Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ketvirtą mėnesį Jungtinėse Amerikos Valstijose besimokanti kretingiškė Barbora Šiaulytė pastebėjo, kad šioje didelėje šalyje paauglio gyvenimas gerokai skiriasi nuo Lietuvos jaunimo – Amerikoje daugiau laisvės, tačiau ir daugiau atsakomybės. Nors paauglys gali pradėti vairuoti vos sulaukęs 16 metų, prieš eidamas pas draugus, turi prasinešti, kur tiksliai leis laiką ir kiek užtruks. Šioje šalyje laisvalaikis dažniausiai planuojamas su šeima ir iš anksto.

Kretingiškė Barbora Šiaulytė (viduryje) šiuo metu mokosi vienoje iš geriausių JAV vidurinių mokyklų. Programoje, pagal kurią vienuoliktokė išvyko mokytis į Ameriką, numatyta, kad vaikas, atvykęs mokytis į JAV, turi gyventi šeimoje, kuri savo sudėtimi ir veikla panaši į tikrąją šeimą. Nuotraukoje Barbora – su savo globėjais amerikiečiais.

„Amerikoje saugumas yra svarbiausias dalykas. Jei vaikas nori nueiti pas draugą į namus, tėvai turi pažinoti to draugo tėvus bei pasidomėti, ar šie nieko prieš, kad vaikas apsilankys jų namuose. Jei paauglys nori kur nors išeiti, tėvai turi žinoti visas vietos ir laiko koordinates. Jaunimas po pamokų mėgsta eiti į kiną, vakarėlius, koncertus, parduotuves. Mokykloje taip pat organizuojama daugybė užsiėmimų, kad vaikas savo laisvalaikį galėtų leisti turiningai“, - pasakojo B.Šiaulytė.

Ji šiuo metu mokosi vienuoliktoje Ksavier katalikiškos vidurinės mokyklos klasėje. Ši mokykla, įsikūrusi Viskonsino valstijos Epltono mieste, įeina į geriausių JAV mokyklų penkiasdešimtuką. Čia švietimo sistema – visai kitokia, negu Europoje.

Pamokos Ksaviero vidurinėje mokykloje keičiasi kas du mėnesius. Diena prasideda 7.40 val. Mokiniai visus metus mokosi toje pačioje klasėje – kabinetinės sistemos čia nėra. Rytą mokiniai pasimeldžia, išklauso dienos pranešimų. Tada prasideda pamokos – jose svarbiausia yra būti aktyviam, diskutuoti.

Pasak B.Šiaulytės, Ksaviero vidurinė mokykla nėra tipiška amerikietiška mokykla. Holivudo filmuose įprasta matyti amžinas kovas ir nesusipratimus tarp mokyklos nevykėlių ir vadinamojo elito. Tai gali būti ir realybės scenarijus, tačiau mokykloje, kurioje mokosi B.Šiaulytė, mokiniai nėra susiskirstę į grupes, jie sudaro draugišką bendruomenę, kurioje nė vienas nesijaučia neįvertintas. Kiekvienas turi galimybę susirasti mėgstamos veiklos ir atskleisti savo sugebėjimus.

„Mokykloje nesuskaičiuojamai daug įvairių klubų, teatro ir sporto užsiėmimų. Mokiniai nėra verčiami lankyti užsiėmimų, tačiau per metus kiekvienas vaikas turi atidirbti nemažai savanoriavimo valandų. Pavyzdžiui, aš lankau šlovinimo klubą, taip pat klubą, kurio veikla nukreipta prieš abortus. Šį rudenį mano mokykla viena pirmųjų Amerikoje turėjo galimybę pastatyti miuziklą „Fantomo Opera“ – jame atlikau baleto šokėjos ir choro dainininkės vaidmenį“, - kalbėjo B.Šiaulytė.

Jos, tik atvykusios į Ameriką, laukė ne tik kitokia švietimo sistema, turiningai užimtas laisvalaikis, bet ir draugiška šeima.

„Norėdama išvykti į JAV, sudalyvavau Global Outreach programoje. Ji ypatinga tuo, kad programos vadovai ieško labiausiai mokinio pomėgius bei tikslus atitinkančios mokyklos ir šeimos, kuri savo sudėtimi ir veikla nedaug tesiskirtų nuo tikrosios. Tik atvykusi aplink save pamačiau besišypsančius ir atsipalaidavusius žmones. Iš karto pajaučiau, kad kiekvienas darbuotojas parduotuvėje, restorane, sporto centre aptarnauja nuoširdžiai ir visada nori padėti“, - pirmuosius įspūdžius Amerikoje prisiminė Barbora.

Jai neišvengiamai teko susidurti ir su Helovynu – ši šventė amerikiečiams yra tokia pat svarbi, kaip ir šv.Kalėdos.

„Likus mėnesiui iki Helovyno, namai jau būna papuošti baugiomis dekoracijomis. Kiekvienas stengiasi namus pasipuošti kuo įmantriau. Pagrindinės šios šventės tradicijos – būtinai išskaptuoti moliūgą ir apsilankyti siaubo name – jų yra kiekvienoje apylinkėje. Beje, per Helovyną pirmą kartą pamačiau gatves, pilnas žmonių: paprastą dieną gatvėje sutikti praeivį – nedažnas įvykis“, - pasakojo B.Šiaulytė.

Šiuo metu ji kartu su amerikiečiais laukia kitos svarbios šventės – Padėkos dienos. Šią dieną šeimos susitinka prie bendro stalo, vakarieniauja, dėkoja už suteiktas malones.

„Po Padėkos dienos Amerikoje visada būna viena svarbiausių dienų metuose – „juodasis“ išpardavimų penktadienis. Jį kai kurie amerikiečiai pradeda jau vidurnaktį. Aš taip pat su savo šeima planuoju patirti šią beprotišką pirkimosi karštligę. Mėgaujuosi kiekviena akimirka – visos dienos šioje šalyje yra įdomios ir netikėtos, džiaugiuosi, kad turiu tokią išskirtinę galimybę išmokti svetimos šalies tradicijų bei gyvenimo būdo", - sakė B.Šiaulytė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas