Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Organizmo valymas: vienų giriamas, kitų peikiamas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2011-02-04

Egzistuoja daugybė būdų organizmui valyti – bent vieną dieną per savaitę visiškai nieko nevalgyti, maitintis tik vaisiais arba neriebiais pieno produktais, galų gale - pasidaryti klizmą su citrinos sultimis ar jūros druska. Visų metodikų išvardinti neįmanoma – tačiau jų realus ar mistinis veiksmingumas, kai per trumpą laiką netenkama svorio, savo kūno formomis nepatenkintus žmones verčia imtis drastiškų priemonių. Bet ar tokie eksperimentai visada baigiasi laimingai?

„Įvairius organizmo valymo būdus išbandantys žmonės rizikuoja savo gyvybe“,- teigė Kretingos šeimos klinikos vadovė Alma Albužienė, kuriai savo praktikoje yra tekę gydyti pacientus, sunegalavusius po savamokslių „sveikatinimosi“ procedūrų.

Gydytoja sakė, kad medicininiu požiūriu nenaudingas joks organizmo valymo būdas – nei „sausasis“ pasninkas, kai visą parą nieko nevalgoma ir negeriama, arba geriamas tik vanduo, tik vaisių ir daržovių sultys, becukrė žalioji arbata, kefyras, liesas jogurtas. Egzistuoja ir tokie iškrovos dienos „meniu“: vien tik arbūzai, grikiai, arba – vaisiai ir daržovės, avižinė košė su sėlenomis, kviečių gemalais. Reikia dar didesnio „efekto“? – yra ir tokių receptų: visą dieną kas 3-4 val. išgerti po „angliuko“ tabletę, užsigeriant 3-4 litrais vandens, arba pasidaryti klizmą su virintu vandeniu ir citrinos sultimis arba jūros druska, vartojant laisvinamuosius vaistus.

Organizmas draskomas

„Egzistuoja ir dar daugiau būdų. Žmonės turguose nusiperka neva sulieknėti padedančių piliulių, kurios yra su kaspinuočių kiaušinėliais. Žmonės nežino, ką nusiperka, ko gero, ir pardavėjai ne visada nusimano, kokių prekių jie gavo iš tiekėjų. Tiesiog baisu, kokia kaina sumokama už gražaus kūno kultą“,- kraupo gydytoja A. Albužienė.

Anot jos, viduriavimas – tai signalas apie blogą savijautą, todėl žmonės bėga pas gydytojus, norėdami kuo greičiau pasveikti. Todėl noras viduriavimą sukelti savo noru medikus priverčia šiurpti.

„Tokiais „valymosi“ būdais organizmas draskomas, jam sukeliamas stresas, sutrikdoma medžiagų apykaitos pusiausvyra. Kartu išplaunamas ne tik žarnų turinys, bet ir gerosios bakterijos, mineralinės medžiagos. Juk žarnyne gaminami vitaminai B ir K. O dažnai darant klizmą, žmogus gali sutrikdyti tuštinimosi refleksą,- apie pavojus perspėjo A.Albužienė. – Kada reiktų išvalyti organizmą ir kaip, turėtų spręsti gydytojas, tik jis gali parinkti konkrečiam žmogui geriausiai tinkamą metodą“.

Gydytoja skeptiškai vertina ir iškrovos dienas, kai vartojami tik vienos rūšies maisto produktai, pavyzdžiui, tik grikiai arba kefyras. „Organizmui reikia įvairių medžiagų, todėl būtina valgyti visavertį maistą,- kalbėjo A.Albužienė. – Nesuprantu žmonių, kurie imasi kraštutinių priemonių, taip sukeldami pavojų net savo gyvybei. Daug svarbiau - keisti mitybos būdą: rinktis lengvesnius maisto produktus, valgyti su saiku.“

Po valymo – kaip ant sparnų

„Nesąmonės,- medikų poziciją kritikavo Kretingos sveikuolių klubo pirmininkas Alfonsas Grikšas. – Organizmą išvalęs žmogus pasijaučia kaip ant sparnų, švarus tarsi angelas. Tai yra tarsi mažoji chirurgija – maisto negaudamas organizmas ima deginti tai, kas nereikalinga. Kito kelio nėra – juk ir automobilio tepalus reikia pakeisti, o kuro bake bėgant laikui atsiranda nuosėdų, taip ir žmogui reikia išvalyti savo organizmą, kuris užsikimšus žarnynui pradeda pūti. To galėtume nedaryti tik tuomet, jei gyventume ekologiškoje aplinkoje ir maitintumėmės vaisiais, uogomis“.

Bent kartą per metus pasninką, kai 3-5 paras į burną nepatenka nė kąsnelis, o lūpos ir gomurys tik suvilgomi vandeniu, propaguojantis A.Grikšas pripažįsta, kad organizmo valymo gali imtis ne bet kas. Kad organizmui nebūtų žalos, prieš pasninką žmogus turi sukaupti žinių apie sveiką gyvenseną, psichologiškai nusiteikti ir kurį laiką maitintis lengvais produktais – vaisiais ir daržovėmis.

„Ar surūdijęs šautuvas gali iššauti? Taip ir su užterštu organizmu. Reikia žingsnis po žingsnio keisti gyvenimo būdą,- puolimui stačia galva į organizmo valymus nepritarė A.Grikšas. – Jei žmogaus žarnynas yra toks užterštas kaip išvietė, tai nereikia stebėtis, kad po organizmo valymo taip pablogėjo savijauta, jog vos gydytojai beatgaivino“.

Garsiausias Kretingos sveikuolis, vadovaudamasis knygose aprašytomis metodikomis, periodiškai valo žarnyną, kepenis, inkstus, limfinę sistemą, kraujagysles, sąnarius. Pasak A.Grikšo, 95 proc. žmonių turi akmenų, o juos pašalinti padeda kepenų valymas. „Pirmą kartą pririnkau pusę litro žalių akmenų. Tik po dešimtojo kepenų valymo akmenų beveik neliko“,- pasakojo A.Grikšas, patikinęs per organizmo valymo būdus nepajautęs nemalonių pojūčių. A.Grikšas mano, kad klizma – tai kraštutinė priemonė, ir jis pirmenybę teikia žarnyno valymui specializuotuose kabinetuose. Dar natūraliau – jei žarnyno turinys pašalinamas geriant druskingą vandenį.

Patikimiausi – vanduo ir sportas

Lietuvos sveikuolių sąjungos vadovas ir Palangos sveikatos mokyklos įkūrėjas Dainius Kepenis mano, kad organizmo valymas įvairiais metodais yra skirtas tinginiams. „Tai yra vienkartiniai radikalūs būdai, kuriuos naudoja žmonės, negalvodami apie savo gyvenimą. Patikimiausias būdas išlaikyti švarų organizmą yra reguliariai vartoti švarų vandenį – geriausiai natūralaus šaltinio, kurių yra ir Kretingos rajone, arba vartoti tą, kuris parduodamas parduotuvėse. O vanduo iš čiaupo, jei jis nefiltruotas, organizmą gali dar labiau užteršti. Per dieną išgerti reikėtų apie 2 litrus vandens. Jei sultys yra natūralios ir švarios, jas irgi galima „priskaičiuoti“ prie vandens,- pasakojo D.Kepenis, pataręs vandenį gerti likus mažiausiai pusvalandžiui iki valgymo, po jo – praėjus ne mažiau kaip valandai. – Efektyviai organizmas valomas sportuojant – per dieną reiktų judėti ne mažiau kaip pusvalandį ir suprakaituojant. Tai turėtų daryti kiekvienas kultūringas žmogus“.

Pasak D.Kepenio, pusę laiko žmogus turėtų skirti pratimams širdžiai: ėjimui, plaukimui, važiavimui dviračiu, o kitą pusę – sąnariams ir raumenims stiprinti, atliekant tempimo pratimus ir pratimus su pasipriešinimu. D.Kepenio nuomone, pirtyje išvalomi tik arti odos, paviršiuje esantys organizmo teršalai, o sportuojant ir geriant vandenį pasišalina ir „nuosėdos“.

„Mūsų ligų šaknys yra užterštas organizmas, o teršalai yra ne tik cheminės medžiagos ir metalai, bet ir, pavyzdžiui, riebalų perteklius,- akcentavo D.Kepenis. – Reiktų stengtis ir mažiau save teršti – saikingai vartoti mėsą, pieno produktus. Tačiau kasdien pasirūpinti savimi kainuoja daugiau pastangų, kantrybės ir valios“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas