Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Siūlo statyti hibridines jėgaines

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2009-05-19

Klaipėdos universitete įvyko iniciatyvinės grupės, raginančios statyti hibridines jėgaines ant daugiabučių gyvenamųjų namų stogų, projekto pristatymas.

Iniciatyvinės grupės vadovas - Klaipėdos universiteto Gamtos ir matematikos fakulteto Informatikos katedros profesorius, habilituotas daktaras Antanas Andrius Bielskis (pirmas iš dešinės), besidomintis hibridinių jėgainių statyba Putinas Bielskis ir Seimo nario Kazimiero Uokos patarėjas-sekretorius Marijonas Bieliauskas.

Klaipėdos universiteto Gamtos ir matematikos fakulteto Informatikos katedros profesorius, habilituotas daktaras Antanas Andrius Bielskis. Projekto pristatyme dalyvavo ir iniciatyvinės grupės nariai – docentas Olegas Ramašauskas, Elektrotechnikos katedros vedėja docentė, daktarė Eleonora Guseinovienė, Seimo narys Kazimieras Uoka, jo padėjėjas-sekretorius Marijonas Bieliauskas, Klaipėdos daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos valdybos pirmininkas Algirdas Paleckis ir kt.

Profesorius A .A.Bielskis pastebėjo, kad trijų katedrų – Elektrotechnikos, Informatikos-inžinerijos bei Informatikos - mokslinė ir mokomoji veikla susieta kuriant ekologišką būstą. Ekologiško būsto kūrimo kryptimi dirba apie 80 studentų ir jaunųjų mokslininkų.

Profesorius A. A. Bielskis teigė, kad esą svarbu, kaip aplinkai pritaikyti gerą energetinę sistemą, kurioje būtų integruota saulės, vėjo ir geoterminės energijos panaudojimo galimybė. Kai kuriose šalyse tokia galimybė jau efektyviai išnaudojama.

Siūlomos statyti hibridinės jėgainės sudedamieji elementai – saulės baterijos ir maža vėjo jėgainė. Vėjo jėgainė, kurios 3 sparnų diametras yra 1metras 20 centimetrų, nesveria ir 6 kg. Vėjo jėgainę galima statyti net ant mobilaus namo. Ją galima statyti ir tokioje padėtyje, kad sparnai suktųsi horizontaliai.

Lietuvoje daug apniukusių dienų ir vien saulės baterijų nepakanka. O vėjo jėgainė gali pradėti gaminti energiją, kai vėjo greitis - 3 metrai per sekundę. Vidutiniškas vėjo greitis Klaipėdoje per metus siekia 7 metrus per sekundę.

Yra du hibridinės jėgainės pagamintos energijos panaudojimo būdai. Vienas iš jų – tiesiogiai gaminti iš dviejų šaltinių – saulės baterijos ir vėjo jėgainės – 220 voltų įtampą ir jungti ją į tinklą, kitas – energiją kaupti į akumuliatorius. Pastarasis būdas - kiek brangesnis, nes atkeliaujanti energija tiek iš saulės baterijų, tiek iš vėjo jėgainės yra nestabili ir kinta plačiose ribose, todėl akumuliatoriams krauti turi būti naudojami specialūs keitikliai.

Daugiabučių namų bendrijų atstovai teiravosi, ar nebūtų tikslinga, kad monopolistai būtų priversti nupirkti tokiu būdu pagamintą energiją. Seimo narys K.Uoka sakė, kad tai įmanoma, bet tam reikia sukurti įstatymą.

Buvo aptariami ir kiti būdai, kaip panaudoti sukurtą elektros energiją, per kiek laiko tokios hibridinės jėgainės gyventojams turėtų atsipirkti. Atsirado ir abejojančių, ar viršutinių aukštų gyventojai sutiks, kai tiesiai virš jų galvų veiks tegu ir nedidelė vėjo jėgainė. Dalis gyventojų apie vėjo jėgaines turi susiformavę ir savo nuomonę, kuri nėra itin gera.

Buvo prieita vieningos nuomonės, kad reikia nors keliuose didžiausiuose Lietuvos miestuose surasti daugiabučių namų bendrijų, sutinkančių statyti ant namų hibridines jėgaines, nes tik jas pastačius būtų galima įtikinamai pademonstruoti gyventojams jų pranašumą. Buvo kalbėta ir apie akcinės bendrovės įkūrimą, kuri galėtų rūpintis įranga ir jos montavimu.

Lietuva, vykdydama Europos Sąjungos reikalavimus, yra įsipareigojusi iki 2010 metų iš visų atsinaujinančių energijos šaltinių pagaminti 7 proc. elektros energijos. Praėjusių metų pabaigoje ji siekė tik apie 4,7 proc.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas