Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tikrinti dėl parazitų tenka

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2011-02-22

Įprasta manyti, kad utėlėmis užsikrečia tik netvarkingi, asocialūs žmonės. Tačiau Kretingos visuomenės sveikatos centro vedėja Dalia Jociuvienė sako, kad jei vaikas užsikrėtė utėlėmis, dar nereiškia, jog šeimoje nesilaikoma higienos reikalavimų. Net ir kasdienis plaukų plovimas nuo utėlių neapsaugo.

„Net ir laikantis visų švaros taisyklių, galima užsikrėsti utėlėmis. Jos neskraido ir nešokinėja, tačiau jomis dažniausiai užsikrečiama tiesiogiai liečiantis su utėlėtais žmonėmis. Šie parazitai perduodami keičiantis drabužiais, galvos apdangalais, patalyne, šukomis, naudojantis bendra lova, pagalvėmis, rankšluosčiais. Mokykloje išvengti utėlių įmanoma išaiškinus jau šiais parazitais užsikrėtusius asmenis“, - sakė D.Jociuvienė.

Pasak jos, labai svarbu, kad tėvai, pastebėję, jog vaikas turi utėlių, nedelsdami praneštų mokyklos vadovams, taip užkirsdami kelią tolesniam parazitų plitimui.

„Vaikų ugdymo įstaigų administracijoms rekomenduojame suformuoti utėlėtumo profilaktikos tvarką. Reikėtų gauti išankstinį tėvų sutikimą atlikti vaiko patikrinimą. Vidaus tvarkos taisyklėse turėtų būti numatyta patikrinimo dėl apsikrėtimo utėlėmis procedūra, numatytas draudimas vaikams, apsikrėtusiems parazitais, lankyti įstaigą. Vaikas į mokyklą ar darželį gali sugrįžti tik tada, kai utėlės yra visiškai išnaikintos“, - kalbėjo D.Jociuvienė.

Vaikų ugdymo centro vadovė Ieva Rukšienė pasakojo, šiais metais mokykloje teko atlikti patikrinimą, ar vaikai nėra užsikrėtę utėlėmis. Ši procedūra atliekama griežtai pagal nustatytas taisykles ir visada - kiek įmanoma laikantis anonimiškumo.

„Tėvai ne visada yra patenkinti, kad jų vaikai tikrinami. Tačiau tai yra būtina. Viena mama pranešė, kad savo vaiko plaukuose aptiko utėlių – privalome užtikrinti, kad ir kitiems vaikams taip nenutiktų, o jei jau nutiko, reikia pranešti tėvams. Vaikai į apžiūros kabinetą visada kviečiami po vieną. Jei aptinkama utėlių, apie tai asmeniškai pranešama tėvams. Tai labai aštri situacija, todėl stengiamės viską daryti tyliai ir ramiai, kad žinotų tik tie, kuriems reikia. Be jokios abejonės, be tėvų žinios tokie patikrinimai negali būti atliekami – pasirašant mokymosi sutartį, tėvai susipažįsta ir su punktu, kuriame yra įspėjami, kad profilaktiškai bus tikrinama jų vaikų higiena“, - atvejį, kai viena iš vaiko motinų buvo nepatenkinta utėlių tikrinimo procedūra, komentavo I.Rukšienė.

D.Jociuvienė informavo, kad per praėjusius dvejus metus Kretingos rajono ugdymo įstaigose buvo patikrinta 2 tūkst. 110 vaikų – septyni iš jų buvo užsikrėtę utėlėmis. Per praėjusius metus šeši utėlėtumo, arba pedikuliozės, atvejai buvo užregistruoti gydymo įstaigose.

Pasak D.Jociuvienės, aptikus utėlių, nedelsiant reikia imtis jas naikinti. Tai galima daryti mechaniniu būdu arba naudoti medikamentus, nes nukirpus plaukus ar tik juos ištrinkus, utėlės nenunyksta.

„Mechaninis būdas rekomenduojamas vaikams iki 5 metų, nėščiosioms ir maitinančioms motinoms, alergiškiems bei odos pakenkimų turintiems žmonėms. Plaukai yra sudrėkinami 4-5 proc. acto tirpalu ir pusvalandį šukuojami tankiomis šukomis, kol pašalinamos gyvos utėlės. Tada plaukai skalaujami 4-5 proc. acto tirpalu arba citrinos rūgšties vandeniniu tirpalu. Tai padeda pašalinti glindas. Šį metodą kartoti reikia kelias savaites. Norint utėles naikinti medikamentais, derėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku“, - patarė D.Jociuvienė.

Šeimoje esant pedikuliozei, atidžiai turėtų būti dezinfekuoti ne tik plaukai, bet ir aplinka. Ją reikėtų išvalyti specialiais detergentais. Skalbiniai 15 minučių virinami 2 proc. kalcinuotos sodos tirpale, drabužiai lyginami labai karštu lygintuvu, ypač atidžiai pakaitinant siūles ir raukšles. Šukas ir kitus plaukų priežiūros reikmenis reikėtų apie pusvalandį mirkyti 4-5 proc. acto tirpale.

Specialistai įspėja utėlių saugotis ir viešuose baseinuose – šie parazitai labai gerai plaukia, todėl baseinuose patariama dėvėti maudymosi kepures.

Norint neužsikrėsti utėlėmis, patariama:

• maudytis bent kartą per savaitę;

• kasdien šukuoti plaukus, pagal poreikį juos plauti bei kirpti;

• nesiskolinti plaukų priežiūros reikmenų bei papuošalų, kepurių, skarelių;

• dėvėti tik asmeninius ir visada švarius apatinius bei rūbus;

• naudoti tik savo patalynę bei ją keisti;

• palaikyti švarą savo gyvenamoje ir darbo aplinkoje.


Galvinės utėlės yra apie 2,5 milimetro dydžio pilkšvi, greitai ropojantys parazitai. Jie minta žmogaus krauju. Siurbdama kraują utėlė sukelia niežulį ir dirginimą – kasant įkandimo vietą, į ją gali patekti mikroorganizmų, kurie sukelia pūliavimą, infekcijas. Utėlės gyvenimo trukmė – kiek ilgiau negu mėnuo. Per savo gyvenimą utėlė patelė padeda iki 300 kiaušinių – glindų, kurios vystosi iki trijų savaičių. Utėlės turi akis, todėl vengia šviesos. Utėlėtumas, arba pedikuliozė, yra viena seniausių žmogaus ligų.

Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas