra pavadinta Šv.Kazimiero vardu“, - teigė S.Stanionis.

Šv.Kazimieras buvo užtapytas ant ankstesnio paveikslo.

Apatinėje altoriaus dalyje buvo įmontuotas Šventosios Šeimos paveikslas, vaizduojantis Švč. Mergelę Mariją, Kūdikėlį Jėzų bei jų globėją šv. Juozapą, kurį įprasta vaizduoti žilabarzdžiu vyru. Juozapo atributai – lelija, simbolizuojanti skaistumą, įvairūs dailidės įrankiai, žydinti lazda ir Kūdikėlis Jėzus ant rankų. „Šis paveikslas – taip pat stipriai nuniokotas: nežinia, kam bandant valyti metalinį jo aptaisą, skysčiai užbėgo ant drobės ir ją išėdė“, - sakė meistras.

Pasibaigus darbams, Šventosios Šeimos altorius turėtų atrodyti kitaip, negu ligi jų pradžios: S.Stanionis, pasiremdamas senomis nuotraukomis, atkurs ir altoriaus sparnus. Juos jau patikėta išdrožti medžio meistrams.

„Dar prieškariu darytoje nuotraukoje matosi sienoje, už altoriaus, buvę nedideli langeliai. Matyt, žiūrėdami pro juos dalyvauti bažnyčios pamaldose galėdavo sergantys ar senyvi broliai, kuriems sunku būdavo beišeiti iš vienuolyno patalpų“, - tačiau šių langų, S.Stanionis akcentavo, pranciškonai nepageidauja atkurti.

Bažnyčios vertybės – vienoms rankoms

Paklaustas, maždaug kiek kainuos Šventosios Šeimos altoriaus atkūrimo darbai, klebonas L.Vodopjanovas teigė, kol kas dar nežinoma. Restauravimo darbai vyksta už parapijiečių bei pavienių geradarių lėšas. Ilgamečiu Kretingos bažnyčios mecenatu, aukojančiu restauravimo darbams, klebonas įvardijo kretingiškį verslininką Praną Varkojį.

Jis pasidžiaugė, kad restauravimo darbai Kretingos katalikų bažnyčioje nenutrūko ir per krizę: prieš Kalėdas buvo pašventintas atkurtas Kristaus kančios altorius, esantis greta Šventosios Šeimos altoriaus.

Visų ligi šiol atkurtų altorių, be minėtųjų - ir centrinio bei už jo esančio titulinio bažnyčios paveikslo, vaizduojančio Švč. Mergelės Marijos ėmimą į dangų, darbai patikėti tam pačiam restauratoriui - Stanislovui Stanioniui, kuris geriausiai pažįsta senųjų Kretingos bažnyčios statytojų braižą.

„Didieji darbai mūsų bažnyčioje jau atlikti: atkurta kripta - į ją sugrįžo 5 miesto įkūrėjo ir bažnyčios fundatoriaus Jono Karolio Chodkevičiaus giminės sarkofagai, sutvarkyta Kankinių koplyčia ir senovinės stalės, bažnyčios bokštas, centrinis altorius. Atkūrus Šventosios Šeimos altorių, bus sutvarkyta dešiniosios navos priekinė dalis. Vėliau palaipsniui bus restauruojami ir kairės navos altoriai“, - brolių pranciškonų išvien su parapijiečiais nuveiktais darbais pasidžiaugė L.Vodopjanovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas